Életmód, gasztronómia

15 fermentált ételek az egészséges bélrendszerért

Agrofórum Online

Talán nem is sejti, milyen sokféle erjesztett étel létezik a világon, ami nagyon jót tenne az emésztésének és az egészségének – de mégsem fogyasztja őket rendszeresen.

Sokan nem is tudják, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket erjesztéssel állítanak elő. A legnépszerűbbek közé tartozik például a bor, a sör, a joghurt és a legfinomabb érlelt sajtok. Az egyik legnépszerűbb erjesztett élelmiszer világszerte a joghurt, amelyet az emberiség évezredek óta ismer, a vele szoros rokonságban lévő kefirrel együtt.

A történelem évszázadai során az erjesztett élelmiszerek lehetőséget adtak az őseinknek arra, hogy a különböző évszakokban rendelkezésükre álló gabonafélék, zöldségek és tej frissességét egy kicsit „elnyújtsák”, így nem romlottak meg gyorsan és sokkal tovább, sokkal többféleképpen tudták hasznosítani őket.

Erjesztett élelmiszert viszonylag egyszerűen készíthetünk, ráadásul ezek a bennük lévő jótékony baktériumok miatt meglehetősen sokáig elállnak. Valójában az erjesztett élelmiszerek fogyasztása a legkényelmesebb módja annak, hogy minden nap probiotikus baktériumokhoz jussunk, amelyek jótékony hatással vannak a bélrendszerünkre, s így közvetetten az immunrendszerünk működésére is.

A rendelkezésre álló tanulmányok szerint a fermentált élelmiszerek számtalan módon támogatják az általános egészségi állapotunkat, többek között az alábbiak révén:

  • javítják az emésztést és a kognitív funkciókat
  • roborálják az immunrendszert 
  • segítenek az irritábilis bélbetegség okozta panaszok csökkentésében
  • olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek elősegítik a csontsűrűség növelését
  • segítenek az allergia leküzdésében
  • elpusztítják a káros élesztőgombákat és mikrobákat

Az alábbiakban felsorolunk néhányat a legegészségesebb erjesztett élelmiszerek közül, amelyeket érdemes beiktatni az étrendünkbe:

Fermentált ételek

1. Kefir

A kefir egy erjesztett tejtermék (tehén-, kecske- vagy juhtejből készül). A kefir előnyei közé tartozik, hogy magas B12-vitamin-, kalcium-, magnézium-, K2-vitamin-, biotin-, folsav-, enzim- és probiotikum-tartalma révén jótékony hatással van az emésztésre. A kefirt már jóval több mint 3000 éve fogyasztják. A kefir kifejezés Oroszországból és Törökországból ered, és azt jelenti, hogy „jól érzi magát (a fogyasztója)”.

2. Kombucha

A kombucha egy erjesztett ital, egy természetes probiotikum, amelyet baktériumok és élesztőgombák alkotnak. A kombucha nyomokban tartalmaz alkoholt, de túl keveset ahhoz, hogy gondot okozzon, vagy akár csak észrevehető legyen. Más erjesztett élelmiszerek, például a joghurt vagy az erjesztett zöldségek általában egyáltalán nem tartalmaznak alkoholt.

3. Savanyú káposzta

A savanyú káposzta az egyik legrégebbi tradicionális erjesztett étel, amelynek nagyon hosszú múltja van a német, orosz és kínai konyhában, legalább 2000 évre visszamenőleg. Az erjesztett fehér- vagy vörös káposztából készült savanyú káposzta magas rost-, A-, C-, K-vitamin- és B-vitamin-tartalommal bír, emellett nagyszerű vas-, réz-, kalcium-, nátrium-, mangán- és magnézium forrás.

4. Savanyúságok

Gondolta volna, hogy a savanyúságokban is probiotikumok vannak? Az erjesztett savanyúságok rengeteg vitamint és ásványi anyagot, valamint antioxidánsokat és bélbarát probiotikus baktériumokat tartalmaznak.

5. Miso

A miso úgy készül, hogy szójababot, árpát vagy barna rizst erjesztenek kojival, egy gombafajtával. Ez egy hagyományos japán összetevő, amely olyan receptekben használatos, mint a miso leves. Körülbelül 2500 éve a kínai és japán étrend egyik alapanyaga.

6. Tempeh

Egy másik jótékony hatású, szójababból készült erjesztett élelmiszer a tempeh, egy olyan termék, amely a szójabab és a tempeh starter (élő penészgombák keveréke) kombinációjából jön létre. Miután egy-két napig állni hagyják, sűrű, süteményszerű finomsággá válik, amely értékes probiotikumokat és nagy adag fehérjét tartalmaz.

7. Natto

A natto egy népszerű élelmiszer Japánban, amely erjesztett szójababból készül. Japánban olykor reggelire is fogyasztják, és általában szójaszósszal, karashi mustárral és japán csokor hagymával kombinálják. Az erjesztés után erős illata, karakteres íze és ragacsos, nyálkás állaga lehet, amit nem mindenki értékel, aki újonnan ismerkedik a nattóval.

8. Kimchi

A kimchi egy hagyományos erjesztett koreai étel, amely zöldségekből, köztük káposztából, valamint fűszerekből, például gyömbérből, fokhagymából, borsból készül. Gyakran adják olyan koreai receptekhez, mint a rizses tálak, a ramen vagy a bibimbap. Különleges ínyencségnek számít, amelynek múltja a hetedik századra nyúlik vissza.

9. Erjesztett sajtok

A nyers tejből készült sajtok olyan tejből készülnek, amelyet nem pasztőröztek. A kecsketej és a juhtej-alapú lágysajtok különösen magas probiotikum-tartalommal rendelkeznek, beleértve a thermophilust, a bifidust, a bulgaricust és az acidophilust.

10. Joghurt

Az erjesztett tej ugyanaz, mint a joghurt? Lényegében igen. A joghurt és a kefir egyedülálló tejtermékek, amelyek a legjobb probiotikus élelmiszerek közé tartoznak. A probiotikus joghurt ma már a legszélesebb körben fogyasztott erjesztett tejtermék a világon.

11. Almaecet

A házilag készített almaecet is tartalmaz némi probiotikumot. Bizonyos típusú savakat is tartalmaz, például ecetsavat, ami támogatja a probiotikumok és prebiotikumok működését a bélrendszerben. A szupermarketben kapható ecetek többsége azonban nem tartalmaz probiotikumokat, ezért célszerű házilag elkészíteni magunknak.

12. Kvasz

A kvasz egy hagyományos, a sörhöz hasonló ízű erjesztett ital. A kombuchához hasonlóan erjesztési folyamaton megy keresztül, és probiotikumokat tartalmaz. Szikkadt, kovászos rozskenyérből készül, és alkoholmentes italnak számít, mivel körülbelül 0,5-1 százaléknyi alkoholt tartalmaz. Minél tovább erjed, annál magasabb lesz az alkoholtartalma.

13. Kovászos kenyér

Az igazi kovászos kenyér erjesztett, de nem tartalmaz probiotikumokat. Az erjesztés segít abban, hogy a gabonában található tápanyagok könnyebben felszívódjanak, és csökkenti az emésztést megnehezítő antinutriens-tartalmat.

14. Túró

Mivel egyre több kutatás igazolja, hogy a probiotikumok rendkívül hasznosak, az élelmiszergyártók kezdik egyre könnyebben elérhetővé tenni az olyan probiotikus tejtermékeket, mint a túró.

15. Kókuszos kefir

Azok számára, akik nem tolerálják a tejtermékeket, a kókusz kefir remek alternatíva. Ez a probiotikumokban gazdag ital krémes kókusztejből és kefírből készül, de a hagyományos kefirrel vagy joghurttal ellentétben tejmentes és vegánbarát.

(Fotó: edwina_mc/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Fontos dolog derült ki az almáról és a flavonoidokról

2023. szeptember 6. 15:10

Mint azt, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet legutóbbi prognózisában hírül adta, az idei évben mintegy 500-550 ezer tonna közötti almatermést várhatunk, amelyből 100-120 ezer tonna az étkezési alma. A fajták összehasonlításában is kiegyensúlyozottnak tűnik a termés és a gyümölcsméretek igen kedvezően alakulnak. Minden adott tehát, hogy a napi egy almánk meglegyen.

Globális Szőlő Kongresszus

2021. július 3. 04:39

Európában a COVID-2019 pandémia hatására kialakult új étkezési szokások a szőlőfogyasztásra is hatást gyakoroltak.

Nem állat, nem növény, tisztítja az érrendszert – vajon mi az?

2023. november 20. 11:40

Minden étrendbe beilleszthető, szuperélelmiszer a gomba. Nem véletlen, hogy a magyarok tányérján is egyre gyakrabban előfordul a sajátos ízvilágú alapanyag.

Majonéz: egy kis kémia a konyhában

2018. december 22. 04:38

A majonéz olajból, tojásból, ecetből vagy citromléből áll, mégsem válik szét alkotórészeire, ennek titka pedig a tojássárgája „kémiájában” rejlik.