Életmód

A kapszulás kávé a leginkább környezetszennyező? – Meg fog lepődni!

Agrofórum Online

A kávékapszulák után rengeteg szemét marad – de egyes szakértők szerint már azzal, hogy éppen a megfelelő mennyiségű kávét tartalmazzák, csökken a szén-dioxid-kibocsátás.

Ha Ön annak a kétmilliárd embernek az egyike, akik mindennap fogyasztanak kávét, akkor biztos hallott róla, látott, netán használ is kávékapszulát. Hiszen kényelmes, egyszerű és tiszta: egy gombnyomással jó ízű kávéhoz juthat, még méricskélni sem kell hozzá. 

Van rosszabb a kapszulásnál

Egy nemrég napvilágot látott elemzésben azt állítják, hogy a kapszulás kávé kevésbé környezetszennyező, mint a filteres kávé, emelte ki a Washington Post és a BBC is nemrég, pedig sokak szerint a kávékapszulák éppen hogy hozzájárulnak a környezetszennyezéshez.

Ám az említett kutatás számításai alapján a kávé termesztése során szabadul fel a legtöbb üvegházhatású gáz, így ha kevesebb kávét fogyasztunk – mindegy, milyen formában –, azzal tesszük a legtöbbet a bolygónkért.

A Quebeci Egyetem kutatói készítették az ominózus tanulmányt, amelyben négyféle kávékészítési mód – a french press (dugattyús kávéfőző), az instant, a filteres és a kapszulás kávé – üvegházhatásúgáz-kibocsátását elemezték.

Az eredmény mindenkit meglepett, ugyanis bizonyos esetekben a filteres kávé másfélszer annyi kibocsátásért felelős, mint a kapszulás kávé, pedig a kapszulák okozta terhelést is hozzáadták.

A kapszulákkal ugyanis elkerülhető a túlzott víz- és kávéhasználat: biztosan nem mérünk ki a kelleténél több alapanyagot. Ez számokban kifejezve plusz 20% kávét és dupla mennyiségű vizet jelent csészénként, illetve átszámolva több mint dupla mennyiségű szén-dioxid kibocsátását a filteres esetében. Az eredmény jobban érthető, ha emlékeztetjük magunkat, hogy még mindig a mezőgazdaság számít a legkörnyezetszennyezőbb iparágnak.

Kotyogós, a környezetbarát választás

Tegyük gyorsan hozzá, létezik a filteres és a kapszulás kávénál környezetbarátabb alternatíva – mégpedig a jó öreg kotyogós. Ez a legtöbb magyar háztartásban, az idősebbeknél pedig majdnem mindig megtalálható, és szerencsére sokan manapság is nagy becsben tartják és szívesen használják.

De még az instant kávé is jobb választás a filteresnél vagy a kapszulásnál. És azt sem árt(ana) figyelembe venni, hogy honnan érkezik a kávé, amit iszunk, hiszen országról országra változik, hogy mekkora a kávétermesztés ökológiai lábnyoma.

A szemét mindenképpen súlyos gond

Globálisan a használt kávékapszulák 576 ezer köbméter szemetet képeznek – tehát lehet, hogy a szén-dioxid-kibocsátást kisebb mértékben növelik, de a hulladék rendkívül sok gondot okoz. Vannak ugyan alumíniumkapszulák is, amelyek elvben számtalan alkalommal újra feldolgozhatók (persze ez is energiafogyasztással jár), de a valóság az, hogy sok kapszula nem erre a sorsra jut, hanem a kukában végzi. Nem csoda, hogy néhány városban, mint például a németországi Hamburgban, a kávékapszulákat teljesen be is tiltották. 

Ne feledjük: a fokozódó szén-dioxid-kibocsátás hozzájárul a klímaváltozáshoz, a klímaváltozás következtében pedig csökken a kávétermesztésre alkalmas területek mérete. Ördögi kör ez, aminek nemcsak okozói, de igen hamarosan – a Föld összes élő szervezetével együtt – az elszenvedői is leszünk.

(Fotó: Jayartphoto/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

A kínai AI takarítórobot az élővizekből gyűjti a szemetet

2024. május 16. 13:10

Egy álom válna valóra, ha az élővizeket robotokkal tisztán tarthatnánk. A környezetszennyezés felszámolására mutat megoldást a kínai találmány.

Műanyag hulladékok lebomlása

2021. szeptember 30. 05:39

A tudósok csak becsülni tudják, hogy mikor bomlik le például egy műanyag zacskó. Azt tudják, hogy biológiailag nem bomlik le, viszont a fény hatására igen.

A tudósok a műanyaghulladékot értékes talajjavító anyaggá alakítják át

2023. április 4. 17:29

Egy nemrégiben készült tanulmány részletesen ismertet egy olyan módszert, amellyel a műanyaghulladékot a faszén nagy porozitású, nagy felületű, grammonként körülbelül 400 négyzetméteres tömegű formájává alakítják át.

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

2024. április 8. 13:40

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.