Életmód, gasztronómia

Arzén a vízben: az egyik magyar térségben küszöbérték fölött

Agrofórum Online

A kifejezetten egészségkárosító, akár daganatos betegségeket okozó arzénvegyületek aránya főleg a Dél-Alföldön haladja meg az Európában elfogadott 0,01 mg/literes küszöbértéket.

Egyes helyeken az érték átlépheti a 0,0384 mg-ot literenként, de ez még mindig nem okoz jelentős egészségkárosodást, bár a nemzetközi adatok szerint hosszabb távon nem is veszélytelen.

Az arzén vízben oldható vegyületei (az elemi arzén nem szívódik fel a szervezetben) jelentős mennyiségben fogyasztva közismerten mérgezést, gyomorpanaszokat, hányást, hasmenést, vérnyomáscsökkenést, akár halált is okozhatnak.

Kisebb mennyiségben, hosszabb ideig a szervezetet terhelve pedig sejtkárosító hatásúak, elősegítve a daganatos megbetegedések, ezek közül leginkább a bőrtünetek, bőr-, tüdő-, hólyag- és veserák, valamint a terhességgel összefüggő problémák kialakulását.

Szerencsére Magyarországon a csapvíz minősége általában kiváló.

Problémát okoz viszont, hogy egyes területeken artézi kutakból nyerik az ivóvizet, amelynek arzéntartalma meghaladja a 0,01 mg/l (10 µ/l) európai küszöbértéket, hiába történnek erőfeszítések az arzéntartalom csökkentésére.

Szerencsére viszonylag kevés települést, sokszor csak település részeket érint a probléma, és a KSH oldalán közzétett adatok is az éves maximális értékeket tüntetik fel, tehát valójában az átlagérték feltételezhetően ennél alacsonyabb. A legnagyobb arányban ezek a területek az ország keleti-délkeleti részein találhatók, ahol artézi kutakból végzik a vízellátást. 

Sajnos hosszú távon a mért 0,0384 mg/l érték a nemzetközi egészségügyi elemzések szerint már okozhat egészségkárosodást. Ám érdemes azt is tudni, hogy egész országok vannak, ahol az ivóvíz átlagos arzéntartalma jelentősen meghaladja a 0,1 mg/litert, tehát az európai határérték tízszeresét.

Ezekben az országokban – Tajvan, Chile, Argentína stb. – stabilan megjelenik az arzén hatása a közegészségügyi adatokban is.

(Fotó: tookapic/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Matcha-hiány: a kereslet meghaladja a kínálatot

2025. május 22. 08:10

Japánban globális keresletnövekedés okoz matcha-hiányt, miközben a termelés bővítése komoly akadályokba ütközik.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Milyen betegség okozza a szobai dísznövények levelének foltosodását?

2020. február 5. 12:32

H. Anikó kérdése: Szobámban a vitorlavirágomon és a flamingóvirágomon is viszonylag nagyméretű barna foltok láthatók. Ismerősöknél is láttam már hasonlókat, az árusított virágoknál is. Mi okozza ezt a betegséget?

Ezeket a kutakat nem kell engedélyeztetni

2023. június 13. 14:26

A Ház kedden döntött a vízgazdálkodási törvény módosításáról, amelynek értelmében egyes kutak mentesülnek az engedélyeztetési kötelezettség alól.

MA-HAL: egyszerűbb támogatási rendszerre van szükség a halászati ágazatban

2019. szeptember 22. 10:36

A MA-HAL vezetése eddig is sokat foglalkozott a jövővel, az uniós halászati politika 2020 utáni alakulásával. A jelenleg futó MAHOP-program alapján a 2020 utáni támogatási rendszert szeretnék a mainál egyszerűbbé tenni.

Így takarékoskodnak a holland gazdák a vízzel

2023. április 30. 06:38

A helyi gazdálkodók most az ősi tudást innovatív technikákkal ötvözik, hogy a lehető legtovább megőrizzék az édesvizet és megakadályozzák a talaj szikesedését.