A hír ezúttal nem a híres mukbang (azaz az élőben közvetített, hatalmas mennyiségű étel elfogyasztását bemutató „művészeti ág”), hanem egy orvostanhallgató tudományos kísérlete kapcsán reppent fel – amit a fiatal férfi magán végzett el.
Mielőtt azonban elborzadnánk, fontos tudni, hogy a 28 éves Nick Norwitz nem valami futóbolond, aki az egészségével játszik. Nick orvostanhallgató, aki jelenleg a Harvardon tanul, de korábban a Dartmouth College-on sejtbiológia és biokémia szakon végzett évfolyamelsőként. Ezt követően Oxfordban a neurometabolizmus területén PhD-t szerzett, majd folytatta orvosi tanulmányait.
Nick legfőbb vágya, hogy a metabolikus egészség fogalmát közérthetővé tegye a lakosság körében, és rávilágítson arra, hogy milyen összefüggés van a táplálkozás és a koleszterinszint között.
Nick Norwitz így saját akaratából a kísérleti nyúl bőrébe bújt, hogy magán tesztelje a ketogén étrendet. Ennek keretében egy hónap alatt 720 tojást (azaz átlagosan napi 24 tojást) fogyasztott el. Ezzel valójában azt a köztudatba – szerinte – hibásan beidegződött teóriát akarta cáfolni, hogy a magas koleszterintartalmú ételek (esetében a tojás) növelik a koleszterinszintet.
Nehéz elképzelni, hogy vajon Nick ténylegesen milyen ritmusban fogyasztotta el a napi 24 tojást, ami óránként egyet jelent. Ő elmondása szerint általában 5-6 kisebb részletben sütötte meg őket rántottaként, ami máris csökkenti az adag abszurditását. Igaz, ő napjában ötször ette meg ezt az adagot.
A kísérlet eredményeit laborvizsgálatokkal dokumentálták. Ebből pedig kiderült, hogy Nick koleszterinbevitele több mint ötszörösére emelkedett, ami havi szinten 133,200 milligramm összkoleszterin-bevitelt jelentett.
A sokkoló tojásmennyiség ellenére azonban Nick LDL (rossz) koleszterinszintje a tesztidőszak első hetében 2%-kal, majd a következő két hétben drámaian, további 18%-kal csökkent. Ezek az adatok megdöntötték a korábbi dietetikusi szakvéleményeket, amelyek szerint a tojásfogyasztás növeli a koleszterinszintet.
A kutatás során Nick ezen túlmenően is többféle pozitív élettani hatás észlelt. Így például azt, hogy a tojásban lévő koleszterin a bél receptoraihoz kapcsolódva serkentette egy speciális hormon kibocsátását. Mivel ez a hormon a májhoz kapcsolódik, meggátolja a test saját koleszterinszintézisét. Ez megmagyarázza, hogy a kísérlet során a laborvizsgálatok miért mutattak koleszterinszint-csökkenést ahelyett, hogy az értékek egyre nőttek volna.
Az orvostanhallgató kísérlete új távlatokat nyithat a táplálkozástudományban, mivel általa világossá vált, hogy a tojásfogyasztás nem negatív, hanem épp ellenkezőleg, pozitív hatással van a koleszterinszint alakulására. Nick korábbi átlagos amerikai étrendje mellett az LDL szintje körülbelül 90 mg/dl volt, ami a ketogén tojásdiétát követően drámaian csökkent. S hogy szükség van-e ilyen mennyiségű tojásra? Valószínűleg nincs, azonban a kísérletek szerint napi 2 tojás nem hoz mérhető változást, így ha valaki változást akar elérni, ennél többet kell elfogyasztania.