A vállalatok világszerte dolgoznak azon, hogy nagy mennyiségben állítsanak elő olyan mesterséges tejet, amely rendkívül hasonlít a tehéntejhez. A laboratóriumban előállítható terméknek környezetbarátnak és olcsónak kell lennie. Az első eredmények már megjelentek az USA-ban. Németországban az allgäui Hochland tejüzem is érintett, de mit jelent ez a német tejtermelők számára?
Új trend indult el az USA-ban: tehéntej a laboratóriumból, méghozzá tehén nélkül. A tőgy helyett egy rozsdamentes tartályból folyik ki az „úgynevezett” tej. Az első sejttejfehérjékből készült termékek már megjelentek az amerikai piacon. A gyártók nagy reményeket fűznek ehhez a termékhez, amelyet mesterséges tejnek lehet nevezni.
A laboratóriumból származó tejtermékeknek nemcsak az igazi tehéntej-termékek ízét kell felidéznie, hanem környezetbarátabbnak és hamarosan olcsóbbnak is kell lennie, mint a gazdaságokból származó tejtermékeknek. A mesterséges tej valódi versenyképes termékké válhat a tejtermelők számára a jövőben.
A mesterséges tehéntej előállításának technológiáját precíziós fermentációnak nevezik. „Itt pontosan egyetlen terméket gyártunk. Például tejfehérje, tejsavófehérje vagy kazein” – mondja Grzegorz Kubik a német agrarheute mezőgazdasági szakportálnak. A tejfehérjék laboratóriumi előállításához mikroorganizmusokra van szükség. Ilyenek például az élesztőgombák vagy baktériumok. „Az a szép, hogy a mikroorganizmusok maguktól szaporodnak” – tette hozzá Grzegorz Kubik. Csak néhány élesztősejtre vagy baktériumra van szükség ahhoz, hogy sok tejfehérjét hozzon létre. „Technológiailag annyira fejlettek vagyunk, hogy a tehén tejfehérjéket kódoló génjeit laboratóriumban szintetikusan elő tudjuk állítani.”
A mikroorganizmusok szaporodása érdekében cukorral, vitaminokkal, vízzel és sóval látják el őket. A folyamat nagy acél üstökben zajlik. „Fontos, hogy a mikroorganizmusok jól érezzék magukat, ami 30-40 °C-on gyakran előfordul” – hangoztatta. „Néhány nap elteltével a tejfehérje begyűjthető, megtisztítható és porrá szárítható.”
A szárítás a fehérjék tárolási stabilitását és szállítását is megkönnyíti. „A szárított tejfehérjéket fel lehet dolgozni – például tejet, joghurtot és sajtot készítenek belőle. A laboratóriumi tej előnye az alacsony vízfogyasztás. „Az első becslések azt feltételezik, hogy a mikroorganizmusok akár 90 százalék vizet takaríthatnak meg a hagyományos tejtermeléshez képest.”
A mesterséges tejtermékek piaca még csak most alakul ki. Az USA-ban azonban már forgalomba kerültek az első, laboratóriumból származó fehérjét tartalmazó tejtermékek. A kaliforniai Berkeleyből induló Perfect Day több mint 5000 amerikai szupermarketben árul fagylaltot, tejet, krémsajtot, csokoládét és sejttejfehérjéket tartalmazó fehérjeturmixokat.
A Mars tavaly nyáron dobta piacra a Perfect Day első tejfehérje-csokoládéját, „CO2CAO” néven. A Nestlé Cowabunga márkájú tejitalokat árul San Franciscóban, Perfect Day fehérjékkel. A General Mills pedig 2023 januárjában piacra dobta a Remilk sejttejfehérjéket tartalmazó krémsajtcsaládját. A start-up jelenleg a világ legnagyobb precíziós fermentációs üzemét építi mintegy 70 000 négyzetméteren a dániai Kalundborgban.
Az allgäui Hochland tejüzem is laboratóriumi tejbe fektet be. „A Hochland korai szakaszban ismeri meg ennek a technológiának az élelmiszerfejlesztési lehetőségeit” – mondja Hubert Staub, a cég vezérigazgatója. „Ezzel az új alapanyaggal egy külön termékcsalád érdekes kiegészítője lehet klasszikus sajtkínálatunknak a jövőben.”
„Becsléseink szerint 2025 előtt nem lesznek piacképes termékek Németországban” – mondta Hubert Staub. A tejtermelőknek figyelniük kell, ugyanis a laboratóriumi tej valós versenytárs termékké válhat a szakértők szerint.
A precíziós erjesztés sem jelenti azt, hogy Németországban ne legyen többé mezőgazdaság. „Valójában a technológia új lehetőségeket kínál számunkra, hogy hatékonyabban dolgozhassunk a rendelkezésünkre álló termőfölddel” – mutatott rá Kubik, aki biotechnológus. A precíziós erjesztéshez cukorra van szükség, a cukor pedig kukorica- és cukornádnövényekből származik.
A Hochland azt feltételezi, hogy a valódi tej és tejtermékek iránti kereslet a jövőben is nagy lesz.
Kiemelt kép: instagram.com/perfectdayfoods