Életmód

Használjon okoseszközt munka közben is, az élete múlhat rajta

Agrofórum Online

Pulzusmérés, vérnyomásmérés, alvásfigyelés, stresszkövetés, helymeghatározás… Néhány azok közül az egészségkövető és biztonsági funkciók közül, amelyek az okoseszközöket jellemzik. Bármelyikünk életében eljöhet az a pillanat, amikor az életünket mentik meg.

A technológia megtalálta az utat a mezőgazdaság minden részébe, beleértve magukat a gazdálkodókat és a mezőgazdasági dolgozókat is. A hordható eszközök fokozzák az emberek biztonságát, de csak akkor, ha odafigyelnek a jelzésekre, figyelmeztetésekre.

Amikor a munkáltató biztosítja a technológiát

A takarmányüzemekben például a dolgozókat sokszor magas hő- és hangterhelés éri. Léteznek már olyan technológiák, amelyeket ilyen körülményekre fejlesztettek ki. Az alkalmazottak által viselt érzékelők egyenesen a munkáltatóknak küldenek adatokat, figyelmeztetve őket például az egyéni hőterhelésre, zajterhelésre és a rossz levegőminőségre, valamint az esésekre és az ismétlődő, sérülést okozó mozgásokra. Ez lehetővé teszi a munkáltató számára, hogy szóljon az alkalmazottaknak, mielőtt a helyzet veszélyessé válna.

A rendszert szolgáltató cég egy bázisállomással és az eszközöket biztosít. Amikor a dolgozók felveszik a munkát, felteszik ezeket az eszközöket, és a nap végén leveszik. Hasonlóan működik ez a rendszer, mint amikor a munkavállalók egyéni védőfelszereléseket, például védőszemüveget és hallásvédőt használnak.

Bár egyes munkavállalók nem vállalják, hogy a munkáltatójuk ilyen mélységig megfigyelje őket, az ellenérv logikus. Ha csak a munkavállaló van tisztában a terheléssel, ami éri, akkor éppen baleset esetén nem biztos, hogy bárki észreveszi, ami történt, és segíteni tud. Ehhez kell a kapcsolat.

Adatvédelem

Az ilyen típusú rendszert használni kívánó munkáltatóknak egyeztetniük kell az alkalmazottakkal. A megfigyelést végző technológiát ugyanis jobban elfogadják a dolgozók, ha biztosak lehetnek benne, hogy az adatok semmi másra nem használhatók fel, csakis munka közben a biztonságuk fokozására. Ráadásul nem minden rendszer rögzíti folyamatosan és tárolja az egyén adatait. Egyes eszközök csak akkor küldenek riasztást, ha bajt érzékelnek az általuk gyűjtött adatok alapján.

Ha túl sok az adat, az amúgy is túlterhelheti a munkaadókat, ezért nem akarnak többet begyűjteni, mint amennyire szükségük van. A cél az, hogy a technológia hasznossá váljon a munkavállalók és a munkaadók számára.

Technológia kisgazdaságok számára

A kisebb munkaadók vagy akár a gazdálkodó családok is használhatják a viselhető technológiát a biztonságuk javítására. Ehhez elég annyi, hogy hordják a megfelelő egészségügyi adatokat mérő okosórákat, illetve például bekapcsolják telefonjukon a GPS-t.

Már ennyi elég ahhoz, hogy ezek az eszközök fokozzák a gazdálkodók biztonságát. Például néhány évvel ezelőtt egy idős gazda Nebraskában leesett egy gabonatárolóról. Apple órája észlelte a zuhanást, hívta a segélyszolgálatot, és továbbította a helyzetét, valószínűleg az életét mentve meg.

A fitneszkarkötő vagy okosóra még figyelmeztetheti is viselőjét, ha túl magas a pulzusa vagy a vérnyomása. Márpedig a mezőgazdasági munka sokszor nehéz fizikai megterhelést jelent, ami miatt a szívbetegségek kockázata fokozódik. Ha erről figyelmeztetést kapnak, egy szünettel megelőzhető a nagyobb baj.

Az okostelefon ugyan egészségügyi adatok követésére önmagában nem alkalmas, de például figyelmeztetheti a tulajdonosát az időjárás-változásra, beleértve az extrém meleget vagy hideget, valamint a magas páratartalmat. Az okosoóra-alkalmazások pedig a vércukorszint figyelésétől (viselhető érzékelővel) az alvási minták követéséig és az autóbalesetek észleléséig sok mindenre képesek.

De sokszor a régebbi, kevésbé kifinomult technológia is jól jöhet. Például néhány gazdálkodó még mindig használ CB-rádiót, és ezek jól jöhetnek ott, ahol nincs mobillefedettség.

A felelősség az emberé marad

Bár a technológia elvégzi a méréseket és az adatgyűjtést, sokszor pedig figyelmeztet, ha bajt érzékel, a cselekvés továbbra is az ember feladata. Sajnos sokan hajlamosak félresöpörni a figyelmeztetéseket akkor is, ha tisztában vannak vele, hogy az egészségüket veszélyeztetik.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

A Horsch is beszáll a roboterőgép-fejlesztésbe

2021. március 15. 03:36

A hírek szerint a Horsch cég is beszáll a roboterőgépek fejlesztésébe.

Az Amazone és a Schmotzer új növénytermelési rendszert tesztel

2020. augusztus 19. 04:36

A projektben az Amazone és Schmotzer mérnökeinek feladata a technológia kifejlesztése és tesztelése, míg az Agravis tanácsadói a CRF rendszer megvalósításához alkalmas növényfajták és az input anyagok kiválasztását segítik.

Állami támogatás csúcstechnológiás gépekre

2021. augusztus 13. 07:38

Az AXIÁL-nál, az egyik legnagyobb mezőgazdaságigép-forgalmazónál jelentős érdeklődést tapasztaltak a digitális átálláshoz kapcsolódó precíziós fejlesztésekhez július végétől elérhető állami támogatás iránt.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 7.

2022. április 9. 04:36

Terveink szerint a győztesekről az olvasóink számára folyamatos tájékoztatást adunk. A sorozat hetedik fejezetében a permetezőgép kategória döntőseit (Amazone DirectInject, Hardi Aeon, Horsch Leeb CS), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.