Életmód

Hogyan termesszünk saját csírákat befőttesüvegben?

Agrofórum Online

Gondolta volna, hogy étkezésre szánt csírákat tulajdonképpen egy befőttesüvegben is termeszthet? A csírák sokkal egészségesebbek, mint a már kifejlett zöldségek, mivel a tápanyagok és a vitaminok is koncentráltabb formában vannak jelen bennük, mint a boltban kapható „kész” egyedekben, és akkor arról még nem beszéltünk, hogy mekkora örömet okoz az a tudat, hogy a saját befőttesüvegeinkből bármikor saját termesztésű „zöldséget” ehetünk!

Az alábbiakból megtudhatja, hogyan csíráztathat otthon különféle magokat, méghozzá a lehető legkisebb erőfeszítéssel.

Ha úgy dönt, hogy otthon, befőttesüvegben nevel saját csírákat, már néhány nap múlva élvezheti a betakarított termés ízét és örömét. Az apró csírák nemcsak gyorsan és könnyen termeszthetők, de rengeteg vitamint, ásványi anyagot és rostot is tartalmaznak. Az otthoni csíratermesztés nem igényel sok helyet vagy felszerelést. A csírák termesztése egy erre alkalmas edényben különösen egyszerű. Olvasson tovább, hogy megismerje az összes tippünket arra vonatkozóan, hogyan készíthet saját csíráztató edényt, valamint útmutatást kapjon a csírák termesztésére és a legjobb magfajtákra vonatkozóan.

Mikor érdemes elkészíteni a csíráztató edényt?

A csírákat jellemzően a konyhában termesztik, ezért az időjárás nem befolyásolja a fejlődésüket. Ennek eredményeképpen az év bármelyik szakában elkezdheti a „projektet”. Az aromás ízű csírák remek kiegészítői a leveseknek, a kenhető krémeknek és a salátáknak, különösen télen, amikor kevés a friss zöldség.

Tipp: A hipermarketek polcai egész évben tele vannak zöldségekkel, de vajon honnan származnak ezek? Manapság a Peruból származó áfonya és az Egyiptomból érkező spárga helyett sokan próbálnak meg szezonális gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztani. Egy idénynaptár segítségével könnyen nyomon tudja követni, hogy melyik hónapban melyik gyümölcsnek és zöldségnek van szezonja. Ha a fenntarthatóbb táplálkozás mellett dönt, elképzelhető, hogy a téli zöldségválaszték korlátozottabb lesz, ilyenkor azonban jól jöhet a saját csírák termesztése.

Mely csírák alkalmasak a leginkább a csíráztató üvegbe?

Ha csírákat szeretne termeszteni, a választás terén el van kényeztetve, mivel ma már számos zöldség, gabona és hüvelyes magjai közül válogathat. A csírázási idő, a csírák íze és mérete fajtánként eltérő. Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan fajt, amelyek különösen alkalmasak a csíráztató edényben történő termesztésre.

A csíra típusaÁztatási idő (órák)Csírázási idő (napok)Íze és felhasználása
Lucerna (Medicago sativa)    6-8  7-8Enyhén savanykás és diós ízű; szendvicsekbe és salátákba kiváló.
Azukibab (Vigna angularis)6 – 8 3 – 5Felhasználás előtt rövid ideig blansírozza; finom ázsiai rizsételekhez illik.
Görögszéna (Trigonella foenum-graecum)82 – 3Túl hosszú ideig termesztve keserűvé válik; curry íze van.
Köles (Panicum miliaceum)4 – 82 – 3Tökéletes müzlibe vagy salátákba.
Borsó (Pisum sativum)10 – 123 – 4Csak felmelegítve fogyasztható; a normál borsóhoz hasonló ízt ad.
Édeskömény (Foeniculum vulgare)        108 – 12Valamivel enyhébb ízű, mint a magjai; remekül illik halételekhez vagy levesek és saláták tetejére.
Csicseriborsó (Cicer arietinum)12 – 183Enyhén diós ízű; fogyasztás előtt rövid ideig blansírozza.
Lencse (Lencse)123 – 4Diószerű ízt ad; leginkább salátákba való.
Mungóbab (Vigna radiata)124 – 5Édes; ázsiai ételekbe illik.
Hónapos retek (Raphanus sativus var. sativus)  6 – 84 – 6Csípős és fűszeres; finom salátákba, szendvicsekbe és mártogatósokba való.
Retek (Raphanus sativus) 6 – 84 – 6Csípős és fűszeres; salátákba, mártogatósokba, szendvicsekbe tökéletesen illik.
Cékla (Beta vulgaris)84 – 6Piros színű; enyhén földes ízű; jól illik salátákba és csírakeverékekbe.
Szójabab (Glycine max)154 – 5Felhasználás előtt blansírozza; ízletes wok-os ételekben és levesekben.
Napraforgómag (Helianthus annuus)2 – 41 – 3 Enyhén diós ízű, salátákba kitűnő.

Csíráztató edényben szinte bármilyen típusú csíra termeszthető. Vannak azonban bizonyos ” nyálkát képző” magvak, amelyek kevésbé alkalmasak erre a célra. Ide tartozik a kerti zsázsa (Lepidium sativum), a borsmustár (Eruca sativa), az azték zsálya (Salvia hispanica) és a lenmag (Linum usitatissimum). Mivel a csíráztató edényben nagyon közel vannak egymáshoz, és könnyen összetapadnak, hamar rothadásnak indulhatnak. Ezeket a magvakat ezért célszerűbb lapos csíráztató tálkában elvetni.

A gabonafélék csíráztatása azért is problematikus lehet, mert nincs garancia arra, hogy a magok 100%-ban kicsíráznak, és ez az eljárás így gyakran penészes magokat eredményez. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a nagyobb lyukakkal ellátott csíráztató üvegek tetején a kisebb magok egyszerűen kipotyoghatnak az üvegből, ezért, ha például brokkolicsírát (Brassica oleracea) termeszt, először tesztelje, hogy a lyukak elég kicsik-e a magok számára, és ha nem azok, akkor használjon csíráztató tálcát.

Ennek ellenére még mindig rengeteg olyan mag marad, amely kiválóan alkalmas arra, hogy csíráztató edényben termesszük. Mit szólna a saját termesztésű csicseriborsó-, lencse-, retek- vagy szójacsírához, amit egy befőttesüvegben is csíráztathat?

Tipp: Fogyasztás előtt blansírozza a hüvelyesek, például a csicseriborsó csíráit, mivel ezek nyersen ehetetlen vagy emészthetetlen anyagokat tartalmaznak.

A megfelelő csíráztató edény kiválasztása

A csíráztató edény egy hagyományos, körülbelül 15 cm magas befőttesüveg. Az üveghez megfelelő fedő tartozik, amely kis lyukakkal vagy szűrőbetéttel rendelkezik. Erre azért van szükség, hogy a víz ki tudjon folyni, és elegendő levegő keringjen az edényben. Ezenkívül általában van egy állvány is, amely ferde helyzetben tartja az üveget, így a felesleges víz le tud folyni. A csíráztató üvegek fém vagy műanyag fedővel és tartókkal vannak ellátva.

Hogyan készítsünk saját csíráztató üveget?

Ha pénzt szeretne spórolni, vagy szeret kézműveskedni, könnyedén készíthet házi csíráztató üveget. Mindössze egy nagyméretű (kb. 500-750 ml űrtartalmú) befőttesüvegre, egy-két gumiszalagra és egy lyukas, vízálló anyagra (például szúnyoghálóra) van szüksége. A szúnyoghálót vágja le úgy, hogy az bőven illeszkedjen az üveg tetejére. Ezután egyszerűen rögzítse ezt egy gumiszalaggal. A ferde helyzet eléréséhez használjon egy lapos tálat vagy egy edényszárító állványt.

Hogyan csíráztassuk a magokat a befőttesüvegben?

Az üvegben történő csíráztatás egyszerű, az otthon termesztett csírákig vezető út csak néhány lépésből áll.

  • Tegyen 2-3 evőkanálnyi magot egy konyhai szűrőbe, és öblítse le őket folyó víz alatt. Ezután helyezze a magokat a csíráztató edénybe, és öntsön rájuk egy kis vizet.
  • Áztassa a magokat körülbelül 10 órán át. Ezt a folyamatot szinte minden csírafajtánál elvégezheti, kivéve a zsázsát és a lenmagot, amik nem igényelnek áztatást.
  • Az áztatás után öntse ki a vizet egy tálba, és távolítsa el az üvegből azokat a magokat, amik nem duzzadtak meg. A kiöntött víz kiválóan alkalmas a növények öntözésére.
  • Állítsa a befőttesüveget ferde szögben a helyére, hogy a maradék víz le tudjon folyni.
  • Az ideális csírázási feltételek megteremtése érdekében tegye a csíráztató üveget ablak közelébe, de úgy, hogy ne érje közvetlen napfény. A hőmérsékletnek 18 és 22 °C között kell lennie.

Hogyan gondozzuk megfelelő módon a csírákat?

A sikeres csíráztatás érdekében egyetlen fontos teendője van: a napi öblítés. Reggel és este öblítse át az üvegben lévő csírákat friss vízzel, majd tegye vissza az üveget a tartóba, hogy az lecsöpögjön – ez megakadályozza a baktériumok és a penész kialakulását.

Öblítés közben mindig nézze meg a csírákat a csíráztatóedényben. Ha penészt vagy dohos szagot észlel, akkor a csíráztatási folyamatot elölről kell kezdenie. A csíráztatóedényben lévő nedves, meleg környezet ideális a káros baktériumok, gombák és más mikroorganizmusok szaporodásához. Felmérések szerint a már túl régi, előre csomagolt állapotban megvásárolt csírák sokszor fertőzöttek – ez egy újabb ok arra, hogy mi, magunk termesszünk csírákat, és frissen fogyasszuk el őket.

Tipp: Egyes csírafajták (például a retek) rostos gyökerén egyfajta fehér bolyhosodás található, amelyet könnyen összetéveszthetünk a penészgombával. Ezek azonban finom gyökerek, amelyek teljesen természetesnek tekinthetők, és nem adnak okot aggodalomra.

Mikor kell betakarítani a csírákat?

Attól függően, hogy a csírák milyen gyorsan nőnek, három-négy nap múlva készen állhatnak a betakarításra. Ha nem használja fel azonnal az összes csírát, akkor néhány napig tárolhatja őket az üvegben, a hűtőszekrényben. Mielőtt azonban újabb csíráztatásba kezdene, alaposan öblítse át az üveget forró vízzel.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Hogyan termesszünk otthon mikrozöldeket?

2022. szeptember 7. 08:34

A mikrozöldek az elmúlt évtizedben a kulináris világ meghatározó részévé váltak, és káprázatos színekkel, valamint élénk ízvilággal gazdagították az ételeinket.

Fog valaha teremni a magról nevelt avokádó?

2023. január 25. 04:38

Milyen igényei vannak a magról nevelt avokádónak? Fog valaha teremni?

Nyári ízek a téli szürkeségben, avagy termesztési javaslatok az ehető csírákhoz

2021. január 31. 15:26

A legfinomabb befőttek már elfogytak, a tányérjaink üresebbek zöldek nélkül, az idény gyümölcsök-zöldségek időszaka még távolinak tűnik, a szervezetünk pedig szomjazik a természetes vitaminokra. A mai cikkben utánajárunk egy vitaminbombának.

Miért és hogyan érdemes a burgonya gumóját ültetés előtt csíráztatni?

2021. március 17. 08:36

A burgonya előcsíráztatása házikerti körülmények között is bevált módszernek számít.