Laikusként azt hihetnénk, a kibertámadások csak a nagy multikat és a bankokat érintik. Hiszen a hackerek mit akarhatnak a mezőgazdaságban dolgozóktól?
A válasz egyszerű: pénzt, vagyis ugyanazt, mint a gigantikus cégektől, akik azonban a mezőgazdasági cégekkel szemben komoly kiberbiztonsági rendszerekkel vannak ellátva, így fel vannak készülve az esetleges támadásokkal szemben.
Egy kiberbiztonsági szakértő szerint a mezőgazdaság ezzel szemben a kiberbiztonság terén ott tart, ahol a bankok és biztosítók tizenöt évvel ezelőtt. De vajon miért jelent ez problémát?
Vital Bircher, egy Hagendornból származó gazda, SMS-t kapott a fejőrobotjától, amiben az állt, hogy nem kap több adatot a számítógéptől. A gazda az istállóba sietett, ahol azonban már az automata feketére váltott, üzemen kívüli kijelzője várta. A gazda kétségbeesett, azonnal tárcsázta a gép gyártóját, hogy segítséget kérjen és valaki elmondja, mi történhetett.
Ám legnagyobb megdöbbenésére azt mondták neki, a hiba nem a gépben vagy a rendszerben van. Bircher nem értette, hogy mi történhetett. Az ügyfélszolgálatosok a legnagyobb természetességgel felelték: Uram, Önt meghackelték!
Mindez 9 hónappal ezelőtt történt, és kisvártatva be is bizonyosodott, hogy az ügyfélszolgálatosok igazat mondtak. A gazdát ugyanis nem sokkal később egy üzenet várta, amelyben a hackerek nem kevés pénzt követeltek tőle a rendszere visszaállításáért cserébe.
A gazda elutasította a 10 000 frankos (3,5 millió forintos) váltságdíjat, így a rendszere továbbra is süket maradt, ami miatt szaporodni kezdtek a gazdaságban a problémái. Mivel a számítógépe adatai nélkül a gazda nem tudta, mikor történtek az egyes mesterséges megtermékenyítések, komplikációk léptek fel, és emiatt az egyik kisborjú elpusztult az anyaméhben. Közben megfertőzte az anyját is, és ő is odaveszett. Bircher később azt nyilatkozta, hogy biztos benne, ha a hackerek nem támadják meg, és nem blokkolják a rendszerét, meg tudta volna menteni az állatok életét.
Elkerülhető-e egy hackertámadás?
A gazda szerint a meghackelt számítógép új volt, mindössze egy éve vásárolta, Windows 11-et telepített rá, és vírusirtó programja is volt. Nem érezte úgy, hogy ezen túlmenően költenie kellene még extra védelemre, sőt, azt sem, hogy egyáltalán tartania kellene attól, hogy valaki távolról belenyúl a számítógépébe és megkárosítja a gazdaságát.
Minden 10. kisvállalat veszélyben van
Marc K. Peter, a Nordwestschweiz Modern Tudományok Főiskolájának professzora szerint a gazda esete (amelyről a helyi sajtó és televízió is beszámolt) egyáltalán nem volt meglepő. Az általa készített tanulmány szerint ma minden tizedik kis- és középvállalatot kibertámadások érik Svájc-szerte. A támadások egyik erősen érintett ágazata a mezőgazdaság, amely nem rendezik kellő védettséggel, mivel épp az átalakulás fázisában van, akárcsak a hadsereg és a településeket irányító szervezetek.
A nemzetközi szinten szerveződő hackerbanda épp az ilyen – átalakulási fázisban lévő – vállalatokat veszi célkeresztbe. Be tudnak hatolni a belső rendszerekbe, és meg is teszik, hisz attól kezdve átvehetik az irányítást, és pillanatok alatt milliókat kereshetnek, hiszen a legtöbb kétségbeesett cégtulajdonos, attól félve, hogy mindent egy szempillantás alatt elveszíthet, fizet.
Külső merevlemezre mindenkinek szüksége van
Bircher utólag belátta, hogy korszerűtlen volt a rendszere, és azt is, hogy soha, sehová nem mentette le az adatait, egyszerűen azért, mert ezt nem érezte szükségesnek. Ma már tudja, hogy ezt nem így kellett volna csinálnia, és azt is, hogy a jövőben biztonsági mentéseket kell csinálnia és külső merevlemezeket használnia, rotációs rendszerben, különböző helyszíneken.
A gazda története azonban nem újdonság. Két évvel ezelőtt egy hasonló hackertámadás miatt egy gazda teljes fejőrendszere leállt. Hogy ne csődöljön be, sürgősségi állomást alakított ki, hogy áthidalja a problémát, ám ez rengeteg pénzébe és energiájába került. Ő abból a szempontból szerencsésebb volt, mint az első gazda, hogy a gépei nem voltak egytől egyig összekapcsolva a számítógéppel, így részlegesen a támadás után is folytatni tudta a munkát, és meg tudta fejni az állatokat. Ha nem így lett volna, a 6000 frankos kára sokkal magasabb összegre rúgott volna.
A cégek egyharmada van csak biztonságban
Peter szerint Svájcban rengeteg kis- és középvállalat van hasonló helyzetben. Mert bár technikailag a cégek kilencven százaléka erős védelemmel rendelkezik, hackertámadásra csak az egyharmaduk van felkészülve. A vállalatok nem rendelkeznek vészhelyzeti forgatókönyvvel, nem gondolnak arra, hogy ha egy laptopot vagy asztali gépet támadás ér, akkor onnan az adatokat már nem lehet visszanyerni.
A kiberbiztosítás terén is lemaradás tapasztalható, mivel a cégek nem érzik valós veszélyforrásnak a hackereket. Átlagosan csak a vállalatok 10%-a rendelkezik olyan biztosítással, amely fedezi az ilyen esetekből eredő pénzügyi károkat és segít a támadást követően a helyreállításban.