Életmód
Életmód

Lehet-e depressziós a kutyánk?

Lehet-e depressziós a kutyánk?

Agrofórum Online

A kutyákról úgy tartják, hogy maguknál is jobban szeretik a gazdájukat, és mindig boldogok. De vajon ők is képesek érzelmileg mélypontra zuhanni? Képesek depresszióba esni?

Bizony, a kutyák is kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor az idegrendszerüket akkora megterhelés éri, hogy az emberi depresszió tüneteihez hasonló fizikai és mentális tüneteket produkálnak. Ezek általában akkor következnek be, ha a kutyák életében rájuk is jelentősen ható változások következnek be. Például a gazdi betegsége vagy a munkaidejének megváltozása (ami miatt a kutya sokszor magára marad), haláleset a családban, betegség, anyagi nélkülözés, költözés.

Az állattartóknak meg kell tanulniuk felismerni azokat a tüneteket, amelyek arra utalnak, hogy kutyájuk depressziós, és meg kell tanulniuk, hogyan segíthetnek szőrös barátjuk aggodalomra okot adó lelki állapotán.

A kutya depressziójának lehetséges okai

A kutyáknál kialakuló depressziót számos tényező okozhatja. A leggyakoribb okok általában a következők:

  • Unalom: A fizikai vagy mentális stimuláció hiánya miatt depresszióba eshetnek a kutyák, főként azok, akiket rendszeresen sok időre hagynak magukra. A nagyobb és aktívabb kutyafajták különösen hajlamosak a depresszióra, ha a gazdik időbeosztásának változása miatt csökken a játékidő és a közösen eltöltött idő, és a kutya egyedül, a négy fal között tölti a napjai legnagyobb részét.
  • Környezeti változások: A költözés nemcsak az embernek okoz hatalmas stresszt, a kutyák is nehezen fogadják, ha megváltozik a megszokott környezetük, élőhelyük, az ismerős szagok, sarkok, helyiségek, utcák és terek. Ez a stressz elegendő törődés nélkül búskomorságot, depressziót válthat ki sok kutyánál.
  • Az új háziállat érkezése hatalmas lelki teher lehet a legtöbb kutyának, hiszen úgy érezhetik (és sokszor úgy is érzik), rájuk már nincs szükség, már az újdonsült kutya a család kedvence. A féltékenység, az értéktelenség érzése nagyon gyorsan mély depresszióba sodorja a kutyákat.
  • Betegségek és traumák: Mind a fizikai, mind a mentális egészségügyi problémák depressziót okozhatnak a kutyusoknál. Az előbbiek közé tartoznak a krónikus betegségek, az utóbbiak közé a bántalmazás, a sérülések és a fóbiák.

A depresszió jelei kutyáknál

A letargikus kutya fáradtnak és kedvtelennek tűnhet. Az alvási szokások megváltozása szintén utalhat arra, hogy kis kedvencünk lelki bánattal küzd. Egy egészséges kutya sokat és kiegyensúlyozottan alszik. A szorongó, depressziós kutyák az emberhez hasonlóan alvászavarral küzdhetnek, nincs kedvük játszani, sétálni, a házban „járőrözni”.

A depresszió gyakran a kutya viselkedésében bekövetkező észrevehető változásokban nyilvánul meg. A kutyák olyankor másképp viselkednek a családtagok és az idegenek közelében.

A kutya depressziójának egyik legfontosabb figyelmeztető jele az evés iránti érdeklődés hirtelen vagy fokozatos elvesztése.

Az ember legjobb barátja akkor a legboldogabb, ha az idő jelentős részét a gazdája mellett töltheti
Az ember legjobb barátja akkor a legboldogabb, ha az idő jelentős részét a gazdája mellett töltheti

Hogyan kezeljük a kutya depresszióját?

A kutya depressziójának kezelésére többféle módszer létezik. Az alábbiak a leghatékonyabb módszerek közé tartoznak:

  • A kutyának szellemi és fizikai ingerekre van szüksége – ezért mind a testmozgás, mind a figyelem előnyére válik. Tegyen hosszabb sétákat vagy autóutakat kutyájával, vagy játsszon vele többet, vigye kutyafuttatókba, engedje össze más kutyákkal, hogy barátkozni, játszani tudjon. Vásároljon számára olyan játékokat, amelyeknek biztosan örül és amelyekkel szeret majd játszani, és éreztesse vele, hogy mindennél jobban szereti őt.
  • Egyes kutyáknak jót tesz egy újabb háziállat a családban, ami enyhítheti a szeparációs szorongást és jókedvre derítheti a kutyát, azonban ezzel a kérdéssel óvatosan kell bánni, mert más kutyáknál épp ellenkező hatást érhet el, és csak még súlyosabb depresszióba sodorhatja az állatát.
  • A kutyák is vágynak a rendszeres időbeosztásra. Ügyeljen arra, hogy minden nap meglegyen a napi ritmus: legyen ugyanabban az időben az etetés, séta, játék és az alvás, amennyire csak lehetséges. Így a kutyája pontosan tudni fogja, mire számíthat és nem kell bizonytalanságban élnie.

Mikor forduljon állatorvoshoz a kutyája depressziója miatt?

Akkor forduljon állatorvoshoz, ha a kutyája egyáltalán nem akar játszani vagy enni, vagy betegség tüneteit, esetleg destruktív viselkedést mutat. Az állatorvosa egy alapos kivizsgálást követően kutyakiképző segítségét javasolhatja, de akár gyógyszeres kezelést is ajánlhat – antidepresszánsok formájában. A gyógyszeres kezelés azonban csak a tünetek enyhítésére szolgál.

A problémákat minden esetben a gazdának kell kideríteni és megszüntetnie annak érdekében, hogy a kutya újra jól legyen. Ehhez rendkívül sok türelem, szeretet, törődés és a kutyával töltött közös idő kell, de általában a probléma megoldódik.

Forrás: https://www.masterclass.com/articles/can-dogs-get-depressed

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sérült madarat vagy fiókát találtam. Hogyan tovább?

2024. június 24. 07:10

Sokunkkal megesett már, hogy magatehetetlennek, segítségre szorulónak tűnő fiókát vagy sérült madarat találunk a földön. Mihez kezdjünk vele?

Támadnak a molyok? Van megoldás ellenük

2024. június 22. 10:10

Kikelésük után a lárvák felemésztik a gyapjút maguk körül, és a jellegzetes kis lyukakat hagyják maguk után.

A denevérek mezőgazdasági haszna

2024. június 19. 08:40

A napokban terjedt a hír, hogy valaki lecsapott egy denevéranyát egy seprűvel. Pedig a denevérek nemcsak védettek, hanem hasznosak is.

Kényelmes lakóautóvá alakította a Toyota a pick-upjait

2024. június 18. 11:40

A Toyota két pick-up modellje is lakóautó-felépítményt kapott. Megbízható autó és különleges, tágas otthon, akár napokra – érdemes megnézni!

Mi alapján alakul ki rangsor a családi kutyáknál?

2024. március 9. 14:10

Az ELTE Etológia Tanszék kutatói új módszerrel vizsgálták családi kutyák hierarchiáját, eredményeikről az Animal Cognition folyóiratban számoltak be.

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

2022. március 15. 08:36

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Kiszimatolják a betegséget

2022. június 22. 15:44

A Bio Detection K9 kutyákat vet be az egyes vírusos szőlőbetegségek azonosításához.