Életmód, gasztronómia

Nemzeti Park: biztos, hogy farkasokkal találkozott az erdész Füzérnél

Agrofórum Online

Pár nappal ezelőtt beszámoltunk arról, hogy Füzér közelében farkasok kutyára támadtak. Mint ahogy azt a cikkben akkor jeleztük, az esethez kapcsolódó kérdéseinkkel megkerestük az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságát is. A válaszok, amelyek az Igazgatóság álláspontját tükrözik, megérkeztek, azokat az alábbiakban mindenfajta változtatás nélkül adjuk közre.

Jártak a Park alkalmazottai az eset óta a helyszínen? Látták a felvételt? Meg tudják erősíteni, hogy azon valóban farkasok szerepelnek?

A kollégák jártak a helyszínen, illetve találkoztak a kutya tulajdonosával is. Az elmondás, valamit a közreadott videó szerint farkasok voltak.

Elképzelhetőnek tartják azt, hogy más faj egyedei pl. csehszlovák farkaskutyák, vagy esetleg farkas-kutya keverékek támadtak?

Ez nem valószínű. A gazdájához visszaszaladó kutyát három állat követte, egy pedig az útját próbálta keresztezni. Ez a farkasokra jellemző összehangolt vadászati módra utal. Az pedig nem tűnik életszerűnek, hogy hasonló kutya, farkas-kutya keverék, vagy négy példány csehszlovák farkaskutya egy időben lehetett volna a területen.

Az Önök véleménye szerint ugyanazokról az egyedekről beszélhetünk, amelyek tavaly a bikaborjút elejtették, vagy azóta újabb nagyragadozók bukkantak fel a térségben?

A farkasok tartják a területüket, úgyhogy nem zárható ki ez a lehetőség sem.   

Önök szerint mivel magyarázható az, hogy bár a nagyvadlétszám az elmúlt években csökkenőben van a térségben (terítékek alapján), több turista közlekedik az erdőben, ennek ellenére mégis megtelepedtek ezek a nagyragadozók?

A nagyvadlétszám csökkenésének sok oka lehet, pl. a vaddisznók esetében az ASP. A teríték sem ad a vadlétszámra tökéletesen pontos adatot, de annyi biztosan állítható, hogy annyi vad jelenleg is van a térségben, amennyi azt a nagyragadozó-létszámot el bírja tartani, ami a Zemplén területén jelen van.  A jelenlegi farkasállomány nem képes érdemben csökkenteni a nagyvadlétszámot. Valószínűbb, hogy a közúti balesetekben jóval több nagyvad pusztul el, mint amennyi zsákmányállatként.

A farkasok állandónak tekinthető jelenléte, és a medve egyre gyakoribb hazai észlelése a környező országokban tett védelmi intézkedések eredményére vezethető vissza. A növekvő egyedszámot nem követte, és nem is követhette az élőhelyek kiterjedésének növekedése. A turisták létszáma, illetve azok látogatási szokásai nem zárják ki azt, hogy a farkasok megtelepedjenek az Északi-középhegység térségében, pl. a turisták zöme a nap meghatározható időszakában, leginkább a turistautak által vezetett útvonalon mozog.

Milyen lépéseket tudnak tenni annak érdekében, hogy farkas és ember, háziállat és vadállat békés együttélése a jövőben is megvalósuljon?

Az élőhelyek közös használata az élővilágban ritkán zökkenőmentes. Az ember egyre nagyobb területeket sajátít ki, szűkítve a vadon élő állatok (és növények) lehetőségeit, így óhatatlan a konfliktushelyzetek kialakulása. A megfelelő tájékoztatás a legfontosabb feladat, hogy mind a térségben élők, mind az ide látogatók bírjanak azokkal az ismeretekkel, ami egy ilyen együttélés során csökkenti a konfliktushelyzetek kialakulásának esélyét. Fórumokat tartunk, ahol tájékoztatjuk az állattartókat, vadgazdálkodókat, a lakosságot a nagyragadozó fajok életmódjának sajátosságairól, az esetleges károkozások elkerülésének lehetőségeiről.

Milyen javaslatuk van turisták, gazdálkodók számára ennek a békés együttélésnek a fenntartása érdekében?

Hazánkban az utóbbi években tartósan jelenlévő farkasok, illetve egyre gyakrabban előforduló medvék egy új helyzetet teremtettek az élőhelyeik térségében. Újra meg kell tanulni együtt élni ezekkel az állatokkal. A környező országokban, ahol folyamatosan jelen voltak és vannak ezek a ragadozók, a gazdálkodók megtanultak együtt élni velük. A turistáknak célszerű betartani a látogatási szabályokat. Ezek a szabályok minden nagyragadozókkal érintett területű nemzeti park honlapján megtalálhatók. Az mindenképp kiemelendő, hogy kutyát ne sétáltassanak póráz nélkül, ami védett természeti területen egyébként is szabálysértés. Azt viszont talán kevesebben tudják, hogy egy szabadon engedett házi kedvenc, a gazdájához visszaszaladva akarva-akaratlanul magával hozhatja akár a farkast vagy a medvét is. A füzéri esetben is ez történt, nem emberre támadtak a farkasok.

A gazdálkodók számára a javaslat az állományt védő módszerek alkalmazása. Ilyen például a riasztás, illetve egyéb védelmi intézkedések (műszaki védelem, elektromos kerítés, őrző kutya). A védett állat riasztása a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött tevékenység. Ezek mindegyike többlet költséggel jár, amire jelenleg még nincs kiforrott támogatási rendszer.

Abban az esetben, ha a farkasok károkat okoznak az állatállományukban, van-e lehetőségük a gazdálkodóknak kártérítésre?

A Nemzeti Park Igazgatóságnak nincs lehetősége kártalanításra.  A védett állat kártétele esetén, kártalanításra van mód, hatályos jogi szabályozás alapján. Erre a természetvédelmi hatóságnak van lehetősége, amennyiben annak törvényi feltételei rendelkezésre állnak. A kártalanítás alapelve az, hogy a gazdálkodónak meg kell tennie a tőle elvárható megelőző intézkedéseket.

Cikksorozatunk harmadik részében a vadászatra jogosult személyt szólaltatjuk meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatásos magyar gyomorkeserű született „krumpliországban”

2025. február 22. 14:10

Az 1900-as években Kisvárda (is) komoly fejlődésnek indult, ennek motorja a burgonyatermesztés, illetve az arra épülő szeszgyártás volt.

Prémium japán kávézó nyílt Magyarországon – tényleg az ő kávéjuk a legfinomabb a világon?

2025. február 18. 09:40

A % Arabica kávézólánc a 2014-es alapítása óta folyamatosan terjeszkedik, és immár Budapesten is van üzletük.

Kiosztották a pálinkák „Oscar-díjait” Magyarországon – ezeket kóstolja meg!

2025. február 17. 09:40

Magyarországon kívül Romániából, Szlovákiából és Szerbiából is adtak be tételeket, összesen 151 településről.

Sütőtök februárban: a vastag héjú fajták igazán ellenállóak

2025. február 16. 14:10

A sütőtök az őszi és téli időszak egyik legkedveltebb zöldsége, amely nemcsak ízletes, hanem rendkívül jól tárolható is.

Hogyan védhetjük meg a szőlőt a kutya kártételétől?

2020. október 31. 04:36

N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?

Elsősegélycsomag kutyáknak: ezeket tegye bele, ha jót akar!

2025. január 21. 09:40

Még a kevésbé szeles természetű kutyákat, cicákat is bármikor érheti baleset vagy betegség. Érdemes ezekre idejekorán felkészülni.

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

2023. március 11. 05:38

Egy állatorvosnak legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.