Életmód

Szép idő lesz – hozza formába a kertet!

Agrofórum Online

Az egyik legszeszélyesebb hónap április. Ilyenkor még számíthatunk talajmenti fagyokra, heves esőzésre, de lehet akár már nyári meleg is. Akármilyen az időjárás, egy biztos, a kertek feléledtek, a fák virágba borultak, megkezdték tavaszi zsongásukat a méhek.

A STIHL szakértői összegyűjtöttek 5 teendőt, amelyet mindenképp érdemes elvégezni, hogy a kert zöldben pompázzon.

  1. tipp: Hozza formába kerti gépeit!

Tavasszal, az első használat előtt érdemes a kerti gépeket átnézni és a szükséges karbantartási műveleteket elvégezni, hogy a szezont megfelelő felkészültségben várják. A négyütemű benzinmotoros gépek motorolaját ajánlott lecserélni, mert az állás folyamán az olaj kenőképessége csökkenhet. A nyírókések ellenőrzése is elengedhetetlen: a repedezett késeket ki kell cserélni, valamint a csorba, életlen késeket mindenképpen meg kell élezni.

  1. tipp: Metszés és gondos ápolás.

A kora tavaszi munkák első feladatai közé tartozik a száraz falevelek, növényi részek eltakarítása. Vezeték nélküli, beépített akkumulátoros fúvógép segítségével könnyen összegyűjthetjük a gyepről és a bokrok alól a lehullott lombot és a száraz növényi részeket. Az vékonyabb, zöld ágakat könnyen metszhetjük metszőollóval, viszont a vastagabb, elszáradt ágakhoz egy bizonyos vastagság után már akkumulátoros ágvágó ajánlott. Ha sövényről van szó, akkor a megfelelő formázáshoz hasznos eszköz egy nagy vágásteljesítményű sövényvágó. „Az akkumulátoros technológiának köszönhetően a gépek különösebb előkészületek nélkül azonnal használatba vehetők, rendkívül csendesek, így a szomszédokat sem zavarjuk a kerti teendőink során.” – javasolja a STIHL kertápolási szakértője, majd hozzá teszi – „ahány kerti növény, annyiféle metszési megoldás, viszont egy mindenképpen közös: az utókezelés. A metszés után mindenképp végezzük el a kora tavaszi lemosó permetezést, így az áttelelt kártevőket, kórokozókat még idejében elpusztíthatjuk.”

  1. tipp: Gyepszellőztetés, igazi wellness a gyepnek!

A tökéletes pázsithoz nem elég a rendszeres fűnyírás, a gyepszellőztetés is elengedhetetlen, amely az egyik legfontosabb feladat, amit el kell végeznünk a tavaszi kerti munkák során. A füves területen, a talaj felszínén kialakul egy filcszerű réteg, amely meggátolja a megfelelő folyadék- és tápanyagfelvételét. Ha nem szellőztetjük a gyepet, akkor foltokban elhalhat, ritkulhat, sárgulhat és akár teljesen ki is pusztulhat. A gyepszellőztetést géppel érdemes végezni, lehetőség szerint 15 fok feletti hőmérsékletnél, évente kétszer, tavasszal és ősszel. “A legideálisabb, ha minimum 1 cm mélyre vág a gyepszellőztető, majd foszforban gazdag tápanyagot és bőséges vizet kap a gyep. Elsőre ijesztő lehet a megtépázott pázsit látványa, viszont legkésőbb 10 nap múlva visszanyeri eredeti állapotát, két hét múlva pedig egyenesen ragyogni fog a szellőztetés előtthöz képest” – ismertetik a STIHL szakértői.

  1. tipp: Komposztáljunk, amit lehet!

A fáradhatatlan munka gyümölcse nemcsak az újjászületett kert, hanem a rengeteg zöldhulladék is, amely kincset ér. A levágott vesszőket, ágakat kerti aprítógép segítségével vágjuk apró méretűre, jelentősen csökkentve ezzel a hulladék térfogatát. A komposztálás jó a kertünknek, a pénztárcánknak és a környezetnek is. Ha komposztálunk, akkor nem kell elszállíttatnunk a keletkező zöldhulladékot, sőt, a kezdés után már egy évvel értékes, tápanyagban gazdag humuszt kapunk – hangsúlyozzák a szakértők.

  1. tipp: Kreatív ötletek a szabadban!

Otthon, a szabadban töltött idő nem csak akkor lehet hasznos, ha a kert gondozásával töltjük. A barkácsolás igazi kikapcsolódást, feltöltődést jelenthet akár egyedül végezzük, akár a gyerekeket bevonva lehet közös családi program. Készíthetünk menedéket a kert hasznos lakóinak a madaraknak és rovaroknak. Az otthoni barkácsolás akkor tud igazán feltöltődést jelenteni, ha a munkához profi eszközeink, gépeink vannak. A faanyag aprításához, méretre vágásához használjunk akkumulátoros ágvágót, mely a hagyományos fűrészeléshez képest jóval hatékonyabb és könnyebb vele a munka.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Mit tehetek a puszpángmoly által megrágott buxussal?

2024. november 12. 04:40

Kérem gyors válaszukat! Mit tehetek a puszpángmoly által erősen megrágott buxussal?

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

2022. szeptember 22. 06:38

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek.

Mi lehet a zöld színű "kinövés" a leanderen?

2023. szeptember 2. 04:40

Szeretném kérdezni, hogy a mellékelt képen látható kinövés milyen része a leandernek? Ilyet még nem láttam. Mit kell vele tenni? A másik kérdésem: kaptam egy leandert, ami nagyon sűrű és nem tudom, hogy kezdjek hozzá a metszésének, megköszönöm, ha ebben is segítenek.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.