Nemcsak a paradicsom vagy a saláta, hanem az uborka is remekül megterem cserépben vagy balkonládában. A kisméretű uborkafajták, valamint a savanyítani való uborkák különösen jól érzik magukat ilyen körülmények között.
Mire lesz szükségünk?
Ha az uborkát cserépbe vagy dézsába ültetjük, fontos annak megfelelő mérete, vízelvezető képessége és a termesztőközeg kiválasztása. A növekedési ütemtől és a fajtától függően a cserépnek 20-40 liter térfogatúnak kell lennie. Az alján legyenek lyukak, amelyeken keresztül a felesleges víz eltávozhat, mert az uborka a pangó vizet nem bírja.
Nagy jelentősége van továbbá a tápanyag-ellátottságnak, ugyanis a növény gyors növekedése miatt kiváló minőségű, tápanyagban gazdag földet igényel. Vehetünk speciális, zöldségeknek való földet, amelyben remekül érzi majd magát, és menet közben tápoldatozzuk is.
Az uborka kúszó növény, indákat nevel, ezért készítsünk számára támrendszert, amelyre felfuthat. Így nem ér hozzá a talajhoz, kevésbé szennyeződik. A levegő is jobban átjár a levelek között, ami a páratartalmat csökkenti, és nem kedvez a gombabetegségek terjedésének. Támrendszernek megfelelnek például a bambuszrudak, amelyekre drótot vagy madzagot kötözünk, esetleg hálót rögzítünk.
Hová tegyük és hogyan gondozzuk?
Az uborkát palántázhatjuk, de a fagyok elmúltával, április közepétől helyre is vethetjük. Viszonylag nagy a helyigénye, ezért mindenképpen egyeljük, és egy cserépben csak egy tövet neveljünk.
Az uborka a meleg és napos helyet kedveli, erre mindenképpen legyen gondunk. A vízigénye viszont kiemelkedő, ezért nyáron fontos a rendszeres (akár napi többszöri) öntözés és a trágyázás. Mint a legtöbb zöldséget, közvetlenül a tövénél öntözzük, szinten a gombabetegségek megelőzése érdekében. Ha a hajtáscsúcsot eltávolítjuk, a növény több energiát fordít a termésképzésre. A gondos ápolásnak pedig rengeteg illatos, roppanós uborka lesz az eredménye.
Fotó: Pixabay