Életmód

Az erkélyen is termeszthető friss, ropogós uborka

Agrofórum Online

Nemcsak a paradicsom vagy a saláta, hanem az uborka is remekül megterem cserépben vagy balkonládában. A kisméretű uborkafajták, valamint a savanyítani való uborkák különösen jól érzik magukat ilyen körülmények között.

Mire lesz szükségünk?

Ha az uborkát cserépbe vagy dézsába ültetjük, fontos annak megfelelő mérete, vízelvezető képessége és a termesztőközeg kiválasztása. A növekedési ütemtől és a fajtától függően a cserépnek 20-40 liter térfogatúnak kell lennie. Az alján legyenek lyukak, amelyeken keresztül a felesleges víz eltávozhat, mert az uborka a pangó vizet nem bírja.

Nagy jelentősége van továbbá a tápanyag-ellátottságnak, ugyanis a növény gyors növekedése miatt kiváló minőségű, tápanyagban gazdag földet igényel. Vehetünk speciális, zöldségeknek való földet, amelyben remekül érzi majd magát, és menet közben tápoldatozzuk is.

Az uborka kúszó növény, indákat nevel, ezért készítsünk számára támrendszert, amelyre felfuthat. Így nem ér hozzá a talajhoz, kevésbé szennyeződik. A levegő is jobban átjár a levelek között, ami a páratartalmat csökkenti, és nem kedvez a gombabetegségek terjedésének. Támrendszernek megfelelnek például a bambuszrudak, amelyekre drótot vagy madzagot kötözünk, esetleg hálót rögzítünk.

Hová tegyük és hogyan gondozzuk?

Az uborkát palántázhatjuk, de a fagyok elmúltával, április közepétől helyre is vethetjük. Viszonylag nagy a helyigénye, ezért mindenképpen egyeljük, és egy cserépben csak egy tövet neveljünk.

Az uborka a meleg és napos helyet kedveli, erre mindenképpen legyen gondunk. A vízigénye viszont kiemelkedő, ezért nyáron fontos a rendszeres (akár napi többszöri) öntözés és a trágyázás. Mint a legtöbb zöldséget, közvetlenül a tövénél öntözzük, szinten a gombabetegségek megelőzése érdekében. Ha a hajtáscsúcsot eltávolítjuk, a növény több energiát fordít a termésképzésre. A gondos ápolásnak pedig rengeteg illatos, roppanós uborka lesz az eredménye.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Pici balkon nagy terméssel

2022. június 4. 05:36

Tavasztól őszig a zöldségek és fűszerek egész garmadáját termelhetjük meg még pici balkonon is.

Mit ültessünk a déli fekvésű balkonra?

2021. április 20. 14:46

Akinek déli fekvésű balkonja van, az gyakran küzd azzal, hogy az állandó odafigyelés mellett az öntözés, légköri aszály és a folyamatosan forrón tűző nap miatt a növényei sínylődnek. Erre hoztam pár megoldási ötletet, ami nálam már bevált az évek során egy alföldi, állandóan napsütötte ablakpárkányon, ahol a viharok is gyakran tépázzák a növényeket.

Lakberendezés a balkonon? Miért is ne!

2023. április 11. 05:39

Egy jól kialakított balkonnak ugyanúgy megvannak a hasznos funkciói, mintha nagy kertünk lenne. Csak éppen piciben.

Színkavalkád a balkonon

2022. június 2. 05:37

Ahhoz, hogy egész nyáron, egészen késő őszig gyönyörködhessünk a balkonnövényekben, ugyanúgy egy pontos és alapos tervezés és gondolkodás kell, mintha csak a kertben lennénk.