Az ősz beköszöntével egyre-másra jelennek meg a virágos standokon a különböző fajtájú, méretű krizantémok, amelyekkel meseszép színfoltokat varázsolhatunk a kertünkbe, a teraszunkra vagy a balkonládáinkba. De vajon mennyit tudunk erről az oly népszerű, oly szépséges növényről?
Az alábbiakban csokorba szedtük azokat az érdekességeket, amelyekről meglehet, ezidáig Ön sem tudott. Lássuk hát a listát!
- A krizantém (Chrysanthemum morifolium) termesztése az ősi Kínába nyúlik vissza, ahol nagy tiszteletnek örvendett ez a növény, amely a tisztelet és a megbecsülés szimbóluma.
- 1798-ban került át az amerikai kontinensre ez a meseszép növény, amikor John Stevens ezredes Angliából importált egy „Dark Purple” néven ismert, sötétlila színekben tündöklő fajtát.
- Maga a „krizantém” elnevezés ókori görög kifejezésekből származik. Egyrészt a „chrysos”-ból, amely annyit tesz, mint „arany”, az „anthemon” pedig „virág”-ot jelent.
- A NASA „Clean Air Study” (vagyis a levegő tisztaságával foglalkozó) tanulmánya szerint a krizantém csökkenti a beltéri levegő szennyeződését, ezért érdemes az őszi-téli szezonban kvázi „természetes légfrissítőként” a lakásban tartani.
- Az Egyesült Államokban a krizantémot hivatalosan is a november virágának tartják. Ebben a hónapban előszeretettel vásárolják meg maguknak és másoknak is az emberek, mivel sokféle jelentéstartalommal bír, de elsősorban a hosszú élettel és a boldogsággal társítják a téli hónapok során.
- Hazánkban (és Európában) a teraszok, bejáratok és kertek díszítése mellett a krizantém a temetők leggyakoribb virága, ennek oka – többek között szépsége és tartóssága miatt – szintén a hosszú élet, a feltámadás, illetve az öröklét szimbolikájában keresendő.
- A szakértők szerint amint az éjszakai hőmérséklet csökkenni kezd (erre általában szeptember közepétől kezdődően számíthatunk), érdemes krizantémokat vásárolni, lehetőleg bimbós növényeket – mert ezek fognak a leghosszabban virágozni.
- A krizantém virágaiban található piretrin, egy olyan toxikus vegyület, amely bénulást okoz a rovarokban, ezért előszeretettel használják rovarirtókban.
- A krizantém a 13. házassági évforduló „hivatalos virága”.
- A krizantém Chicago hivatalos virága.
- Japánban minden évben nagy tömegeket vonzó fesztivált rendeznek a növény tiszteletére, amely a „Boldogság Fesztiválja” nevet viseli.
- A japánok egyenesen a „Nap szimbólumának” tartják, mivel a növény virágának szabályos szirmai a Nap tökéletességére emlékezteti őket. Konfuciusz azt javasolta, hogy meditációs tárgyként használják őket, így a krizantém képletesen mély gyökeret eresztett a japán kultúrában.
- Úgy tartják, ha egyetlen szirmot a borospohár aljára helyeznek (a pohár belsejében, hiszen ehető a növény), az hosszú és egészséges életet ad a megajándékozottnak.
- A krizantém tradicionális színe a vörös, sárga, fehér és lila, ezeken kívül azonban ma már lehet rózsaszín, levendula-lila vagy akár többszínű is.
- A krizantém szárain fejlődhet 1-3, de akár 7 virág is.
- A krizantém virágát teák készítésére is előszeretettel használják – ezek, amellett, hogy finom aromával és mesés látvánnyal örvendeztetik meg az embereket, számos egészségügyi előnnyel rendelkeznek. A krizantém ugyanis segít a torokfájás, láz, fejfájás enyhítésében, de használják szemszárazság enyhítésére és az emésztés megkönnyítésére is.
- A krizantém leveleit és szárát a kínai konyhában előszeretettel használják – jellemzően párolva vagy wokban megpirítva.
- A legtöbb krizantémfajta augusztustól novemberig virágzik.