Életmód

Tiltólistás ételek, amelyeket soha ne adjunk a kutyánknak

Agrofórum Online

Tévesen a legtöbben azt gondoljuk, hogy amit mi, emberek megehetünk, az a kutyánk számára is biztonságos, de ez nem így van. Az ő emésztőrendszerük ugyanis kicsit másképp működik, mint az emberé.

Ahogy vannak ételek, amelyek a kutyáknak és embereknek egyaránt egészségesek és ízletesek, vannak olyanok is, amelyeket mi akár mindennap elfogyaszthatunk, nekik azonban kis dózisban is halálos lehet. Gondoljunk itt például a mazsolára vagy a penészes dióra. Ez utóbbi a legtöbb kertben megtalálható, és amelyről kevesen tudják, mennyire veszélyes rájuk nézve. Éppen ezért nagyon fontos, hogy megtanuljuk, mely gyümölcsöket és zöldségeket ehetik a kutyák.

  • Avokádó
    Sosem szabad a kutyáknak avokádót adni. Az avokádó magja, héja és levelei persint tartalmaznak, egy olyan toxint, amely gyakran okoz hányást és hasmenést a kutyáknál. Az avokádó gyümölcsének húsos belseje ugyan nem tartalmaz annyi persint, mint a növény többi része, de a kutyák számára még így is túl sok lehet. Az avokádó húsa magas zsírtartalmú is, ami a kutyáknál gyomor- és bélrendszeri zavarokat, illetve hasnyálmirigy-gyulladást okozhat.
  • Cseresznye
    A kutyák nem ehetnek cseresznyét. A cseresznyemag ciánt tartalmaz, és mérgező a kutyák számára. A cián megzavarja a sejtek oxigénszállítását, ami azt jelenti, hogy a kutya vérsejtjei nem jutnak elegendő oxigénhez. Ha a kutya a kertben mégis lehullott cseresznyét evett, célszerű mielőbb állatorvoshoz fordulni.
  • Szőlő
    A kutyáknak soha nem szabad szőlőt (sem mazsolát!) enniük. Mind a szőlő, mind a mazsola mérgező a kutyák számára, függetlenül a kutya fajtájától, nemétől vagy korától. A szőlő annyira mérgező, hogy akut veseelégtelenséghez vezethet.
  • Paradicsom
    A kutyáknak kerülniük kell a paradicsom fogyasztását. Míg a paradicsom gyümölcsének érett húsa általában biztonságos a kutyák számára, a paradicsom zöld részei szolanint, mérgező anyagot tartalmaznak. A kutyának nagy mennyiségű paradicsomot kellene elfogyasztania ahhoz, hogy megbetegedjen, de a biztonság kedvéért jobb, ha egyáltalán nem fogyaszt paradicsomot.
  • Spárga
    A kutyák nem ehetnek spárgát. A spárga túl kemény ahhoz, hogy nyersen elfogyasztható legyen, és mire megfőzzük, hogy a kutyák számára elég puha legyen, a spárga elveszíti értékes tápanyagainak nagy részét.
  • Gomba
    A kutyáknak kerülniük kell a gombafogyasztást. A vadon termő gombák mérgezőek lehetnek a kutyák számára. Bár a világszerte előforduló 50 000 gombafajból csak 50-100 faj mérgező, ezek árthatnak a kutyának. Míg a vadon termő gombákról le kell mondani, a szupermarketben emberi fogyasztásra vásárolt, mosott gombák általában nem ártanak a kutyáknak.
  • Hagyma
    A kutyáknak soha nem szabad hagymát enniük. Ha a kutya mégis hagymát evett, haladéktalanul állatorvoshoz kell vinni. A hagyma, a póréhagyma és a metélőhagyma a legtöbb háziállat, különösen a macskák számára mérgező. A hagyma elfogyasztása a kutya vörösvérsejtjeinek megrepedését okozhatja, és hányást, hasmenést, gyomorfájást és hányingert is okozhat. A hagymamérgezés súlyosabb a japán kutyafajták, például az akitákra és a shiba inukra nézve, de minden kutya nagyon érzékeny rá.
  • Dió
    A dió az utóbbi években került fel a tiltólistára, ugyanis az ép dió kifejezetten egészséges. A dióburok-fúrólégy tevékenysége nyomán azonban a kertben lehullott dió sokszor válik penészessé, és mikotoxinnal szennyeződik. A fertőzött diót elfogyasztó kutyák néhány órán belül súlyos epilepsziaszerű tüneteket mutatnak, és gyors orvosi segítség nélkül el is pusztulhatnak. A lehullott, beteg diót mindig akkurátusan távolítsuk el!

Forrás: https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tyúkhúr finom és tápláló, kóstolja meg Ön is!

2024. szeptember 15. 14:10

Bár rendkívül rossz hírnévnek örvend és a világ nagy része gyomnak tekinti, a tyúkhúr egészségesebb és hasznosabb növény, mint gondolnánk.

Veszélyben vannak a fecskék – apró segítség is életeket menthet!

2024. szeptember 15. 10:10

A hidegre és esősre fordult időjárás miatt a költözőben lévő fecskék kihűlnek, ráadásul nem találnak maguknak élelmet. Így segíthetünk nekik.

A tojást sütve vagy főzve egészségesebb elfogyasztani?

2024. szeptember 12. 09:10

A sütéssel pluszzsiradékot viszünk be a szervezetünkbe, és ha például egy rántotta elkészítéséhez sertészsírt használunk, azzal éppen nem teszünk jót magunknak.

Lépésről lépésre: tartósítás nagy nyomású befőzőedényben

2024. szeptember 8. 14:10

Ha alacsony savtartalmú termést szeretne tartósítani, a nagy nyomású befőzőedényben erre is lehetőség van. Kövesse az alábbi egyszerű lépéseket!

Szedd magad akciók még mindig vannak, itt a lista

2023. október 6. 17:40

Még nem késő szüretelni! A Szedd magad akciók keretében garantáltan friss gyümölcsökkel tölthetjük fel az éléskamránkat!

Nagy az eltérés a zöldség- és a gyümölcstermékpályák között

2018. november 6. 11:47

Az EU-csatlakozást megelőző időszak átlagában Magyarország zöldségtermő területe meghaladta a 100 ezer hektárt, de a vetésterület az elmúlt években a 74 ezer hektárt sem érte el.

Hajtatott fejes saláta tápanyagellátása

2022. február 12. 09:36

A fejes saláta termesztéstechnológiája sokat javult, ami köszönhető a betegségeknek ellenálló fajtákon kívül, a korszerűbb termesztő berendezéseknek is, amelyekben jobb lehetőség nyílik a pontos klímaszabályozásra.

Télen veszélyesen magas, nyáron károsan alacsony, II. – Zöldségfélék páraigénye és a páratartalom szabályozásának lehetősége fóliák alatt

2023. október 21. 15:10

Közeledik a primőrök termesztésének ideje, a téli zöldséghajtatási szezon. Folytatva a korábban, légnedvességgel kapcsolatban megkezdett írásunkat, számba vesszük gyakorlati oldaláról az egyes zöldségnövények páraigényét és a páraszabályozás lehetőségeit, továbbá ismertetjük a rossz páraszabályozásból adódó fejlődési rendellenességeket és betegségeket.