Korunk új szitokszava a mikroműanyag-szennyezés, ami az újratöltött PET-palackok esetében, mivel a tartalmukat el is fogyasztjuk, fokozottan jelentkező probléma.
Sokan gondolják, hogy egészségesebb, tisztább a PET-palackokba töltött víz, mások csak azért vásárolják, mert kéznél van vagy illik az outfitjükhöz. A kiürült palackról pedig úgy gondolják, hogy újrafeldolgozható vagy akár újratölthető, ezzel meghosszabbítva a hasznos élettartamát.
Az igazság azonban az, hogy a PET-palack az anyagok természetes körforgásában nem vesz részt, mivel a baktériumok nem tudják az anyagukat hasznosítani. Igen stabil vegyületről van szó, amelynek lebomlási idejét 450 évre teszik.
Ugyanakkor a PET-palack anyaga is sérül a használat során vagy UV-fény hatására. Műanyagdarabkák válnak le a palack faláról, és bekerülnek az újratöltött palackban lévő folyadékba, onnan pedig a szervezetünkbe. Itt a bélcsatornában keringenek, de akár más szervekbe is eljuthatnak.
Gondoljunk arra az évi másfél milliárd műanyag palackra is, amely Magyarországon évente keletkezik, és amelynek 70%-át sohasem hasznosítják újra. Ezek jobb esetben a szeméttelepen kötnek ki, rosszabb esetben a járdákat, utak szegélyét vagy akár a természeti területeket csúfítják. Útjuk végeredményben a vízfolyásokkal a tengerekbe, óceánokba vezet, például a Sargasso-tengerbe, ahol az emberi trehányság és nemtörődömség örök mementójául szolgálnak.
Ezért javasolják a szakemberek, hogy a PET-palackokat ne töltsük újra.
Legyünk tudatosak, vásároljuk olyan palackokat, amelyek elmoshatók, és újratöltésük nem jár mikroműanyagok keletkezésével. Kerüljük a műanyagba csomagolt víz vásárlását, hiszen a hazai csapvíz nagyon kevés kivételtől eltekintve kiváló minőségű, tiszta, olcsó, és a fogyasztásával nem terheljük a környezetet.
(Fotó: Darko Djurin/Pixabay)