Gasztronómia

„Kukacos” sajt Szardíniából: casu marzu

Agrofórum Online

Az európai ember azt gondolja, a rovarlárvák fogyasztása csak más kontinensekre jellemző, a felvilágosult és szigorú élelmiszer-biztonsági rendszerrel működő Európában ilyesmi nem fordulhat elő. Nos, az európai ember téved.

Az olaszországi Szardínia szigetén előállított tejterméket ugyanis nem minden alap nélkül nevezik a világ legveszélyesebb sajtjának.  

Beköpik a legyek

A sajt alapja egy hagyományos juhsajt, amely az átlagosnál keményebb állagú. Készítése során a külső kérget részben eltávolítják, és a felületét kissé felnyitják. A sajtot ezután a szabad levegőn helyezik el, de nem védik, sőt, és ez a lényeg: a sajtra rászállnak a legyek, és lerakják benne a petéiket. Amikor a sajt már elég időt töltött így ahhoz, hogy a legyek rendesen „beköpjék”, letakarják, és megkezdődhet az érlelési folyamat. A petékből lassacskán lárvák fejlődnek, amelyek átrágják magukat a sajton, megváltoztatva annak szerkezetét és ízét.

A nyűvek emésztési folyamata során a sajtban intenzív, csípős íz jön létre, amely a gorgonzolára emlékeztet. A légylárvák által az emésztés során kiválasztódó sav a casu marzut puhává és kenhetővé teszi. Amint a sajt nagy részén átrágták magukat, a sajt fogyasztásra késznek tekinthető. A fogyasztás időzítése azonban döntő fontosságú: a lárváknak életben kell lenniük, különben a sajt elveszti jellegzetes ízét. Hagyományosan a nyűveket a sajttal együtt fogyasztják, ami a helyiek számára a kulináris élmény része. Ezek az apró lárvák akár 15 centiméterre is „felugorhatnak”, ezért fogyasztásuk óvatosságot igényel.

Több szempontból is veszélyes

A szakértők azonban kifejezetten óvnak az élő lárvák fogyasztásától és az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság betiltotta a casu marzu értékesítését és előállítását, mivel túl kockázatosnak tarják. A veszélyt nem csak maguk a sajtlegyek jelentik. Az élő nyűvek, ha nem pusztulnak el, amikor a sajtot fogyasztják, kárt okozhatnak a gyomor- és bélfalban. Ez súlyos egészségügyi következményekkel járhat, például hányingerrel, hányással, fájdalmakkal és legrosszabb esetben véres hasmenéssel.

Egy másik probléma, hogy a legyek életmódjuk következtében rengeteg baktériumot hordoznak. Ezek között van például a szalmonella, amelyről köztudott, hogy mennyire súlyos, olykor halálos bélrendszeri tüneteket okoz. Ezenkívül a nyűvek emésztésük során az emberre veszélyes toxinokat termelnek.

Az egészségügyi kockázat csökkentése érdekében egyes gyártók már tenyésztett, steril környezetben nevelt sajtlegyeket használnak. Ez azonban szintén illegális – de biztosak lehetünk abban, hogy a helyiek titokban továbbra sem mondanak le kedvenc ínyencségükről.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Együnk-e rendszeresen instant leveseket vagy sem?

2024. november 10. 10:10

A ramen olcsó, finom és könnyen elkészíthető étel. Az ezt fogyasztó ázsiai emberek, jóval magasabb életkort élnek meg, mint mi európaiak.

Hogyan tegyük el befőttként a gombát?

2024. november 8. 08:10

„Eltenni való” gombának általában a csiperkegombát ajánlják, mert ez sűrűbb textúrájú és jól „viselkedik” a savanykás lében.

Jobb-e a töméssel hizlalt libamáj?

2024. november 7. 16:10

Ma a magyar kacsa- és libamáj – a történelmi múltjával együtt – hungarikumnak számít. Magyarország a világ elsőszámú hízott libamáj exportőre.

Az a jó, ha sötétebb a tojássárgája?

2024. november 6. 07:10

A tojássárgája színe, vagyis annak a mélysége azon múlik, hogy milyen tápon nevelkedett a tyúk, amelyiktől a tojás származik.

Mindenkinél lehet egy igazi „biológiai fegyver” a legyek és szúnyogok ellen

2023. augusztus 14. 09:10

Legyek és szúnyogok. Ezek azok a rovarok, amelyek garantáltan megkeserítik a nyári nappalokat és éjszakákat. Az ellenük bevethető készítményekről elmondható, hogy amelyik valóban hatásos, azt nem szívesen alkalmazzuk a nap 24 órájában a közvetlen környezetünkben.

Tippek, hogyan tarthatók távol a legyek a fejőháztól

2024. július 29. 11:10

Mindennapi probléma és kellemetlenség az irritáló, akár csípő légyfélék jelenléte a fejőházban. Pedig legalábbis jelentősen mérsékelhető a számuk.