A Cimbria magfeldolgozó gépeinek egy része a vetőmag-készítés területén tölt be nagy szerepet, de a gyártó a magasabb célú feldolgozásra is számos megoldást kínál.
A méltán népszerű Cimbria gépeket forgalmazó CHH Gépkereskedő, Gyártó és Műszaki Szolgáltató Kft. 2016-ban sem hiányozhatott az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításról, ám a partnerek ezúttal nem a „B”, hanem a legnépszerűbb „A” pavilonban tekinthették meg a termékpaletta egy kis darabját. Hiába volt ugyanis számos gép kiállítva, a Cimbria csak a síkrostákból mintegy 47 különböző típussal tudja kielégíteni a partnerek igényeit. Ilyen választék mellett pedig nem csoda, hogy az érdeklődés is jelentős volt, amit az élelmiszeripari pályázatok kiírása is erősített.
„A gazdálkodók nagyon várták már a támogatásokat, amit ha csúszva is, de szépen lassan, folyamatosan meghirdetnek. Nem meglepő, hogy mi is tele vagyunk várakozásokkal, hiszen a tavalyi évben is érezhető volt, hogy a termelők visszafogták a beruházásokat, vártak a pályázatokra” – mondta el az Agrofórum Online kérdésére Horváth Zoltán ügyvezető/tulajdonos, aki azt is hangsúlyozta, hogy a CHH Gépkereskedő, Gyártó és Műszaki Szolgáltató Kft. több pályázatban is érintett, de leginkább az élelmiszeripari feldolgozáshoz szükséges gépberuházásokat tudják segíteni.
A Cimbria magfeldolgozó gépeinek egy része a vetőmag-készítés területén tölt be nagy szerepet, de a gyártó a magasabb célú feldolgozásra is számos megoldást kínál. „Mindkét esetben egészséges, szép megjelenésű, tetszetős magokra van szükség, amelyeket gyakran egyéb szempontok szerint is osztályozni, válogatni kell. Ilyen például a vetőmag esetében a csíraképesség, az élelmiszereknél a szennyeződések, fertőzések, esetleg a rovarrágás. A lényeg, hogy a végtermék tökéletes legyen” – magyarázta Horváth Zoltán.
A tökéletességet jól felépített technológiai sorral lehet elérni. Nem meglepő, hogy a nagyobb tisztasághoz több gépre és azok kapcsolatára van szükség, ahogy az is alapvető fontosságú, hogy mindig a legegyszerűbb feldolgozással kell kezdeni a műveletet, amihez a Cimbria 47 különböző síkrostát tud ajánlani. „Bármely magkikészítésnek a síkrosta az alapja. Nem ritka, hogy már az alapos rostálás is elegendő a jó áron történő értékesítéshez” – hangsúlyozta a szakember.
A síkrosták általában szélesség szerint osztályoznak. Ugyanakkor gyakran előfordul, hogy a hosszúság is fontos. Ekkor van szükség triőrökre, amivel a fizikai méretek szerinti további osztályozást lehet elvégezni. A technológiai sorrendben ezután következik a fajsúly szerinti osztályozás, ami a mag beltartalmi értékét veszi figyelembe. „Az elmúlt 100 évben a legutóbbi 10 évet leszámítva ezzel le is zárult a sor, ám napjainkban a technológiai sor kiegészülhet színosztályozó géppel. A magról visszaverődő fény hullámhosszát érzékelve dolgoznak, és a számítógépes program alapján a legapróbb szennyeződést is észreveszik, kiszűrik” – mondta el Horváth Zoltán, aki felhívta a gazdálkodók figyelmét arra is, hogy egy színosztályozó bármilyen hatékony is, önmagában soha nem elég, a fizikai magtisztítást nem váltja ki.
„Arra is felhívnám a figyelmet, hogy amit színosztályozó gépeknek hívunk, csak az elnevezésük alapján nem szabad egy kategóriába sorolni. Sok variációja létezik, különbözhet egymástól a jelfeldolgozó rendszer, a kamerarendszer.”
A CHH Gépkereskedő, Gyártó és Műszaki Szolgáltató Kft.-nek is három teljesen különböző színosztályozó gépcsaládja van a kínálatában, amelyek ráadásul opcióként további kamerákkal is felszerelhetők. Ilyen például az infra kamera, amely nem tartozik az alapfelszereltséghez, ám sok esetben szükség van rá. A termékpalettán a legmodernebb színosztályozó gép a piacon egyedülálló Sea-Chrome, amely teljes színképre dolgozó kamerarendszerrel van ellátva, így minden olyan színt meg tud különböztetni amit az emberi szem.
„A felsoroltak mellett természetesen léteznek még másfajta osztályozó gépek is, a speciális feladatok megoldására. Ilyen például a gördülékenység szerint osztályozó eszközök. A legnépszerűbb termékeink természetesen a rosták, de a fajsúly-szeparátorok is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a toxinok miatt” – tudtuk meg a szakembertől, aki a helyszínen azt is elárulta, hogy az utóbbi idők legsikeresebb expójának tartják a mostanit.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)