Új helyszínen, a budapesti Öbölház - Rendezvényközpontban került megszervezésre a CLAAS cég hagyományos magyarországi tudományos konferenciája.
A központi helyszínnek is köszönhetően szépszámú hallgatóság (egyetemi hallgatók és oktatók, MTA-ABTB tagok, MEGOSZ tagok stb.) előtt, az alábbi napirend szerint folyt a tanácskozás:
- Egy világméretű mezőgépgyártó átalakulása és folyamatai. Új együttműködési irányvonalak
Thomas Böck, a CLAAS Csoport igazgatóságának tagja. Technológiák és rendszerek - Együttműködés a kutatás-fejlesztésben (K&F)
Claus-Peter Stickel, Funkcionális Technológiai Fejlesztés vezető, K+F, Gabona Üzletág - Világszintű termelési hálózat
Andreas Szakácsi, CLAAS Hungária Kft. ügyvezető igazgató - Hogyan kapcsolódnak a különféle mezőgazdasági gépek?
Reinhold Mahler, Termékmenedzsment vezető, CLAAS Elektronikai Rendszerek - Mezőgép értékesítés 2030-ban. Egyensúly a kézfogás és a digitális innováció között
Max-Ferdinand von Korff, Országfelelős, CLAAS értékesítés - Együtt sikeresen
Nóvé Mária, CLAAS Hungária Kft. HR vezető - A felsőoktatás és az ipar szimbiózisa
Dr. Rádics János, egyetemi adjunktus, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem - Kerekasztal beszélgetés
Maczinkó Zoltán István, Munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Pénzügyminisztérium
Dr. Juhász Anikó, Agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Agrárminisztérium - Sajtótájékoztató
CLAAS képviselők
A gazdag program során elhangzott magas színvonalú előadások ismertetésére jelen körülmények között nincs lehetőség, csupán a főbb témakörök és a hazai kapcsolatok szempontjából fontos részletek bemutatására törekszünk.
Az előadók a címben feltüntetett „Együttműködés” megvalósításának különböző aspektusait tárgyalták, szemléltették:
- együttműködés a cégcsoport tagjai között (kollaboráció, CLAAS Network),
- együttműködés a beszállítókkal (kooperáció),
- együttműködés a felhasználókkal (CLAAS CONNECT),
- együttműködés a gépek/gépcsoportok között (M2M, connectivity),
- együttműködés az oktatási intézményekkel (szakképző iskolák, egyetemek).
A CLAAS cégcsoport tagjainak, gyártmány skálájának bemutatása után tájékoztatást kaptunk a cég kutatási irányairól (Digitalizáció, Smart Farming, Process Technologies, Precision Farming Production, Data Science stb.) is.
Globális cég lévén, a fejlesztési irányok meghatározásánál a helyi igények megértésére törekednek, ezért a lokális és globális kommunikáció hatékony megvalósítása létkérdés. Az igények ismerete alapján valósulhat meg a globális termelési hálózat (Global Production Network).
A gépek/ gépcsoportok közötti együttműködés (Multi Machine Collaboration) megvalósítása érdekében fejlesztették ki a nemrég alapított Disseni vállalatnál az E-System néven futó programot.
Megtudhattuk, hogy a jövőbeni gépforgalmazás alapját a vevő – orientált tervezés és gyártás határozza meg. Az off-line beszerzést (face to face) az on-line forma váltja fel.
A CLAAS Hungária Kft. együttműködési kapcsolat rendszerének elemei közül hangsúlyos bemutatást nyertek a felsőoktatási intézmények (CLAAS Stiftung, Unitech verseny). A Műegyetemmel kötött együttműködés eredményeként számos ifjú mérnök dolgozik a cég K+F feladatainak megvalósításában. A továbbfejlesztést a kooperatív képzés bevezetése teszi majd lehetővé.
A kerekasztal beszélgetés és a sajtótájékoztató egyértelműen a hazai feladatok és lehetőségek témakörére szorítkozott. A helyettes államtitkárok egyöntetűen a hazai munkaerőképzés fontosságát hangsúlyozták, beleértve a cégek saját szakmunkás képzési törekvéseit.
A sajtó képviselői többek között a digitalizáció (Telematics) terjedéséről, az adat tulajdonlásról, az adatbiztonság megoldásairól érdeklődtek. A fejlesztés területén hogyan érvényesül az egyetemekkel való együttműködés hazánkban, illetve Németországban. Mikor várható a robot kombájnok, járva szecskázók megjelenése?
A konferencia ideje alatt a hallgatóknak lehetőségük volt a kihelyezett molinókra rajzokat, megjegyzéseket elhelyezni a CLAAS cég tevékenységéről, a mezőgazdaság gépesítéséről. A részvevők közül a szerencsések számára ajándékot sorsoltak ki.
Az állófogadás után a német előadók látogatást tettek a Műegyetemen, ahol a Gép-és Terméktervezés Tanszék oktatóitól tájékoztatást kaptak a mezőgéptervező mérnökképzés helyzetéről.