6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Gépinfo

Magyar fejlesztésű MI-alapú robot kerülhet a földekre

Széchenyi István Egyetem

A mesterséges intelligenciával ellátott kisméretű robotot a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának kutatócsoportja fejlesztette. Az autonóm irányítású eszköz képes környezetének különböző paramétereit felismerni és az összegyűjtött adatokat felhőben tárolni.

Az egyedülálló készülék piaci igényt szolgál ki, és célja többek között a precíziós növénytermesztés fejlesztése.

Hasznos adatokat gyűjthet talajból és levegőből

A ma már mintaoltalommal bíró eszköz egy távol-keleti robotplatform továbbfejlesztéseként született meg. Ennek során a készüléket nagyobb kapacitású hardverrel és szoftverrel látták el, valamint olyan speciális szenzoros egységekkel szerelték fel, melyek lehetővé teszik, hogy környezetének különböző paramétereit – például a környezeti levegő hőmérsékletét, a páratartalmat – meghatározza.

Ezenfelül kiegészítették napsugárzás mérésére alkalmas szenzorral, illetve egy talajszondával is, amelynek segítségével információkat gyűjt többek közt a talaj pH-értékéről, vezetőképességéről és káliumellátottságáról. Ezek az adatok felhőalapú tárolással a memóriájába kerülnek, s így könnyen beilleszthetők a precíziós mezőgazdasági technológiába.

A kisméretű önjáró robot a begyűjtött adatokat felhőbe tölti fel
A kisméretű önjáró robot a begyűjtött adatokat felhőbe tölti fel

Képeket készít és elemez

„A robotot kamerával is felruháztuk, ami tájékoztatja a kezelőjét a helyzetéről, illetve mesterséges intelligencia segítségével képes elemezni a begyűjtött képeket és osztályozza is azokat. A kísérleti területen a paradicsom részeit tudtuk detektálni: az eszköz észlelte a levélzet elváltozásait, termésszámlálást és termésbecslést végzett.

Ezenfelül egy lézeres távolságmérő modullal is elláttuk, amit a navigációban alkalmazunk, ezáltal képes önmaga vezérlésére, tud tájékozódni az adott növény sorai között, és útvonalat tervez” – hangsúlyozta dr. Ambrus Bálint adjunktus, a robot vezető fejlesztője.

A készüléket a kutatók tavaly kezdték el alkalmazni: üvegházban és szántóföldön is tesztelték paradicsomkertészeti kultúrában, ami más növényekre is kiterjeszthető a későbbiekben.

A monitoringrobotok hozzájárulnak, hogy előrejelzéseikkel csökkentsék a növényvédő szeres beavatkozások számát. Általuk észlelhetünk olyat is, ami szabad szemmel nem érzékelhető, és olyan nagyszámú adathoz férünk hozzá gyorsan, ami segíti a termesztéstechnológiai optimalizációt a nagygazdaságokban is” – emelte ki dr. Nyéki Anikó Éva egyetemi docens, a kutatócsoport vezetője.

A készülék a munkaerőhiányra is választ ad: csupán egy operátorral több ilyen eszköz üzemeltethető egyszerre.

A robot nem csak mezőgazdasági célra használható

„Robotunk felhasználása túlmutat a mezőgazdaságon: mivel a készülék kisméretű és olcsó üzemeltetésű, ezért más ágazatokban is hatékonyan alkalmazható. A mesterséges intelligenciának köszönhetően programozással könnyen átalakítható, így detektálhatóak olyan színek és alakzatok is, melyek nem csak a növénytermesztésben teszik lehetővé a használatát” – tette hozzá dr. Nyéki Anikó.

„Büszkék vagyunk az újabb iparjogvédelmi oltalmat kapott fejlesztésre, ami nem csupán mosonmagyaróvári kutatóink kivételes aktivitását tükrözi, hanem munkájuk kimagasló minőségét is”  hangsúlyozta a FIEK üzletfejlesztési menedzsere, Szüle Bálint.

Fotó: Pixabay és Széchenyi István Egyetem

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Fendt MOMENTUM: díjazták a vetőgépet a Moldagrotechen

2025. március 25. 11:10

A Moldagrotechen az agrárszakma képviselői találkoznak, hogy bemutassák legújabb technológiáikat és eszközeiket. Idén a szakértői zsűri a Fendt MOMENTUM 16 precíziós vetőgépet Arany Kalász díjjal tüntette ki.

XXL Nexat traktor új műtrágyaszóróval: 20.000 liter kapacitás

2025. március 20. 16:10

A Nexat multifunkciós traktor mezőgazdasági gép hatalmas munkaszélességgel és fontos előnnyel bír a tavaszi tápanyag-utánpótlás során.

Robottraktorok versenye Németországban

2022. március 25. 04:36

A mezőgépipar a kihívásokra számos válasszal készül: a gépkezelő munkáját segítő megoldások, gépoptimalizálás, precíziós mezőgazdasági technológiák és végül többféle autonóm gépi megoldás.

Mezőgazdaság 5.0 a következő lépés!

2018. december 13. 14:19

A gépautomatizálási törekvések jelenleg a permetezés, a betakarítás és a vetés területén figyelhetők meg. A következő öt évben további automatizálási koncepciók és rendszerek várhatók az adatfeldolgozás és a szenzorfejlesztés területén, amelynek eredményeként teljesen automatizált eszközök és rendszerek jönnek létre.

Új kezekben az AgXeed önvezető robotjai

2023. július 8. 12:40

A dán Agro Group megszerezte a holland AgXeed nevű márka forgalmazási jogait.

120 millióba kerül majd a Kuhn autonóm etetőkocsija, amely tartogat pár meglepetést

2024. július 29. 15:10

A gép autonóm módon, kezelő beavatkozása nélkül végzi az előre beprogramozott feladatsort: lemarja a silófalat, mixeli a takarmányt, végül pedig kiosztja a jószágok elé.