Gépinfo

Metszőrobotok a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

Az automata metszőrobotok régóta a termelők kívánságlistáján szerepelnek, mint ahogy egykor a szüretelőgépek is ott sorakoztak a munkát megkönnyítő eszközök között. A kutatók azonban igen körülményesnek találják mind az algoritmusok fejlesztését, mind a metszési lépések megtervezését, valamint a megfelelő hardwareháttér kivitelezését. Összetett ,,problémával” állunk hát szemben.

Hogyan működik?

Az automata metszőkar egy kamerarendszer segítségével ismeri fel a betáplált tulajdonságoknak megfelelő, eltávolítandó növényi részt, miközben a legrövidebb úton közelíti meg azt. A robotokat az úgynevezett ,,UFO” (Upright Fruiting Offshoot) „metszésoktató” rendszerben tesztelik, amelyben a gépezeteknek egyszerű metszési szabályok mentén kell elvégezniük a műveletet – olvasható a goodfruit.com-on.

A Washingtoni State University (WSU) kutatói kezdetben kamerákkal rögzítették a kertészek metszési technikáját, azzal a céllal, hogy olyan szabályokat dolgozhassanak ki, amelyeket a mesterséges intelligencia az emberek ,,megfigyelése útján tanulhat meg”. A tapasztalat szerint azonban minden ember egészen másképp közelíteti meg a feladatot, így egységes metszéstechnológiai mintázatot képezni, és a gépi tanulás nyelvezetére lefordítani nagy kihívásnak bizonyul.

(Fotó: Kate Prengaman/Good Fruit Grower)

Manoj Karkee, a WSU professzora csaknem egy évtizede vizsgálja a robotizált metszés lehetőségeit. A WSU idén induló, 20 millió dolláros AgAID Institute támogatása, mely egy agrártechnológiai kutatási befektetés, más kutatási célok mellett a metszőrobotok fejlesztésének felgyorsítását célozza, hiszen, ahogy látszik, élénk piaci érdeklődés övezi a kertészettechnológiai újítást.

A tesztüzemre a WSU Roza telepének kísérleti cseresznyeparcelláján került sor, ami egy aránylag egyszerű lombkorona-szerkezetet biztosít. Az ország másik szegletében, a Penn State University mérnök hallgatói azonban azon fáradoznak, hogy miképp lehet a sűrű lombkoronák metszését megoldani az innovációval.

A metszőrobotnak jelenleg csak egyetlen metszési szabálynak kell eleget tennie, mely az oldalelágazások eltávolítására, és a felfelé törekvő, gyümölcs képzésére alkalmas hajtások meghagyására vonatkozik.

Hol tartunk most?

A kutatók szerint örömteli pillanat, amikor a metszőkar végigpásztázza a lombkoronát, hiszen az ötlettől a megvalósításig hatalmas utat tettek meg. Ugyanakkor a tökéletesnek mondható megoldásig még hosszú út vezet. A metszési technikák növényfejlődésre gyakorolt hatásának vizsgálata alapvetés a technológia fejlesztésében, ugyanakkor, a már említett módon, nehézséget okoz az, hogy az emberi metszés mikéntje nagy eltéréseket mutat. Ezeknek a jelenségeknek a megfigyelése útján nyílik lehetőség a robotizált metszés tökéletesítésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

2022. szeptember 22. 06:38

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek.

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Az almafa szakszerű metszése II. rész

2021. március 15. 07:41

Mi az a termőkaros orsó forma?

Mikor és hogyan metsszük meg a magnóliát?

2024. március 30. 04:39

Hogyan ápoljuk a magnóliát? Mikor és hogyan metsszük meg? Válaszukat nagyon várom!