Gépinfo
Gépinfo

Metszőrobotok a gyümölcsösökben

Metszőrobotok a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

Az automata metszőrobotok régóta a termelők kívánságlistáján szerepelnek, mint ahogy egykor a szüretelőgépek is ott sorakoztak a munkát megkönnyítő eszközök között. A kutatók azonban igen körülményesnek találják mind az algoritmusok fejlesztését, mind a metszési lépések megtervezését, valamint a megfelelő hardwareháttér kivitelezését. Összetett ,,problémával” állunk hát szemben.

Hogyan működik?

Az automata metszőkar egy kamerarendszer segítségével ismeri fel a betáplált tulajdonságoknak megfelelő, eltávolítandó növényi részt, miközben a legrövidebb úton közelíti meg azt. A robotokat az úgynevezett ,,UFO” (Upright Fruiting Offshoot) „metszésoktató” rendszerben tesztelik, amelyben a gépezeteknek egyszerű metszési szabályok mentén kell elvégezniük a műveletet – olvasható a goodfruit.com-on.

A Washingtoni State University (WSU) kutatói kezdetben kamerákkal rögzítették a kertészek metszési technikáját, azzal a céllal, hogy olyan szabályokat dolgozhassanak ki, amelyeket a mesterséges intelligencia az emberek ,,megfigyelése útján tanulhat meg”. A tapasztalat szerint azonban minden ember egészen másképp közelíteti meg a feladatot, így egységes metszéstechnológiai mintázatot képezni, és a gépi tanulás nyelvezetére lefordítani nagy kihívásnak bizonyul.

(Fotó: Kate Prengaman/Good Fruit Grower)

Manoj Karkee, a WSU professzora csaknem egy évtizede vizsgálja a robotizált metszés lehetőségeit. A WSU idén induló, 20 millió dolláros AgAID Institute támogatása, mely egy agrártechnológiai kutatási befektetés, más kutatási célok mellett a metszőrobotok fejlesztésének felgyorsítását célozza, hiszen, ahogy látszik, élénk piaci érdeklődés övezi a kertészettechnológiai újítást.

A tesztüzemre a WSU Roza telepének kísérleti cseresznyeparcelláján került sor, ami egy aránylag egyszerű lombkorona-szerkezetet biztosít. Az ország másik szegletében, a Penn State University mérnök hallgatói azonban azon fáradoznak, hogy miképp lehet a sűrű lombkoronák metszését megoldani az innovációval.

A metszőrobotnak jelenleg csak egyetlen metszési szabálynak kell eleget tennie, mely az oldalelágazások eltávolítására, és a felfelé törekvő, gyümölcs képzésére alkalmas hajtások meghagyására vonatkozik.

Hol tartunk most?

A kutatók szerint örömteli pillanat, amikor a metszőkar végigpásztázza a lombkoronát, hiszen az ötlettől a megvalósításig hatalmas utat tettek meg. Ugyanakkor a tökéletesnek mondható megoldásig még hosszú út vezet. A metszési technikák növényfejlődésre gyakorolt hatásának vizsgálata alapvetés a technológia fejlesztésében, ugyanakkor, a már említett módon, nehézséget okoz az, hogy az emberi metszés mikéntje nagy eltéréseket mutat. Ezeknek a jelenségeknek a megfigyelése útján nyílik lehetőség a robotizált metszés tökéletesítésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A H2 Fendt Helios traktor volt a német hidrogénhét sztárja

2024. június 27. 08:40

A hidrogén hasznosítása volt a téma a német hidrogénhéten megrendezett találkozón, amelyen a Fendt két hidrogénmeghajtású traktorral vett részt.

Tárolósátrak, bálabontó-almozó gépek és mobilút a Gravetti kínálatában

2024. június 25. 08:40

A Shelterall sátrak felhasználási lehetősége végtelen, gépbeállóként, takarmány- és vetőmagtárolóként, állatbeállóként egyaránt megfelelnek.

Ha zöldtakarmány-gépeket keres, itt a legszélesebb a kínálat Magyarországon

2024. június 24. 08:40

A Start Agro Kft. a McHale szálastakarmány-gépei mellett a Massey Ferguson zöldtakarmányos gépeit (kaszák, rendképzők, rendterítők) kínálja.

Fendt traktor, a világ legerősebb négyhengeres motorjával

2024. június 21. 15:10

A NAK Szántóföldi Napokon a Fendt 620 Vario traktort állították a középpontba, amely Magyarországon a mezőfalvi bemutatón debütált.

Jelentős gépberuházásba kezdtek a gazdák

2023. március 17. 11:41

A növénytermesztésben a gazdálkodók, élve a támogatási lehetőségekkel, jelentős gépberuházásba kezdtek. A precíziós gépek beszerzésére irányuló pályázati felhívás keretében a gazdák 212,39 milliárd forint támogatási igényre nyújtottak be kérelmeket.

Hogyan és mikor érdemes a kajszifát metszeni?

2021. február 18. 08:37

Termő kajszifám nagyon elsűrűsödött, mely részeit távolítsam el? Mikor végezzem el a metszést?

Miként védekezhetünk lisztharmat ellen a termő almafánál?

2023. április 21. 04:39

Almafámon a levelek elszórva, csoportosan fehér bevonatosak. Termő fáról van szó, mivel védekezhetek?

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.