18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Gépinfo

Naponta frissülő, egészbolygós műholdtérkép készül – Nagy szerepe lesz a mezőgazdaságban

Agrofórum Online

Napi szinten nyomon követhető az egyes termények állapota, a gyűjtött adatokból pedig előrejelzések készíthetők az aratás vagy a trágyázás ideális időpontjaira.

Az Axelspace vállalat 50 szatellitből álló szkennergyűrűvel pásztázná folyamatosan a Földet: a technológiának a cég a mezőgazdaság, az erdővédelem és az infrastruktúrafigyelés terén is komoly jövőt jósol.

Nagy fába vágta a fejszéjét a japán Axelspace, a privát szatellitek Föld körüli pályára állításával foglalkozó vállat a teljes bolygót lefedő műholdas figyelőszolgáltatás elindítását tervezi. Nem egységsugarú Google Earth klónról van szó: a vállalat tervei szerint Axelglobe térképe napi rendszerességgel frissül majd, így a szolgáltatást igénybe vevő ügyfelek mindig az aktuális állapotokat láthatják a megfigyelt régiókon.

Az ambiciózus projekt megvalósításához a cég egy ötven műholdból álló szatellit-szkennergyűrűt hoz létre a bolygó körül, amely 24 óránként alatt képes befotózni a Föld teljes felszínét. A nagy mennyiségű fényképből összefércelt műholdképet a vállalat egy fizetős API-n keresztül teszi majd elérhetővé az ügyfelek számára. A megoldás számos lehetséges felhasználási területet kínál, az Axelspace az egyik legnagyobb potenciált a mezőgazdaságban látja, a műholdrendszerrel hatalmas területeken követhető precízen, napi szinten nyomon az egyes termények állapota (erre a multispektrum felvételek nagyon jó adatokat biztosítanak), a gyűjtött adatokból pedig előrejelzések készíthetők az aratás vagy a trágyázás ideális időpontjaira.

Az Axelglobe emellett az erdők állapotát is egyszerűen megfigyelhetővé teszi, azzal a potenciális illegális erdőirtások is könnyen elcsíphetők. A vállalat továbbá az infrastruktúramegfigyelésben is komoly jövőt lát, legyen szó a jókora távolságokat átszelő olajvezetékekről, napelemfarmokról, de akár a kereskedelmi kikötők vagy városok forgalma is hatékonyan elemezhető és optimalizálható lehet a szolgáltatás segítségével. A magasból folyamatosan figyelő szemek gondolata ugyanakkor egy sor, a magánszféra védelmével kapcsolatos kérdést is felvet, emiatt azonban a cég ígérete szerint nem kell aggódni, a rendszer szándékosan olyan felbontású kamerákkal dolgozik, amelyek az egyének azonosítását még nem teszik lehetővé. Az Axelglobe kamerái 2,5 méteres felbontással pásztázzák végig a bolygót, ez a cég szerint nagyjából a személyautók megkülönböztetésére elég.

A műholdas projekteknél rendszerint az űrszemét mennyiségének növelése is komoly problémát jelent, az Axelglobe eszközei ugyanakkor nem gyarapítják majd az űrben keringő ócskavasak sorát: ahogy azt a cég vezérigazgatója, Yuya Nakamura a The Next Webnek nyilatkozva elmondta, műholdjaik 25-30 év után automatikusan visszatérnek majd a légkörbe, és ismét a bolygó felszínén kötnek ki.

Egy hasonló méretű kezdeményezés megvalósítása persze nem megy egyik napról a másikra, a műholdgyűrűt a cég több lépcsőben élesítené. Az Axelspace először három szatellitet lő fel, 2017-ben, amelyek rögtön meg is kezdik a munkát, a bolygó egy-egy kiválasztott részéről folyamatosan küldik majd a fotókat. A következő kör 2020-ra várható, ekkorra a cég több mint 10 eszközt állítana pályára, a teljes, ötvendarabos formáció pedig 2022-ben állhat szolgálatba.

(hwsw.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Traktorhúzó verseny is lesz a Bábolnai Gazdanapokon

2018. március 30. 07:14

Szeptember 5. és 8. között rendezik a 31. Bábolnai Gazdanapokat, melyen gyakorlati gépbemutatók mellett a precíziós gazdálkodásról, valamint napelemek alkalmazásáról tartanak előadásokat - közölték a szervezők.

A precíziós gazdálkodás aktuális kérdéseit vitatták meg a szakmai fórumon

2023. április 14. 13:36

Több száz fiatal és közel negyven kiállító részvételével rendezték a „Digitális Agrártájoló – Fenntarthatóság az élelmiszerláncban” című szakmai kiállítást és konferenciát a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán.

Digitális fejlesztés a jövő kulcsa

2020. augusztus 27. 08:17

A precíziós gazdálkodás nem csak a növénytermesztésben van jelen, a kertészeti-, szőlészeti-, gyümölcs- és állattenyésztési ágazatokban is megjelennek adatalapú fejlesztések.

Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem Informatikai Kara és a KITE Zrt.

2024. április 24. 12:10

Az együttműködési megállapodás kiterjed a precíziós mezőgazdaság, növényvédelem, környezetvédelem, klímaváltozás, fenntartható fejlődés és agrárinformatika területein történő fejlesztések elősegítésére.