Új trend terjed a termelők, főleg a fiatalok körében. Igényessé váltak a környezetükre, és nem csupán munkaeszközként tekintenek a traktorra, amivel dolgoznak, hanem büszkék rá, és fontos számukra annak tisztasága.
A szó szerinti tisztaság nem igazán volt eddig a mezőgazdaság jellemzője, néhány olyan ágazat kivételével, ahol a sterilitás bizonyos helyzetekben alapvető érdek, például az állattenyésztésben. Ez azonban semmiképpen sem egyenlő az igénytelenséggel, egy magára valamit is adó gazdálkodó például rendszeresen takarítja a környezetét, az istállókat, eltávolítja a szemetet a földjéről, és nem hagyja szanaszét a különféle eszközeit.
De nem számított elsődleges kérdésnek, hogy a fülkébe beszállva ne hordja be a talpára ragadt sarat, vagy hogy hígtrágyaszállítás és -szórás után, a munka végeztével a beszennyeződött traktort letakarítsa.
Azonban ez a hozzáállás megváltozni látszik. Főleg a fiatalabb gazdálkodók, akár alkalmazottak terjesztik az új trendet, akik tiszta traktort akarnak vezetni. Ahogy a kocsijukat, a gép fülkéjét is szennyeződésmentesen tartják, letörölgetik a zsírfoltokat és beszállás előtt tiszta cipőre cserélik a sártól cuppogó gumicsizmát. Ha sokan egyelőre nem is értik, miért van erre szükség, azt mindenki elismeri, hogy tiszta környezetben a nehéz és monoton munka is jobban elviselhető.
A tisztaság az imázst is javítja
Francia gazdákat kérdeztek arról, miért fontos nekik, hogy a traktoruk kívül-belül tiszta legyen. Egyikük csak annyit mondott: „Egyszerűen szeretem, hogy tiszta a gép. Időt sem vesz el a takarítása, hiszen akár tankolás közben ki tudom seperni a fülkét. Heti egyszer pedig alaposan kipucolom kívül-belül.”
Egy kollégája azt is hozzátette, hogy a tisztaság a vállalkozás imázsát is nagymértékben javítja, ahol dolgozik. Sokkal szívesebben veszik igénybe a szolgáltatásaikat, mert azt várják a megrendelők, hogy a munkájukra is igényesek a cég alkalmazottjai.
Nemcsak maguktól várják el azonban az ápolt környezetet, ők maguk sem szeretnek olyan helyen dolgozni, ahol például a munkaterület széle nincs karbantartva, nincsenek visszavágva a sövények vagy a fák ágai. Így ugyanis a traktor megsérülhet, például letörhet a visszapillantó tükör vagy megkarcolódhat a festés.
Ők így érzik jól magukat, és ha jobban belegondolunk, van igazság abban, amit csinálnak. Ha nincs is szükség kényszeres fertőtlenítésre és minden porszem eltávolítására, a tisztaság testnek és léleknek egyaránt jólesik, még a földeken is. Vagy éppen ott a leginkább.
(Fotó: Amazon)