Gépinfo

Precíziós Műhely: bepillantás az Agrofil precíziós világába

Agrofil-SZMI Kft.

Precíziós szakmérnökök és növényorvos hallgatók is ellátogattak az Agrofil-SZMI Kft. Precíziós Műhelyébe, ahol alkalmuk volt betekinteni az Agrofil precíziós valóságába.

Manapság a precíziós gazdálkodás emlegetésével a túlzott marketingvihar miatt lassan asztaltársaságokat lehet feloszlatni. Így a szakma viszont a saját vesztébe rohan. A marketingzaj miatt a témára még nyitott szakemberek fejében is nyilvánvaló és kevésbé egyértelmű sületlenségek keverednek a valósággal. Ebben a légkörben találkoztak a szakemberek Püskin, ahol a csontig hatoló hideg ellenére parázs, de előremutató viták bontakoztak ki az „Agrofil Arénában”.

A hallgatókat egy – a teljes precíziós eszköztárat felvonultató – kiállítással egybekötött konzultációra vártuk, ahol a gyakorlatban alkalmazott és kevésbé alkalmazott technológiák teljes arzenálját mutattuk be.

A résztvevők a legnagyobb érdeklődést a ma nagyon divatos dróntechnikák iránt mutatták, és a legszínvonalasabb beszélgetés is a drónokról bontakozott ki.

A látszólag egyszerű, gyors és okos megoldásokat kínáló technológiáról – a szakemberek alapos vitájának eredményeként – kiderült, hogy szakmailag egyelőre mennyire megalapozatlan.

• A jogszabályi háttér tisztázatlan a repüléssel és a permetezésekkel kapcsolatban is. A permeteződrónok speciális problémákra kínálnának megoldásokat, de jelenleg nincs olyan engedélyezett készítmény, amely drónnal kijuttatható lenne.
• Kérdéses az alkalmazható alacsony lémennyiségek hatékonysága.
• Ha ULV kijuttatásban gondolkodunk, kevés olyan engedélyezett eljárás van, amely valódi megoldást jelent.
• Tisztázatlan, hogy a drónok légi vagy földi kijuttatási technológiának számítanak-e. Amennyiben földinek, akkor újabb kérdés, hogy 5 m/s megengedett szélsebességnél, illetve nagy haladási sebesség mellett, a maximum néhány l/ha dózis kijuttatásához szükséges cseppbontás esetén a hatóanyag eléri-e, illetve milyen arányban és állapotban éri el a célfelületet.
Óriási disszonancia, hogy Európa most száműzi a légi növényvédelmet, viszont elszabadítja helyette a „permeteződrón-poklot”.
• Hasonlítsuk össze egy „drónpilóta” felkészültségét egy növényvédelmi légi jármű vezetőjének felkészültségével! A különbség szavakkal nem leírható.
• A felvételező drónok által rögzített információkat feldolgozó algoritmusok az ajánlott és/vagy elvárt célokhoz kialakulatlanok. Nincsenek kész megoldások arra, hogy még a tünetek megjelenése előtt, nagyon korán felismerve a betegséget lokális kezelésekkel blokkolni lehessen a járvány kialakulását. Az nem is kérdés, hogy a drónokra épített elmélet – a kórokozók biológiájából adódóan – egyébként is csak néhány fertőző ágens esetében működhetne a gyakorlatban, de pillanatnyilag erre sincs a gyakorlat számára használható algoritmus. Ennek ellenére a „drónszakma” kész megoldásokat és nyilvánosan 40% termésnövekedést ígér a technológia alkalmazásával.

A rendezvényen jól érzékelhető volt az a vélemény, hogy a jelenlegi általános hozzáállás a precíziós technológiákhoz tönkreteszi a jövő precíziós szakembereinek esélyeit a normális, valós megoldásokon alapuló, szakmai munka végzésére.

Ilyen és ehhez hasonló, felfokozott hangulatú beszélgetések alapozták meg a szakmai napot. Ezért érdemes volt Püskin lenni.

A folytatás – szakavatott hazai és külföldi szakemberektől – az AgroFIELD Akadémia Konferencián, Kecskeméten 2019. február 7-én várható, ahol olyan vizsgált és bemutatott eljárások megismerésére lesz lehetőség, melyek nemcsak a jövőben, hanem már a jelenben is működőképesek, s ami a legfontosabb, nem csak digitalizált körülmények között. AZ AGRONÓMIA MINDENKIÉ!

Lajos Mihály
Agrofil-SZMI Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elképesztően sok Toyota Hiluxot helyeztek forgalomba itthon

2024. november 16. 16:10

Az összevont listán októberben Ford, Toyota, Suzuki, Skoda, Volkswagen, Kia, Opel, BMW, Mercedes-Benz és Renault sorrend alakult ki az élen.

Agresszív stratégiával válaszol a gépgyártó arra, hogy a vásárlói hangulat a mélypontra került

2024. november 14. 10:40

A harmadik negyedévben az AGCO forgalma 25 százalékkal 2,6 milliárd dollárra esett tavalyhoz képest, a nettó bevétele 30 millió dollár volt.

Orosz óriás kínai motorral: 7,5 órán át nyüstölték szántóföldön a Kirovec legnagyobb traktorát

2024. november 11. 09:40

Először a traktor 4,5 órán keresztül 20 cm-es mélységben művelte a talajt, majd további 3 órára 23 cm-es mélységbe állították a munkagépet.

Új MTZ traktor bukkant fel és egy látványos fehérorosz fejlesztés a fülkében

2024. november 8. 09:40

Maga a 921.3-as traktormodell már létezett az eddigi kínálatban is, ezzel a specifikációval viszont újdonságnak számít.

Nemzetközi piacra készül a magyar permetező drón

2022. szeptember 22. 11:27

A győri Széchenyi István Egyetem fontos szereplője a drónkutatásnak.

Változásban a jövő

2018. szeptember 14. 06:02

A technológiai fejlődés teljesen állva hagyta az agronómiai fejlesztést. Most hiányoznak azok az input agronómiai információk. Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Hogyan változtatják meg a mesterséges intelligenciával működő drónok az agrár-technológiai helyzetet Indiában?

2023. április 28. 11:16

A mesterséges intelligencia és a számítógépes oktatási technológiák alkalmazása a mezőgazdaságban az elkövetkező évtizedekben megváltoztathatja az éhezés elleni küzdelmet és javíthatja a mezőgazdasági protokollokat.

Miért invesztál a világ legnagyobb sörgyártója a mezőgazdasági technikába?

2020. június 30. 09:11

Az AB InBev a világ legnagyobb sörgyártója komolyan veszi a minőségi alapanyag-felhasználást, ezért 13 ország sörárpa termesztőivel tart szoros kapcsolatot, a fenntartható termesztéstechnológia segítése érdekében.