Időjárás

A hőmérsékleti ingadozások növelik a gabonatermesztési kockázatokat

Agrofórum Online

Az Európai Unióban a gabonanövények eddig nagyrészt elkerülték a téli károkat, de az elmúlt hetek hőmérsékleti ingadozásai miatt gyengülhet a termés minősége és mennyisége – közölte az EU termésfelügyeleti szolgálata, a MARS.

A december eleji fagyos időszak után, amelyet a MARS a növények ellenállóbbá tétele szempontjából kedvezőnek ítélt, az évfordulón Európában kivételesen enyhe időjárási körülmények uralkodtak, amelyek miatt egyes növények kikerültek a téli nyugalomi fázisukból.

Miközben az őszi vetésű növények Európa nagy részén továbbra is meglehetősen jó állapotban vannak, a közelmúltban a szokásosnál melegebb időjárás és a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok közötti változások aggodalomra adnak okot

– áll a MARS havi jelentésében.

Az olvadás sebezhetőbbé teszi a növényeket a későbbi hideghullámokkal szemben, míg a nagy hőmérséklet-ingadozások kevésbé élénkíthetik őket a döntő tavaszi növekedési fázisokban – tették hozzá.

Az elmúlt időszakban fokozatosan csökkent a hőmérséklet, ami a kereskedők szerint jótékony hatással lehet a növényekre.

A MARS szerint a következő időszakra vonatkozó előrejelzések szerint Nyugat-Európában a szezonális normák alatti hőmérsékletek, Kelet-Európában viszont a szokásosnál enyhébbek várhatók – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

A hosszabb távú szezonális előrejelzés szerint a szokásosnál melegebb időjárás várható februárban Európa nagy részén – tették hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.

Segített a szabadföldi kertészeti kultúráknak a csapadékos idő

2019. május 16. 06:02

A FruitVeB szakértői szerint a szabadföldi zöldségkultúrák közül a zöldborsótáblák állapota kielégítő, a gyökérzöldségek és a vöröshagyma esetében jó átlagos termés várható, a spárgatermést közepesre becsülik.

40 millió köbméternyi belvizet fogtak vissza medrekbe, tározókba

2023. február 13. 08:54

A vízügyi igazgatóságok mintegy 40 millió köbméternyi belvizet tudtak holtágakban, medrekben, tározókban visszafogni az elmúlt két hónap csapadékából - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).