Időjárás

Már a jövő évi termést is tönkre vágták az árvizek Brazíliában

Agrofórum Online

A Föld jelentős részén a bőséges csapadék okozott óriási gondokat a mezőgazdaságban a közelmúltban. Nyugat-Európában a betakarítási, majd a vetési munkákat is hátráltatták a szokatlanul gyakori esők, Dél-Amerika viszont még a mi kontinensünknél is rosszabbul járt.

Jelentések szerint az állandó esőzések és a pusztító árvizek igen nehéz helyzetbe sodorták a brazil gazdálkodókat is. Olyannyira, hogy a hosszú távú hatásuk is számottevő, a szinte iszapossá vált talajokon a következő szezonra szánt búzát és rizst is nehéz lesz elvetni.

Rio Grande do Sul államban, a hatalmas ország délkeleti részén a termelők alighanem kénytelenek lesznek – legalább ideiglenesen – új kultúrákra váltani. A prognózis szerint mintegy 4,3 százalékkal kevesebb búza lehet idén abban a térségben a májusban kezdődő új szezonban, sőt az áradások még ennél is nagyobb mértékben vethetik vissza a kenyérgabona termesztését.

Rio Grande do Sul extrém módon csapadékos időjárása eddig 149 ember halálát okozta. Több mint 600 ezren voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat, negyedrészüknek az árvizek egyszerűen lerombolták a házaikat. Becslések szerint mintegy 2,1 millió embert érint a klímakrízis.

Az állam fővárosának számító Porto Alegre településen a Guaíba folyó 5,5 méteren fog tetőzni. Óvatos becslések szerint eddig 1 millió tonna szójabab semmisült meg, de a termésveszteség ennek akár a háromszorosát is elérheti.

A traktorok és különféle munkagépek terén is óriási az esők, árvizek kártétele. Mindez természetesen a 2024–2025-ös szezonra is kihat, vagyis a brazil gazdálkodók már most hatalmas veszteségeket könyvelhetnek el a jövő esztendőre vonatkozóan is.

Baromfi- és sertéstenyésztő telepek is kerültek bajba, valamint különféle feldolgozóüzemek. Canoas településen az ár egy szójafeldolgozót tett tönkre, a raktáraiban lévő 100 ezer tonna terményt is veszélybe sodorva. Az üzem működését egyelőre felfüggesztették.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Folytatódik az enyhe időjárás

2023. január 13. 10:16

Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az időjárás a következő napokban sem vált téliesre, marad az enyhe, csapadékos, gyakran szeles, kora tavaszi idő.

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

2020. május 6. 15:37

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.

Érkezik a megoldás az aszályra?

2019. április 10. 08:48

Alakul a hét második fele, egyre valószínűbb, hogy szinte mindenütt mérséklődni fog valamennyire a csapadékhiány.

A túlzott esőzések hatásai gyümölcstermő növényeinkre

2024. június 29. 08:10

Mindig hasznosak az esőzések? Milyen csapadékformák ideálisak, mire van szüksége a gyümölcsöseinknek? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.