A virágzó gyümölcsfáinkra kedvező a meleg és száraz idő, ugyanakkor a tavaszi vetések – főleg az Alföldön – már nagyon várják az esőt.
A talaj fölső rétege már sokfelé kiszáradt, ugyanis az előző héten jobbára száraz időjárásban volt részünk. Két nagyobb csapadékhullám érkezett, az első szerda, a második csütörtök este, összességében azonban csak nyugaton és északon esett 10 mm-t meghaladó mennyiség, az ország nagyobb részén 5 mm sem hullott – olvasható a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentésében.
Az elmúlt 30 nap csapadékösszege az Alföldön helyenként még a 10 mm-t sem éri el, az átlaghoz képest csak a nyugati részeken van többlet, hazánk döntő részén 10-30 mm-rel elmarad attól.
A 90 napos csapadékösszeg is döntően hiányt mutat, az elmaradás az ország délkeleti kétharmadán 30-60 mm között van. A talaj felszín közeli rétege főleg ez utóbbi területeken kimondottan száraz, a 20-50 cm-es talajréteg még országszerte jó nedvességellátottságú, a fél méternél mélyebb réteg pedig telített állapotban van.
A hőmérséklet márciusban a sokéves átlagnál 3-4 Celsius fokkal volt melegebb.
A múlt héten hétfőn a maximumok 15, majd a hét közepén már 20 fok körül alakultak. Hétfőn és kedden keleten, északkeleten nagy területen még gyenge éjszakai fagyok is előfordultak. Péntektől erős déli áramlással szaharai eredetű, meleg légtömeg érkezett fölénk, mely nagyon sok, a sivatagban fölkavart port tartalmazott.
Múlt szombattól a hőmérséklet nyárias magasságokban, 25 fok körül tetőzött, rekordokat döntögetve. A talaj hőmérséklete a fölső 20 cm-es rétegben 15, 50 cm-en pedig 10 fok körüli.
Az őszi vetések, ahol nem volt tartós belvíz, jó állapotban vannak, két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál.
A kalászosok tábláinak többsége már szárba indult, az őszi káposztarepce pedig helyenként már kezd virágozni. Az Alföldön, főleg az északi részén még mindig vannak belvízfoltok, ezek kiterjedése csökken, de a vetések ezekben a foltokban kipusztultak.
Az egész országban, de különösen az Alföldön egyre nagyobb szükség lenne az esőre, elősorban a tavaszi vetések szempontjából, hiszen a talaj legfölső rétege sokfelé ki van száradva. Az őszi vetések nagyobb gyökérzete a mélyebb rétegekben még bőségesen talál nedvességet.
Sokfelé gyümölcsfa virágzik jelenleg, és az erdők is kezdenek lombosodni, több héttel korábban a szokásosnál. A virágzásra a száraz, meleg idő kedvező, ugyanakkor a szél és a nagy por a beporzó rovarok munkáját akadályozza.
Az elmúlt héten csak kevésszer esett, a számított levélnedvesség-tartam (amikor vizes volt a növények levélzete) alacsonyan alakult, a legtöbb helyen az időszak kevesebb, mint 10-20%-át tette ki. A párás időszakok hossza is alacsonyan maradt.
Növényvédelmi szempontból ez kedvezőnek tekinthető, a gombás megbetegedések terjedésének ez a száraz időszak nem optimális.
A hőmérséklet csúcsértéke keddre 14-19 fokig mérséklődött, de a hét legvégére visszatérnek a nyarat idéző, 25 fok körüli értékek. Éjszakai fagy a héten nem valószínű. Összességében alacsony marad a levélnedveség-tartam, északkeleten lehet 24 órát meghaladóan vizes a növények levele.
A jövő hét is nagy meleggel indul, hétfőn napos, száraz időre lehet számítani kevés fátyolfelhővel. Megélénkül, néhol időnként megerősödik a délkeleti, déli szél. Hajnalban 7, 15, a délutáni órákban 22, 28 fokot mérhetnek.