Időjárás

Veszélybe kerül az európai mezőgazdaság, ha leáll a Golf-áramlat

Agrofórum Online

A Golf-áramlat gondoskodik egész Európa „fűtéséről”. Ha az áramlása megszűnik, aminek a kutatók látják az előjeleit, a klíma egész Európában hidegebbé és szárazabbá válhat. A mezőgazdasági következmények pedig beláthatatlanok.

Óriási energiamennyiség tartja kellemes, kiegyenlített körülmények között Európát. A Golf-áramlat által termelt hőt 1,5 petawattra, tehát 1,5 billiárd Wattra becsülik (a billiárd milliószor milliárdot jelent, tehát 1015), ami nagyságrendileg egymillió atomerőmű teljesítményének felel meg. Ha az áramlat leáll, ami egy új tanulmány szerint is reális eshetőség, annak pusztító hatása lenne az egész kontinensre.

Szárazság sújthatja a Földet

A tanulmányt az Utrechti Egyetem kutatói készítették a legújabb klímamodellek alapján. A modelljükben a sarki jégtömegek olvadása következtében egyre több édesvíz kerül a Golf-rendszerbe, ez pedig gyengíti az áramlat mozgását – ami egyszer csak meg is szűnik.

Ezt követően tíz éven belül akár 3 Celsius-fokkal is csökkenhet az átlagos középhőmérséklet kontinensünkön, noha az elmúlt időszakban még évi 0,2 Celsius-fokos növekedést regisztráltak. A folyamat mind Észak-Amerikában, mind Európában végbemegy. Azonban maga a globális felmelegedés nem áll le: a déli területek ugyanis még melegebbé válnak. 

Az eddig kutatásokhoz képest abban különböznek az új tanulmány következtetései, hogy sokkal szélsőségesebb hatást feltételeznek a Golf-áramlat megszűnésével: például a tenger az 50. szélességi körig befagyhat, ahol például La Manche csatorna található.

Az Exeteri Egyetemen a brit mezőgazdaságot érő lehetséges következményeket vizsgálták. Megállapították, hogy az átlaghőmérséklet 3,4 Celsius-fokot csökken, az átlagos csapadékmennyiség pedig 123 mm-rel lehet kevesebb, ami komoly csapást jelent a gazdálkodóknak is.

Visszaeshet az élelmiszer-termelés

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanulmányában is katasztrofálisnak nevezték a következményeket. A búzatermesztésre alkalmas területek mérete 58%-kal csökken, a kukoricatermesztésre alkalmasaké pedig 59%-kal. Rizs ugyan nagyobb területre kerülhet, de ez nem kompenzálja az előzőeket.

Hiába „köröz” az Atlanti-óceánon, a világ más részein is gondokat okozna az ökoszisztémában a Golf-áramlat leállása. Az indiai monszun során például 70%-kal esne kevesebb csapadék, és kiszáradhat az Amazonas medencéje, szavannává változtatva az őserdőket.

Még nem lehet tudni, mikor következik be ez a csapás, az azonban biztos, hogy az utóbbi 50 évben a Golf-áramlat 15%-ot vesztett az erejéből. Maga a leállás pedig elég hirtelen fog bekövetkezni – de a kutatóknak köszönhetően legalább nem váratlanul.

(Fotó: Coulear/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok az időjárásra, sőt a klímára is hatással vannak

2024. november 18. 14:40

Az apró műanyag részecskék megváltoztathatják a csapadék kondenzációját a felhőkben, szélsőséges és váratlan viharokat okozva.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?

Milyen időjárás várható télen – a népi megfigyelések alapján?

2024. november 1. 12:10

Bár a népi időjárási megfigyelések talán nem mindig válnak valóra, megnéztük, ezek mit jósolnak a télre. Hátha idén igazuk lesz!

Az árvíz okozta mezőgazdasági károk még nem értékelhetők

2024. szeptember 19. 16:10

Ausztriában az áradások a gazdák földjeit is súlyosan érintették. A területen okozott károkat csak az árvíz elvonulása után lehet megítélni.

Kellemetlen augusztus vár ránk, és hamarosan általánossá válnak a 40 napos szárazságok

2024. július 30. 11:40

Az egymást követő száraz napok maximális száma július és szeptember között a jelenleg jellemző, átlagosan 20-25 napról 25-30 napra növekedhet a 21. század végére.

Az aszály miatt drágulhat a cukor

2018. szeptember 29. 09:30

A legnagyobb európai termelőket – Franciaország, Németország, Lengyelország és Nagy-Britannia – sújtó aszályos időjárás miatt jelentősen csökkenhet a cukorgyártás volumene.

Olaszországban aszály miatti válsághelyzetet rendeltek el

2022. június 22. 12:06

Az agrárrégiónak számító Emilia Romagna elsőként hirdetett vészhelyzetet.

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.