22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Időjárás

Veszélybe kerül az európai mezőgazdaság, ha leáll a Golf-áramlat

Agrofórum Online

A Golf-áramlat gondoskodik egész Európa „fűtéséről”. Ha az áramlása megszűnik, aminek a kutatók látják az előjeleit, a klíma egész Európában hidegebbé és szárazabbá válhat. A mezőgazdasági következmények pedig beláthatatlanok.

Óriási energiamennyiség tartja kellemes, kiegyenlített körülmények között Európát. A Golf-áramlat által termelt hőt 1,5 petawattra, tehát 1,5 billiárd Wattra becsülik (a billiárd milliószor milliárdot jelent, tehát 1015), ami nagyságrendileg egymillió atomerőmű teljesítményének felel meg. Ha az áramlat leáll, ami egy új tanulmány szerint is reális eshetőség, annak pusztító hatása lenne az egész kontinensre.

Szárazság sújthatja a Földet

A tanulmányt az Utrechti Egyetem kutatói készítették a legújabb klímamodellek alapján. A modelljükben a sarki jégtömegek olvadása következtében egyre több édesvíz kerül a Golf-rendszerbe, ez pedig gyengíti az áramlat mozgását – ami egyszer csak meg is szűnik.

Ezt követően tíz éven belül akár 3 Celsius-fokkal is csökkenhet az átlagos középhőmérséklet kontinensünkön, noha az elmúlt időszakban még évi 0,2 Celsius-fokos növekedést regisztráltak. A folyamat mind Észak-Amerikában, mind Európában végbemegy. Azonban maga a globális felmelegedés nem áll le: a déli területek ugyanis még melegebbé válnak. 

Az eddig kutatásokhoz képest abban különböznek az új tanulmány következtetései, hogy sokkal szélsőségesebb hatást feltételeznek a Golf-áramlat megszűnésével: például a tenger az 50. szélességi körig befagyhat, ahol például La Manche csatorna található.

Az Exeteri Egyetemen a brit mezőgazdaságot érő lehetséges következményeket vizsgálták. Megállapították, hogy az átlaghőmérséklet 3,4 Celsius-fokot csökken, az átlagos csapadékmennyiség pedig 123 mm-rel lehet kevesebb, ami komoly csapást jelent a gazdálkodóknak is.

Visszaeshet az élelmiszer-termelés

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanulmányában is katasztrofálisnak nevezték a következményeket. A búzatermesztésre alkalmas területek mérete 58%-kal csökken, a kukoricatermesztésre alkalmasaké pedig 59%-kal. Rizs ugyan nagyobb területre kerülhet, de ez nem kompenzálja az előzőeket.

Hiába „köröz” az Atlanti-óceánon, a világ más részein is gondokat okozna az ökoszisztémában a Golf-áramlat leállása. Az indiai monszun során például 70%-kal esne kevesebb csapadék, és kiszáradhat az Amazonas medencéje, szavannává változtatva az őserdőket.

Még nem lehet tudni, mikor következik be ez a csapás, az azonban biztos, hogy az utóbbi 50 évben a Golf-áramlat 15%-ot vesztett az erejéből. Maga a leállás pedig elég hirtelen fog bekövetkezni – de a kutatóknak köszönhetően legalább nem váratlanul.

(Fotó: Coulear/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

A klímaváltozás fokozta a szélsőséges időjárási körülményeket

2023. január 11. 13:08

Friss tanulmányok szerint a klímaváltozás jelentősen fokozta a szélsőséges időjárási események kockázatát szerte a világon az elmúlt két évben - írta a The Guardian brit napilap online kiadása.

Aszály elleni küzdelem – esővízgyűjtéssel

2023. szeptember 6. 05:40

Az esővizet emberemlékezet óta az égiek ajándékának tartják, nem véletlen hát, hogy évezredek óta gyűjtik és használják – főként a világ azon részein, ahol nincs elég csapadék és hosszan tartó aszállyal, valamint kimerült víztartalékokkal kell megbirkózniuk az embereknek.

Helyzetjelentés a szántóföldekről

2020. április 22. 16:10

Magyarország egész területét sújtja a szárazság és ebből kifolyólag a növényeket az aszály. Szántóföldi kultúrák különböző fenológiai állapotnak örvendenek viszont fejlődési ciklusukra nagyon rányomta bélyegét a vízhiány.

Spanyolország az aszályos jövővel szemben középkori megoldásokhoz folyamodik

2023. augusztus 2. 14:10

A Dél-Európán végigsöprő extrém hőség újabb figyelmeztetés volt arra, hogy az éghajlatváltozás milyen kihívások elé állítja Spanyolországot.