A Golf-áramlat gondoskodik egész Európa „fűtéséről”. Ha az áramlása megszűnik, aminek a kutatók látják az előjeleit, a klíma egész Európában hidegebbé és szárazabbá válhat. A mezőgazdasági következmények pedig beláthatatlanok.
Óriási energiamennyiség tartja kellemes, kiegyenlített körülmények között Európát. A Golf-áramlat által termelt hőt 1,5 petawattra, tehát 1,5 billiárd Wattra becsülik (a billiárd milliószor milliárdot jelent, tehát 1015), ami nagyságrendileg egymillió atomerőmű teljesítményének felel meg. Ha az áramlat leáll, ami egy új tanulmány szerint is reális eshetőség, annak pusztító hatása lenne az egész kontinensre.
Szárazság sújthatja a Földet
A tanulmányt az Utrechti Egyetem kutatói készítették a legújabb klímamodellek alapján. A modelljükben a sarki jégtömegek olvadása következtében egyre több édesvíz kerül a Golf-rendszerbe, ez pedig gyengíti az áramlat mozgását – ami egyszer csak meg is szűnik.
Ezt követően tíz éven belül akár 3 Celsius-fokkal is csökkenhet az átlagos középhőmérséklet kontinensünkön, noha az elmúlt időszakban még évi 0,2 Celsius-fokos növekedést regisztráltak. A folyamat mind Észak-Amerikában, mind Európában végbemegy. Azonban maga a globális felmelegedés nem áll le: a déli területek ugyanis még melegebbé válnak.
Az eddig kutatásokhoz képest abban különböznek az új tanulmány következtetései, hogy sokkal szélsőségesebb hatást feltételeznek a Golf-áramlat megszűnésével: például a tenger az 50. szélességi körig befagyhat, ahol például La Manche csatorna található.
Az Exeteri Egyetemen a brit mezőgazdaságot érő lehetséges következményeket vizsgálták. Megállapították, hogy az átlaghőmérséklet 3,4 Celsius-fokot csökken, az átlagos csapadékmennyiség pedig 123 mm-rel lehet kevesebb, ami komoly csapást jelent a gazdálkodóknak is.
Visszaeshet az élelmiszer-termelés
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanulmányában is katasztrofálisnak nevezték a következményeket. A búzatermesztésre alkalmas területek mérete 58%-kal csökken, a kukoricatermesztésre alkalmasaké pedig 59%-kal. Rizs ugyan nagyobb területre kerülhet, de ez nem kompenzálja az előzőeket.
Hiába „köröz” az Atlanti-óceánon, a világ más részein is gondokat okozna az ökoszisztémában a Golf-áramlat leállása. Az indiai monszun során például 70%-kal esne kevesebb csapadék, és kiszáradhat az Amazonas medencéje, szavannává változtatva az őserdőket.
Még nem lehet tudni, mikor következik be ez a csapás, az azonban biztos, hogy az utóbbi 50 évben a Golf-áramlat 15%-ot vesztett az erejéből. Maga a leállás pedig elég hirtelen fog bekövetkezni – de a kutatóknak köszönhetően legalább nem váratlanul.
(Fotó: Coulear/Pixabay)