Állattenyésztés
Állattenyésztés

Kevesebbet szellentő tehenekkel lassítanák a klímaváltozást

Kevesebbet szellentő tehenekkel lassítanák a klímaváltozást

Agrofórum Online

A Curtin Egyetem új tanulmánya kimutatta, hogy a kevésbé „gázos” tehenek tenyésztése és a mezőgazdasági területek természetes állapotukba történő visszaalakítása jelentősen mérsékelheti a metánkibocsátás emelkedését, ami jelentős szerepet játszik az éghajlatváltozásban.

Az élelmiszer-előállítás során, aminek részét képezik a legelő állatok, például a tehenek is, jelentős mennyiségű metán termelődik. Ennek főként a szarvasmarhák emésztése, a trágya lebomlása és a legeltetésre használt földek jelentik a forrását.

Vannak stratégiák a metántermelődés visszaszorítására

A metántermelődés visszaszorítását segítő megoldások keresése érdekében a Curtin Egyetem Fenntarthatósági Politikai Intézetének kutatói 27 tudományos publikációt elemeztek. Ezekben több tucat lehetséges stratégiát azonosítottak az ausztrál marha- és tejágazat metánkibocsátásának csökkentésére.

A tanulmányt vezető Merideth Kelliher szerint a metánkibocsátás csökkentésének leggyorsabb módja a mezőgazdasági területek vizes élőhelyekké és erdőkké alakítása lenne. Azonban a tejtermelés és marhahús-előállítás folyamatának megváltoztatásával is sok lehetőség van a javulásra. Például a tenyésztési célkitűzések megváltoztatása tartósan csökkentheti a metántermelést.

Szarvasmarhatartás és földhasználat

„Tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony metánkibocsátású szarvasmarhák olyan öröklődő genetikai tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek figyelembevételével jelentősen csökkenthető a metántermelődés – hangsúlyozta Kelliher. – További kutatásokra van szükség azoknak a tulajdonságoknak az azonosításához, amelyek a tehenek alacsony metánkibocsátását segítik elő. Ugyanakkor figyelembe kell venni a földhasználatból származó kibocsátást és azonosítani kell azokat a mezőgazdasági területeket is, amelyek természetes élőhelyként való helyreállításra alkalmasak.”

A tanulmányban további stratégiákat sorolnak fel a szarvasmarhákkal kapcsolatban, például hogy a tehenek gyorsabban érjék el az ivarérettséget. A tartási körülmények változtatása is segíthet: javítani kellene a szennyvízkezelést a marhahús-feldolgozó üzemekben, illetve ózonnal kezelt vizet (a szennyeződések eltávolítására) kellene biztosítani. A takarmányozás során pedig a szarvasmarhákat több gabonával etessék, mint fűvel, valamint a szarvasmarhák takarmányához bizonyos hüvelyeseket, tengeri algákat vagy más vegyületeket adjanak.

A kutatók szerint ez az első alkalom, hogy ilyen elemzést végeztek. Ez azért fontos, mert a marhahús és a tejtermékek iránti globális kereslettel együtt nő a metánkibocsátás is. A szerzők szerint az elemzésnek a fogyasztók számára is nagy jelentősége van, mert így jobban megismerhetik az általuk fogyasztott élelmiszer környezeti lábnyomát.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megelőzi a láb- és tőgyfertőzések kialakulását a Lely robotja

2024. május 14. 13:10

A robot emcsak megtisztítja a padozatot a trágyától, de el is szállítja azt a gyűjtőhelyre, hogy ott megfelelő kezelésben részesülhessen.

Idegenhonos ezüstkárászokat akartak a Tiszába telepíteni

2024. május 13. 09:10

Veszélyes inváziós halfajok telepítését tiltotta meg az Állami Halőri Szolgálat. Idegenhonos fajok élő vizekbe juttatása súlyos bírsággal jár.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

Veszélyben a pármai sonka a sertéspestis miatt

2024. május 7. 09:10

Olaszország világhírű terméke, a pármai sonka eltűnhet a boltok polcairól, ha nem állítják meg a sertéspestis (ASP) terjedését.

A tyúk-, a sertés-, valamint a szarvasmarha-állomány is emelkedett

2021. július 8. 06:33

A sertésállomány nagysága közel 2,9 millió volt 2020. december 1-jén, az előző év azonos időpontjához képest 8,2 százalékkal emelkedett.

Majdnem 1 tonna húst vont ki a forgalomból a Nébih egy baranyai cégnél

2018. január 30. 12:30

Az ellenőrzés során 66 tétel, kb. 1 tonna hús forgalomba hozatalát tiltotta meg a hatóság, és elrendelte forgalomból kivonásukat és megsemmisítésüket.

A szarvasmarhák meglepően sok embert sebesítenek meg

2024. február 22. 07:10

Ausztriában történt, hogy szarvasmarhák szökése miatt egy nap kétszer is riasztani kellett a tűzoltókat. Az egyik alkalommal négy személy meg is sérült.

Kéknyelv-betegség: szarvasmarha-szállítmányok rekedtek a tengeren

2021. február 27. 05:37

A kéknyelv-betegség gyanúja miatt rekedt a hajón, csaknem ezer spanyol szarvasmarha.