Állattenyésztés
Állattenyésztés

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

Agrofórum Online

Úgy tűnik, hogy a H5N1 madárinfluenza vírus tejelő tehénről tejelő tehénre történő átvitelének „elsődleges vektora” a fertőzött állat teje – közölte szerdán az USDA (Egyesült Államok földművelésügyi minisztériuma) főállatorvosa.

Dr. Rosemary Sifford azt is elmondta, hogy mérlegeli, felajánljon-e kártérítést a tejtermelőknek a betegség kivizsgálásában való együttműködésért és a szigorúbb biológiai biztonsági óvintézkedések elfogadásáért.

Márciusban „ugrott át” a vírus a madarakról

A madárinfluenzát először március végén fedezték fel szarvasmarhákban, miután a Texas Panhandle-ben tejelő tehenek rejtélyes megbetegedéséről érkeztek jelentések. A H5N1 vírus a vadmadarakról került át a szarvasmarhákra egy „átterjedési esemény” során, amely „számos állományt érintett a régióban” – mondta a főállatorvos.

„Úgy véljük, hogy a vírus terjedésének elsődleges vektora a tej” – jelentette ki. A fertőzött tehenek tejében magas víruskoncentrációt mutattak ki. Ezért úgy vélik, hogy az elsődleges terjedési mód a tejjel való érintkezés.

A bolti tejek és tejtermékek biztonságosak

Donald Prater, az FDA munkatársa elmondta, hogy a második olyan nagy pontosságú tesztsorozat, amelyet 201 kiskereskedelmi tej- és tejtermékminta bevonásával végeztek, azt mutatta, hogy a pasztőrözés hatékonyan inaktiválja a madárinfluenza vírusát. A minták között tejföl és túró is szerepelt. Az FDA csecsemő- és kisgyermektápszereket is vizsgált, és megállapította, hogy ezek a termékek nem tartalmazzák a vírust és a vírusfragmentumokat.

Egy texasi tejipari dolgozót április elején a madárinfluenza enyhe tüneteivel – kötőhártya-gyulladással – kezeltek. Ez volt az első ismert eset, hogy egy ember megfertőződött a vírussal. A CDC szerint az influenza vagy a madárinfluenzához hasonló megbetegedések számának növekedésére utaló jelek nem mutatkoztak. Így jelenleg alacsony kockázatot jelent a betegség az emberi egészségre.

A fejőgépek közvetítik

A járványügyi szakértők a tehénről tehénre történő fertőzés lehetséges helyszínének a fejőházakat tartják. Több állatnál ugyanazt a fejőgépet használják, és néhány fertőzött csepp a berendezésen elég lehet ahhoz, hogy a vírus átterjedjen a következő tehénre. Az USDA kimutatta a vírus tehénről tehénre, tehénről baromfira és állományról állományra történő terjedését is.

Egy hétfőn hatályba lépett szövetségi rendelet értelmében a tejtermelőknek a tejelő teheneket tesztelniük kell a H5N1 vírusra, mielőtt átszállítanák őket az államhatáron. A vizsgálatok költségeit az USDA állja.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kettős mérce miatt hátrányba kerülhetnek a baromfipiacon az európai termelők

2024. május 18. 16:10

Az ágazatot komoly kihívás elé állítja a madárinfluenza, a járvány miatt kiszámíthatatlanabbá vált a termelés, valamint a kereskedelem.

Megelőzi a láb- és tőgyfertőzések kialakulását a Lely robotja

2024. május 14. 13:10

A robot emcsak megtisztítja a padozatot a trágyától, de el is szállítja azt a gyűjtőhelyre, hogy ott megfelelő kezelésben részesülhessen.

Idegenhonos ezüstkárászokat akartak a Tiszába telepíteni

2024. május 13. 09:10

Veszélyes inváziós halfajok telepítését tiltotta meg az Állami Halőri Szolgálat. Idegenhonos fajok élő vizekbe juttatása súlyos bírsággal jár.

Veszélyben a pármai sonka a sertéspestis miatt

2024. május 7. 09:10

Olaszország világhírű terméke, a pármai sonka eltűnhet a boltok polcairól, ha nem állítják meg a sertéspestis (ASP) terjedését.

Elérhetőek a szarvasmarha gümőkór elleni védekezéshez szükséges útmutatók

2020. január 27. 09:02

Elérhetőek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján a szarvasmarha gümőkór elleni védekezéshez támpontot nyújtó útmutatók.

Növekedtek az élőállat-vágások

2018. november 28. 10:34

A hazai vágóhidakon az idei első három negyedévben 11 százalékkal több szarvasmarhát és 10 százalékkal több baromfifélét vágtak le, mint az egy évvel korábbi hasonló időszakban.

Mélyponton a szarvasmarha-állomány Ausztriában

2021. február 25. 06:17

Miután Ausztriában a szarvasmarhák száma 2019-ben olyan alacsony szintre csökkent, amilyen alacsonyan a második világháború óta nem járt, a gazdák 2020-ban újabb csökkenést regisztráltak.

Nébih: erre kiemelten figyelni kell szarvasmarha import esetén

2023. március 22. 15:32

A hiányosan kitöltött vagy nehezen olvasható marhaútlevelek megnövekedett ügyintézési időt vonnak maguk után szarvasmarha import esetén.