Április 22., a Föld napja emlékeztet, a fenntartható gazdálkodás és a környezettudatos agrárium bolygónk jövőjének záloga.
Az első Föld napját 1970. április 22-én tartották az Egyesült Államokban Denis Hayes egyetemi hallgató kezdeményezésére, mintegy 20 millió ember részvételével. Az esemény nyomán szigorú környezetvédelmi törvények születtek az USA-ban, új ökológiai szervezetek jöttek létre, és emberek milliói váltak környezettudatosabbá.
1990-re a Föld napja világméretű mozgalommá vált: több mint 140 ország 200 millió polgára ünnepelt ezen a napon. Ekkor Magyarország is csatlakozott, 1990-ben hazánkban is megrendezték az első Föld napját.
Ma a Föld napja a bolygó legnagyobb civil összefogása: évente több mint egymilliárd ember mozdul meg világszerte. Ilyenkor a konferenciáktól a faültetésekig és szemétszedésekig számos akció hívja fel a figyelmet természeti erőforrásaink megóvására.
Fenntartható gazdálkodás és környezettudatos agrárium
A mezőgazdaság és a környezet egymásra utalt. Az élelmiszer-termelés egyszerre lehet áldás és teher bolygónk számára. Az intenzív termelés növekvő terhet ró a környezetre. A mezőgazdaság éves üvegházhatásúgáz-kibocsátása mintegy 10 milliárd tonna, és a földek terjeszkedése az erdőirtás fő oka világszerte.
Az erdők segítik a talajmegőrzést, a vízkörforgást, élőhelyet nyújtanak a beporzó rovaroknak. Mindez rávilágít a fenntartható gazdálkodás jelentőségére.
Olyan módszerekre van szükség, amelyek kímélik a talajt és a vízkészleteket, csökkentik a növényvédő szer használatát, és megőrzik a biodiverzitást. Ilyen például a talajkímélő művelés, a vetésforgó, a precíziós vagy ökológiai gazdálkodás, illetve az agrár-erdészet.
A gazdálkodók kulcsszereplői a fenntarthatóságnak, hiszen az ő kezükben van a termőföldek sorsa. Fenntartható szemlélettel megőrizhetik a talaj termőképességét és csökkenthetik gazdálkodásuk ökológiai lábnyomát.

A Föld napja üzenete az agrárszereplők felé is egyértelmű: az élelmiszertermelésnek összhangban kell lennie a természettel.
Hazai kezdeményezések és jó gyakorlatok
Magyarországon 1990-ben tartották az első Föld napját, azóta minden április 22-én országszerte rendeznek környezeti akciókat – fát ültetnek, szemetet gyűjtenek, az iskolák környezeti vetélkedőket és előadásokat tartanak.
Az agrárszakma is aktívan részt vesz a Föld napi eseményeken. A Magyar Talajtani Társaság interaktív talajvédelmi bemutatókkal népszerűsíti a fenntartható földhasználatot ezen a napon.
Számos gazdálkodó saját példájával csatlakozik: van, aki facsemetéket ültet a birtokán, más a fenntartható technikáit mutatja be a közösségnek.

A 10 millió Fa mozgalom 2021-re már 100 ezer fát ültetett el országszerte, és a Föld napja alkalmából faültetési akcióhetet indított.
A példák bizonyítják, hogy a fenntartható gazdálkodás nem puszta divatszó, hanem a környezettudatos agrárium jövőjének záloga.
A Föld napja ráébreszt, hogy az agráriumban minden apró lépés – legyen az faültetés, komposztálás vagy vízmegtartás – számít a fenntartható jövőért.
Képek: Pixabay.