Környezetvédelem

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

Agrofórum Online

Az uniós rendelet (NRL) célja, hogy 2030-ig az EU területeinek legalább 20%-án, 2050-ig pedig minden érintett ökoszisztémában visszaállítsák a természetes állapotot. Ez magában foglalja a vizes élőhelyek, gyepek, erdők, beporzóbarát zónák és városi zöldterületek helyreállítását.

Tagállami szinten 2026-ig nemzeti helyreállítási tervet kell benyújtani – benne éves célkitűzésekkel és monitorozási mechanizmusokkal.

Gazdálkodói ellenérzések – mi bosszantja őket?

Az uniós agrárszervezetek – mint a német DBV vagy a COPA-COGECA – és konzervatív képviselők az EPP képviseletében kifogásolták: túl bonyolult, túlzott adminisztrációt, beavatkozást jelent a nemzeti szintű gazdálkodásba, és növelheti az élelmiszerárakat. Az agrár szektor attól is tart, hogy a támogatási rendszerek nem biztosítanak megfelelő forrást a gazdák terheinek enyhítésére.

Tudományos és zöld szervezetek véleménye – partnerségre van szükség

Nem csak civilek, hanem tudósok is partnerségi megközelítést sürgetnek: az NRL csak a gazdákkal együtt működhet. Az Oxford, ETH Zurich és Wageningen szakértői szerint a gazdák bevonása nélkül nem működik a természet-helyreállítás hosszú távon. WWF és Greenpeace pedig szerint a környezet- és élelmiszerbiztonság összehangolható, csak megfelelő mechanizmusokra van szükség.

Tények a költségekről és megtérülésről

Az EU szakmai becslése szerint 1 euró elköltése 8–38 euró hasznot eredményezhet, például klímavédelemben, talaj- és vízminőségben, beporzásban . Ugyanakkor az agrárcsoportok és konzervatív MEP-ek szerint a jelenlegi finanszírozás nem kompenzálja azonnal a kieső termelési bevételeket.

Hol tart most a jogszabály életbe lépése?

Az NRL 2024. augusztus 18-án lépett hatályba. A tagállamoknak 2026 közepéig el kell készíteniük első nemzeti terveiket, majd 2030-ig tízéves céloknak kell megfelelniük. A viták most arról szólnak, hogyan lehet a gyakorlatban úgy végrehajtani a rendeletet, hogy közben a gazdálkodói érdeket ne sértsék.

(Forrás: EU-Naturwiederherstellungsrichtlinie: Union und Landnutzer schlagen Alarm | top agrar)

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Újabb források az agrárium fenntarthatóságának növelésére

2025. június 12. 14:10

Több mint egymilliárd forintos támogatást kap az ÖMKi a fenntartható mezőgazdaságért folytatott kutatásainak folytatására.

Túlélők a jégkorszakból – segíthetnek megérteni a jövőt

2025. június 5. 14:10

A természet legkitartóbb élőlényei, a zuzmók kulcsot adhatnak a kutatók kezébe: klímaváltozást és erdőkezelési hatásokat is képesek jelezni.

Magyar kezdeményezés segít azonosítani a mézek származását

2023. december 15. 15:10

Célt értek a magyar erőfeszítések, hazánk kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a jövőben a mézes üvegeken kötelező legyen feltüntetni a méz származási helyét és pontos százalékos arányát – közölte Nagy István tárcavezető.

Európai Parlament: a mezőgazdaság és a kohéziós politika finanszírozását legalább a jelenlegi szinten kell tartani

2018. május 30. 14:33

A közlemény szerint az Európai Parlament állásfoglalásában vitatja az Európai Bizottság következő többéves költségvetési keretben javasolt számait.

Európa új kutatási irányokat keres a tej és tejtermékek minőségének javítására

2018. június 6. 14:20

Idd csak meg a tejet! Erre a mondatra mindannyian emlékszünk a gyerekkorunkból. A tej és a különféle tejtermékek egész életünkben, egészen idős korunkig fontos fehérje- és kalciumforrást jelentenek.

A magyarok kiadásának 2,9 százaléka megy alkoholra

2021. január 6. 06:33

A 2019-es esztendőben az Európai Unióban a háztartások 117 milliárd eurót költöttek „alkoholos italokra”. Ez az összeg az EU-s GDP 0,8 százalékát teszi ki.