Növénytermesztés

Mikroorganizmusok használata a növénytermesztésben

Hortidaily  

Az Európai Green Deal egy olyan stratégia, amelynek az a célkitűzése, hogy Európát a környezetbarát átalakulás útjára terelje, és amelynek végső célja az, hogy 2050-re elérje a klímasemlegességet.

Ez az intézkedés az éghajlatváltozásra és a környezetromlás erőteljes folyamataira adott válasz. A stratégia a vegyszeres növényvédő szerek használatának 50%-os csökkentését és a mezőgazdasági területek 25%-os biogazdálkodásra való átállását feltételezi. Ezért a mezőgazdasági termelés fejlesztésének egyik legfontosabb irányvonala az élő mikroorganizmusokat (pl. baktériumokat vagy gombákat) tartalmazó biokészítményeket foglalja magában. Az ilyen oldatokat a növényi biotizálás folyamataiban használják. Ennek során olyan mikroorganizmusokat alkalmaznak, amelyek segítik a növények növekedését és erősítik a környezeti hatásokkal és a kórokozókkal szembeni ellenálló képességüket.

A megfelelő módon előállított biokészítmények a növényre gyakorolt hatás mellett trágyázzák a talajt és semlegesítik a talajszennyező anyagokat. Az intenzív mezőgazdasági tevékenység és a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok következtében a környezet biológiai egyensúlya felborul. A hasznos mikroorganizmusokat alkalmazó biokészítmények használata helyreállítja ezt az egyensúlyt. Ráadásul a jelenleg használt készítményekkel ellentétben nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy a kórokozók ellenállóvá válnak a biopreparátumokkal szemben.

A Jagellói Egyetem és a Krakkói Mezőgazdasági Egyetem tudósai olyan készítménnyel álltak elő, amely megfelel ezeknek az elvárásoknak. A kutatócsoport, amely évek óta tanulmányozza a növények és a mikroorganizmusok kölcsönhatását, olyan biokészítményeket fejlesztett ki, amelyek pozitívan hatnak egyes növényekre, és csökkenthető velük a vegyszerek használata.

A káposztafélék biotermesztése

„Ajánlatunk tárgyát a káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó növények növekedését gyorsító biokészítmény képezi. A kifejlesztett oltóanyag többlépcsős kutatás során pontosan kiválasztott mikroorganizmusokból áll. Növeli a növények biomasszájának mennyiségét és pozitívan befolyásolja a gyökérrendszer fejlődését. Az oltóanyag teljes mértékben helyettesítheti a műtrágyák alkalmazását a káposztafélék (Brassicaceae) termesztésében. Sikeresen használható a keresztesvirágú zöldségfélék palántáinak ipari termelésében a kiegészítő műtrágyázás csökkentésére vagy kiegészítésére. Ezért a kifejlesztett biokészítmény használata nemcsak a környezetvédelem, hanem a gazdasági előnyök miatt is alapvető fontosságú” – olvasható a csapat közleményében.

Mire képes az oltóanyag?

  • Lerövidíti az üvegházi termesztés időtartamát
  • Növeli a növények gyökereinek és hajtásainak zöld, illetve száraz tömegét
  • Növeli a levélfelületet
  • Növeli a szár átmérőjét
  • Lehetővé teszi a műtrágya használat csökkentését

Előnyök:

  • Lerövidíti a palántanevelés idejét
  • Korlátozza az energiafelhasználást
  • Növeli a termelési ciklusok számát egy adott időszakon belül
  • Gyorsabb alkalmazkodási készséget biztosít a szántóföldi viszonyokhoz

Ez a technológia szabadalmi bejelentés tárgyát képezi. A CITTRU UJ Technológiatranszfer Központ a találmány továbbfejlesztése és kereskedelmi hasznosítása érdekében együttműködésre nyitott vállalkozásokat keres.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyítása II.

2022. április 15. 11:39

Az úgynevezett mezo- vagy félmikroelemek esetében (pl. magnézium, kén) gyakoribb az abszolút hiány, a vasra és a mikroelemekre a relatív hiány a jellemző.

Sütőtök, cukkini, vagy mi ez? - Átporzódások a kertben

2022. szeptember 6. 05:36

A növények körében az átporzódás nagyon gyakori, a növénynemesítés is kihasználja ezt a fajta lehetőséget.

Hamarosan olcsóbb lesz a hazai termesztésű zöldség

2019. április 26. 08:46

Az import a paprikaféléknél, paradicsomnál és kígyóuborkánál a legjellemzőbb, de az árak már kezdenek összeérni. Jelenleg a boltokban megtalálható paprika és paradicsom 70-80 százalékban magyar, az arány május közepére 95 százalék fölé emelkedik.

Neveljünk télen díszkáposztát!

2024. december 12. 14:40

Virágkompozíciókban és karácsonyi dekorációkban a díszkáposzta csodásan fest, főként a nagyobb cserepekben, ládákban.