Nagyvilág

Ezért lett a magyal a karácsony jelképe

Agrofórum Online

Bár hazánkban a magyal az emberek fejében javarészt a karácsonyi ünnepkörhöz kötődik, ennek a fényes, mélyzöld levelű, piros bogyókkal ékesített szépséges növénynek ennél jóval színesebb múltja és kultúrája van.

Mit tudunk róla?
A magyal (Ilex) a magyalfélék (Aquifoliaceae) családjának egyetlen nemzetsége. A Mediterráneumban, valamint Ázsia, Dél-Amerika és Észak-Amerika tájain őshonos (erre fosszilis maradványok utalnak), de ma már Észak-Amerikában és Európa-szerte széles körben elterjedt növénynek számít. Sötétzöld szúrós, jellegzetesen fogazott, bőrnemű levelei és piros bogyói jellegzetesek, fajai fák vagy cserjék. A magyal nemzetség közel 500 fajjal büszkélkedhet.

A magyal története
Rómaiak
A rómaiak a Saturnalia (tél közepén tartott ünnep) alkalmával ajándékokat és áldozatokat ajánlottak fel Szaturnusznak, a termények istenének. A házaikat ezen a napon zöld leveles ágakkal díszítették fel, hogy tiszteletüket róják le ezzel a természet előtt és megáldják a téli vetést. Az emberek ajándékokat (gyakran magyalt) adtak egymásnak az ünnep fényében, de a magyal-koszorú esküvőkön is elterjedt szerencse-hozó szimbólum volt, amit előszeretettel viseltek. 

Druidák
A druidák a magyalt szent növénynek tartották, mivel örökzöld növény lévén az újjászületést, a termékenységet és az örök életet szimbolizálta. Úgy vélték, hogy a növény megvédi a halandókat a gonosz szellemektől, ezért sokszor az ajtók köré/fölé akasztottak magyalgallyakat, hogy megvédjék a ház lakóit a sötét entitásoktól. 

Kelták
A magyal komoly szerepet tölt be a kelta hagyományokban. A mondák szerint a magyal király és a tölgy király között az idők kezdete óta egy ciklikus háború zajlik, amely az évszakokat irányítja. A téli napforduló idején a tölgy király kerül fölénybe, hogy aztán a nyári napforduló idején a magyal király álljon győzelemre.

A napforduló idején az emberek magyallal díszített ruhákba öltöztek és borostyán ékszereket vettek fel, hogy megemlékezzenek erről az ősi történetről, és hogy a tél legsötétebb időszakában is arra összpontosítsák a figyelmüket, hogy igenis, van örök élet.

Keresztények
Mivel a magyal évszázadok óta karácsonyi díszítő elemként igencsak népszerű, nem meglepő, hogy megvan a maga múltba nyúló keresztény históriája. E szerint a magyal tüskés levelei a töviskoronát jelképezik, amelyet Jézus a keresztre feszítésekor viselt, a vörös bogyók pedig az ő vérét szimbolizálják. E vallási asszociációkon túl a magyal a világi karácsonyi ünnepkörbe is szépen belesimul, hiszen színei a klasszikus zöld és piros színsémába illeszkednek.

Amerikai őslakosok
Délkeleten az amerikai őslakosok a magyal bogyóit díszítőelemként és értékes kereskedelmi eszközként gyűjtötték és használták. A Yaupon magyal elterjedési területén az őslakos törzsek ezt a fajt gyógyszerként is használták. A fájából nyilakat készítettek, a levelekből pedig teát főztek, amelyet tisztító szertartásokon használtak. 

(Fotó: WolfBlur/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Fokozott veszélyt jelentenek a madárinfluenza mutációi

2025. március 9. 16:10

Texasban kilenc mutációt azonosítottak egy emberi H5N1 madárinfluenza-törzsben, amelyek fokozzák a vírus fertőzőképességét.

Globális mikotoxin-helyzet 2024: trendek és jóslatok

2025. március 7. 11:10

A Nutrition globális adatbázisában elérhető nyersanyagokra és teljes takarmánymintákra vonatkozó mikotoxin-adatok alapján készült az elemzés.

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

2022. december 17. 05:37

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk karácsonykor, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyi a dolgunk, mint egy vágott fenyőnél. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Boralapú koktélok karácsonyra – egy próbát megérnek!

2023. december 3. 17:10

Szeretne boralapú téli, ünnepi ízű koktélokat kóstolni, vagy akár készíteni is? Akkor érdemes a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) színes, illatos kampányát figyelemmel követnie. A „Keverd és kóstold” kampányban ugyanis a boralapú koktélok kerültek fókuszba.

Tiszai halászléért 200 kilométerről is eljönnek

2020. december 16. 09:31

A tiszacsegei halászcsárda elődjét az 1900-as évek elején építették, mondhatnánk közkívánatára, a komppal átkelő éhes utazók részére, a helyi halászok pedig folyamatos ellátást biztosítottak a konyhának. Azóta igencsak sok víz lefolyt a Tiszán, a friss hal sem a csárda előtti folyóból kerül már az asztalra, de az egykori népszerűség mit sem változott.