Nagyvilág

Ezért lett a magyal a karácsony jelképe

Agrofórum Online

Bár hazánkban a magyal az emberek fejében javarészt a karácsonyi ünnepkörhöz kötődik, ennek a fényes, mélyzöld levelű, piros bogyókkal ékesített szépséges növénynek ennél jóval színesebb múltja és kultúrája van.

Mit tudunk róla?
A magyal (Ilex) a magyalfélék (Aquifoliaceae) családjának egyetlen nemzetsége. A Mediterráneumban, valamint Ázsia, Dél-Amerika és Észak-Amerika tájain őshonos (erre fosszilis maradványok utalnak), de ma már Észak-Amerikában és Európa-szerte széles körben elterjedt növénynek számít. Sötétzöld szúrós, jellegzetesen fogazott, bőrnemű levelei és piros bogyói jellegzetesek, fajai fák vagy cserjék. A magyal nemzetség közel 500 fajjal büszkélkedhet.

A magyal története
Rómaiak
A rómaiak a Saturnalia (tél közepén tartott ünnep) alkalmával ajándékokat és áldozatokat ajánlottak fel Szaturnusznak, a termények istenének. A házaikat ezen a napon zöld leveles ágakkal díszítették fel, hogy tiszteletüket róják le ezzel a természet előtt és megáldják a téli vetést. Az emberek ajándékokat (gyakran magyalt) adtak egymásnak az ünnep fényében, de a magyal-koszorú esküvőkön is elterjedt szerencse-hozó szimbólum volt, amit előszeretettel viseltek. 

Druidák
A druidák a magyalt szent növénynek tartották, mivel örökzöld növény lévén az újjászületést, a termékenységet és az örök életet szimbolizálta. Úgy vélték, hogy a növény megvédi a halandókat a gonosz szellemektől, ezért sokszor az ajtók köré/fölé akasztottak magyalgallyakat, hogy megvédjék a ház lakóit a sötét entitásoktól. 

Kelták
A magyal komoly szerepet tölt be a kelta hagyományokban. A mondák szerint a magyal király és a tölgy király között az idők kezdete óta egy ciklikus háború zajlik, amely az évszakokat irányítja. A téli napforduló idején a tölgy király kerül fölénybe, hogy aztán a nyári napforduló idején a magyal király álljon győzelemre.

A napforduló idején az emberek magyallal díszített ruhákba öltöztek és borostyán ékszereket vettek fel, hogy megemlékezzenek erről az ősi történetről, és hogy a tél legsötétebb időszakában is arra összpontosítsák a figyelmüket, hogy igenis, van örök élet.

Keresztények
Mivel a magyal évszázadok óta karácsonyi díszítő elemként igencsak népszerű, nem meglepő, hogy megvan a maga múltba nyúló keresztény históriája. E szerint a magyal tüskés levelei a töviskoronát jelképezik, amelyet Jézus a keresztre feszítésekor viselt, a vörös bogyók pedig az ő vérét szimbolizálják. E vallási asszociációkon túl a magyal a világi karácsonyi ünnepkörbe is szépen belesimul, hiszen színei a klasszikus zöld és piros színsémába illeszkednek.

Amerikai őslakosok
Délkeleten az amerikai őslakosok a magyal bogyóit díszítőelemként és értékes kereskedelmi eszközként gyűjtötték és használták. A Yaupon magyal elterjedési területén az őslakos törzsek ezt a fajt gyógyszerként is használták. A fájából nyilakat készítettek, a levelekből pedig teát főztek, amelyet tisztító szertartásokon használtak. 

(Fotó: WolfBlur/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biotechnológia a klímaváltozás ellen – de mikor lép az EU?

2025. július 18. 14:10

A klímaváltozás, a hozamcsökkenés és a fenntartható termelés sürgetik a döntéshozókat – vajon lekési Európa a biotechnológiai versenyt?

Újvilági csavarféreglégy: fenyegeti-e Európát a húsevő parazita?

2025. június 29. 16:10

Mexikóban egy húsevő légy lárvái tizedelik az állatállományt, emiatt az USA leállította a marhaimportot. Vajon Európát is elérheti a veszély?

Narancssárga, fekete, fehér?! Mini paradicsom új köntösben

2025. június 15. 16:10

A színes mini paradicsomok népszerűsége ugrásszerűen nő Kínában – a vásárlók az ízt, a látványt és a prémium minőséget keresik.

Globális kukoricahiány fenyeget 2025-26-ban

2025. június 1. 16:10

Rekordalacsony lehet a globális kukoricakészlet 2026-ra. A kínálat szűk, a kereslet erős – az USA és Kína kulcsszerepben.

4 meglepő tény a mikulásvirágról

2023. november 17. 08:10

A legtöbben azt gondoljuk, már mindent tudunk a Mikulásvirágról, hiszen sokszor vásároljuk meg télen, és akkor mindig elmondják nekünk, amiről úgy vélik, tudnunk kell, ám meglehet, van azért új a nap alatt. Az alábbiakban olyan tényeket sorolunk fel erről a szépséges ünnepi növényről, ami lehet, mégiscsak újdonságként hat.

Így marad sokáig zöld a karácsonyfa

2024. december 28. 08:10

Fontos, hogy a víz mindig érje a törzs alját, különben a fa pórusai lezáródnak, és nem tud több vizet felvenni.

Hogyan élhet túl a földlabdás fenyő karácsony után?

2024. december 30. 05:40

Ha megfelelően gondoskodunk róla, jó eséllyel sikerülhet életben tartani a földlabdás fenyőt, és később a kert dísze lehet!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.