A hód egész Európában a kihalás szélére jutott a 19 században, ám védett státuszának köszönhetően manapság újra terjed.
Így történik Németországban is, ami időnként gondot is okoz már. Ugyanis ha a hód túl közel építkezik a mezőgazdasági területekhez, a földet használhatatlanná teheti a gazdák számára.
A hód épít, a gazda területet veszít
A szász-anhalti Bad Schmiedebergben is visszahódították a hódok az élőhelyeiket. Aminek azonban a helyi gazdálkodó kevésbé örült, hiszen 36 hektárnyi földet nem tudott megművelni, mivel annak nagy része munkagépekkel járhatatlanná vált.
Egy másik, 1200 hektáros gazdaságban, Kleinkorgauban pedig egy árok egy kilométeres szakszán hat hódfészket találtak. Ezen a területen is a megemelkedett vízszint miatt túl puhává vált a terület ahhoz, hogy gépekkel közlekedni lehessen rajta.
Normális esetben a gazdaság ezeken a földeken takarmányt takarítana be. A gazda a pénzügyi veszteségeit hektáronként mintegy 1300 euróra becsülte. Hozzátette, a felgyülemlett vizet lecsapolni is szinte lehetetlen lesz.
A hódok Magyarországon
Ezeknek a nagy és erős állatoknak az állománya Magyarországon is kipusztult már egyszer, 1854-ben Ács mellett látták az utolsó példányt. Visszaköltözésük az országba 1991-ben kezdődött, amikor Ausztriából spontán módon betelepült néhány egyed a Szigetközbe, és szaporodni kezdett.
Emellett a vizes élőhelyekre a hód tudatos visszatelepítése is elindult 1996-tól, aminek köszönhetően a faj állományai mára az egész országban többé-kevésbé jelen vannak. Ezt jelzi, hogy már a Duna budapesti szakaszáról is ismételten jelzik az előfordulásukat.
Sajnos az állatok egyedszámának növekedésével együtt járnak a németországi esetekhez hasonló konfliktusok is. Ennek következtében 2022-től október 1. és március 31. között engedéllyel vadászhatóvá vált a hód, az erdő- és mezőgazdasági termelés biztosítása érdekében is.
Tudni kell azonban, hogy a „bosszantó” hódvárak, gátak természetvédelmi szempontból rengeteg haszonnal járnak. Élőhelyet és ivóhelyet biztosítanak más, sok esetben védett fajok számára, és a kialakult kis tavacskák a nyári klímaszabályozásban is fontos szerepet töltenek be.
Nem beszélve a német gazdák oldaláról ugyan negatív, valójában azonban rendkívül fontos talajvízszint-emelkedésről. A talajvízszint ugyanis az utóbbi években a klímaváltozás következtében szinte az ország egész területén csökkent, ami a növényállomány életbenmaradási esélyeit nagymértékben csökkenti.
Fotó: Pixabay