A sok eső sem jó, elképesztően pocsék évet zárnak a brit gabonatermesztők
Miközben Magyarországon az aszály és a magas napi csúcshőmérsékletek „gyilkolják” a termést, addig a Brit-szigeten az esők és áradások már tavasszal katasztrofális helyzetet idéztek elő.
A BBC frissen megjelent cikke az, amely egyenesen „katasztrofálisként” értékeli az idei évet mezőgazdasági szempontból. Tavasszal a rengeteg csapadék és a nyomukban megindult áradások pusztították a földeket, míg most a talajaik nekik is szárazak, repedezettek, sóvárognak az eső után.
Már a hosszú és csapadékos tél-tavasz után is azt mondták a brit farmerek, hogy rekordalacsony gabonatermésre számítanak, de a mostani aszály végképp elintézte a szántóföldi növényeket. Az elvetett búza nagyjából tizede veszett oda, és a termesztők kétharmada veszteséges gazdálkodásra számít ebben az évben.
Tó a táblán
Az elsődleges okot tehát az jelentette, hogy az év eleji esők megfojtották az éppen csak sarjadzó vetéseket, amiket utána a farmerek már nem tudtak pótolni. A BBC által megszólaltatott Mike Wilkins a búzája felét elvesztette Wiltshire-ben. Májusban lényegében egy „tó” alakult ki az egyik tábláján, amelyben kacsák és hattyúk úszkáltak.
Miután véget ért az esős időszak, még jó ideig nem tudtak rámenni a nedves, felázott földekre, így a növényvédelem is elmaradt. A gabona így gazos lett, a növények pedig összességében vékony szálúak, gyengék, hiszen konkurálniuk kellett a gyomokkal.
A riporter látogatása idején elvégzett vizsgálat során a búzánál 19 százalékos víztartalmat mértek, ami messze volt a kívánatos 15-től. Az augusztus egyébként azon a vidéken mindig kockázatos, sosem lehet tudni, mikor válik az időjárás alkalmassá a betakarításra. A kirohadt búza helyett babot vetettek, ami a szarvasmarhák takarmányozására jó lehet.
A megszólaltatott gazda a 30 hektáros (tóval „díszített”) tábláján több száz fontnyi kárt szenvedett el hektáronként, és nagyjából 200 hektárnyi hasonlóan tönkrement területe van még, vagyis ez az év már veszendőbe ment.
Az időjárás lett a fő ellenség
Statisztikák szerint az elvetett brit búza 9 százaléka „lett a kutyáké”, ami két évtizede a legrosszabb értéknek számít, de a repce 20 százaléka is odaveszett. Nem csoda, hogy ma már a szigetországi termelők 82 százaléka az extrém időjárást nevezi meg a legnagyobb kihívásnak.
Való igaz, a briteknél tavaly szeptember és idén május között több eső esett, mint az 1836-tól kezdődő meteorológiai feljegyzések óta bármikor, ugyanerre az időszakra vonatkoztatva. Szakértők szerint hozzá kell szokni, hogy arrafelé ez válik majd általánossá.