A magyar vetőmagvak a világ élvonalába tartoznak.
Több mint 300 fő részvételével ünnepelték Szegeden szeptember 17-én – egy évtized híján – az intézet fennállásának centenáriumát.
Czerván György a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a rendezvényen rámutatott, hogy a vetőmagvak kimagasló minősége és a gabonaágazat sikere elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékony választ adjunk a globális folyamatokra. A világszínvonalú magyar agrárkutatásnak köszönhetően hazánk élen jár a problémák kezelésében, a hatékony, gazdaságos növénytermesztésben és a minőségi élelmiszerek előállításában.
Az államtitkár kiemelte, hogy a köztermesztésből kiszorult, régi növényfajtáink fenntartása és népszerűsítése, ezáltal a genetikai sokféleség megőrzése, valamint a piaci igényekhez alkalmazkodó új alternatív fajták nemesítése és termesztése közös feladatunk. A magyar vetőmagvak a világ élvonalába tartoznak. Az ágazat sikere jól példázza, hogy az összehangolt kutatás-fejlesztés és a gyakorlati alkalmazás az agráriumban kimagasló teljesítményekre képes.
Szilágyi László ügyvezető igazgató elmondta: Célunk a környezeti hatásoknak ellenállóbb fajták nemesítése, a termésátlag növelése mellett. A gyorsan változó környezetben azok a fajták maradnak versenyképesek, amelyek a jelenlegieknél jobban tűrik a szélsőséges természeti körülményeket. Emellett a Gabonakutató Nonprofit Kft. fokozott figyelmet fordít olyan termékekre, amelyek az egészséges táplálkozás alapanyagai, segítik a betegségek megelőzését és a diétás táplálkozást.
Dr. Matuz János ny. igazgató az elmúlt 80 évet mutatta be, míg Szilágyi László ügyvezető igazgató az utóbbi tíz év eredményeit ismertette. Beszélt a jövőről is, ami az anyagi nehézségek ellenére bíztató, hiszen számos fiatal kutató veszi át a stafétabotot.
Az ünnepség keretében kitüntetéseket adtak át, illetve számos köszöntő hangzott el.
Ezekről részletesen az Agrofórum novemberi lapszámában számolunk be!