Növénytermesztés

95%-os hatékonysággal klónozzák a kutatók a hibrid rizstörzseket

Agrofórum Online

Egy nemzetközi kutatócsoport 95%-os sikerrel szaporított egy kereskedelmi hibrid rizsfajtát klón formájában, vetőmagok segítségével.

Ez az áttörés csökkentheti a hibrid rizs vetőmag árának költségét, és világszerte elérhetővé teszi a nagy hozamú és betegségeknek ellenálló rizstörzseket a korlátozott erőforrásokkal rendelkező gazdák számára. Az eredményeket nemrég publikálták a Nature Communications című folyóiratban.

Az első generációs hibridekből előállított termények gyakran jobb teljesítményt mutatnak a szülői törzsekhez képest, amit „hibrid vigornak” neveznek. Ez a fejlődés azonban nem folytatódik, amikor a hibrideket egy második generációra nemesítik. Ennek eredményeként azoknak a gazdáknak, akik nagy teljesítményű hibrid növényfajtákat kívánnak használni, minden szezonban új vetőmagot kell vásárolniuk.

A rizst, – amely a világ népességének fele számára létfontosságú haszonnövény –, viszonylag költséges hibridként nemesíteni, ami körülbelül 10 százalékos hozamnövekedést eredményez. Ez azt jelenti, hogy a rizshibridek előnyeit a világon még sok mezőgazdasági termelő nem tudja kamatoztatni – mondta Gurdev Khush, a Davis-i Kaliforniai Egyetem Növénytudományi Tanszékének adjunktus professzora. Khush 1967-től a Nemzetközi Rizskutató Intézetnél dolgozott egészen 2002-es nyugdíjba vonulásáig a UC Davisnél, és az új, nagy hozamú rizsfajták létrehozására irányuló kutatásokat vezette, amelyért 1996-ban megkapta a World Food Prize (Világélelmezési Díj) kitüntetést.

Ennek egyik lehetséges megoldása az lenne, ha a hibrideket klónként szaporítanák, amelyek generációról generációra megegyeznek, további nemesítés nélkül. Sok vadon élő növény képes olyan magokat termelni, amelyek önmaguk klónjai, ezt a folyamatot nevezik apomixisnek.

Ha már megvan a hibrid, és elő tudjuk idézni az apomixist, akkor minden évben elültethetjük

– mondta Khush.

Az apomixis átültetése egy jelentős haszonnövényre azonban nehéznek bizonyult.

Egy lépés a klónozott hibrid vetőmagok felé

2019-ben a Venkatesan Sundaresan professzor és Imtiyaz Khanday egyetemi docens vezette csapat a UC Davis növénybiológiai és növénytudományi tanszékén elérte az apomixist rizsben, így a magok mintegy 30 százaléka klónként jött létre.

Sundaresan, Khanday és kollégái Franciaországban, Németországban és Ghánában most 95 százalékos klónozási hatékonyságot értek el egy kereskedelmi hibrid rizstörzs felhasználásával, és kimutatták, hogy a folyamat legalább három generáción keresztül fenntartható.

Az egylépéses folyamat három gén, a MiMe módosítását jelenti, amelyek hatására a növény a meiózisról, vagyis a petesejtek kialakulásának folyamatáról átvált a mitózisra, amelynek során a sejt két példányra osztódik. Egy másik génmódosítás az apomixist idézi elő. Az eredmény egy olyan mag, amely képes a szülőjével genetikailag azonos növénnyé fejlődni.

A módszer lehetővé tenné a vetőmaggyártó cégek számára, hogy gyorsabban és nagyobb mennyiségben állítsanak elő hibrid vetőmagokat, valamint olyan vetőmagot biztosítsanak, amelyet a gazdák szezonról szezonra megőrizhetnek és újra elültethetnek – fejtette ki Khush.

Az apomixis a haszonnövényekben több mint 30 éve a világméretű kutatások célpontja, mert a hibrid vetőmagok előállítása mindenki számára elérhetővé válhat. Az így elérhető terméshozam-növekedés segíthet kielégíteni a növekvő népesség globális szükségleteit anélkül, hogy a föld-, víz- és műtrágyahasználatot fenntarthatatlan szintre kellene növelni

– mondta Sundaresan.

Sundaresan szerint az eredményeket más élelmiszernövényekre is lehetne alkalmazni. A rizs különösen más gabonafélék, köztük a kukorica és a búza számára szolgál genetikai modellként, amelyek együttesen a világ fő élelmiszer-alapanyagait alkotják.

Khush felidézte, hogy 1994-ben konferenciát szervezett a rizsnemesítés apomixiséről. Amikor 2002-ben visszatért a UC Davisre, átadta a konferencia jegyzőkönyvének egy példányát Sundaresannak. – Ez egy hosszú projekt volt – mondta.

Forrás: https://scitechdaily.com/feeding-billions-researchers-clone-hybrid-rice-strains-with-95-efficiency/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

5 tipp a sikeres cukkini termesztése érdekében

2022. június 24. 05:34

Íme 5 tipp, amelyek segítségével szebb és gazdagabb cukkini termése lehet a kertjében!

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Túlnépesedés: mi lehet a kulcsa a fenntartható élelmezésnek?

2019. november 19. 05:24

A világ népessége az előrejelzések alapján 2050-re 9 milliárd fő fölé emelkedhet és az életszínvonal javulása miatt az egy főre jutó kalóriabevitel is mintegy 20 százalékkal nőhet.

Az ősi selyemúton terjedő mezőgazdasági technológia

2018. január 24. 21:01

Egyre több a bizonyíték, hogy az Ázsia területén élő ősi nomád pásztorkodó közösségek növénytermesztési tevékenységet is folytattak.