A „hidrogél” talaj képes vízzel ellátni és táplálni önmagát
Egy újonnan kifejlesztett termesztőközeg képes a levegőből vizet gyűjteni, hogy a növények hidratáltságát fenntartsa, és a műtrágyát fokozatosan bocsátja ki a folyamatos tápanyagellátás érdekében.
Ennek a különleges, „intelligens” talajrendszernek az alapját egy újfajta hidrogél anyag képezi, amelyet az austini Texasi Egyetem kutatói fejlesztettek ki. Kísérletek során a hidrogéllel töltött talajban a hagyományos talajhoz képest nagyobb és egészségesebb növények fejlődtek, miközben kevesebb vizet és műtrágyát használtak.
Mi a hidrogél?
A hidrogélek nagy mennyiségű víz megkötésére alkalmas, zselészerű polimerek, melyek a környezet nedvességtartalmától, pH-jától és hőmérsékletétől függően zsugorodnak vagy tágulnak, és közben mit sem veszítenek flexibilitásukból. A hidrogél egyszerű módon működik. Részecskéi vízzel érintkezve többszörös méretre duzzadnak, aszályos időszakokban pedig leadják a tárolt vizet. Így a víz 95%-a rendelkezésre áll a növények számára. A hidrogél ráadásul többször, évekig ismétlődően képes megduzzadni, majd a víztartalmát leadni, aztán pedig lebomlik.
„Ez az új géltechnológia mérsékelheti a gazdák terheit azáltal, hogy csökkenthető az öntözés és műtrágyázás gyakorisága – mondta a kutatás vezetője. – A technológia emellett elég sokoldalú ahhoz, hogy többféle éghajlaton, a száraz régióktól a mérsékelt égövi területekig alkalmazható legyen.”
Fenntartható megoldás
Globálisan az édesvíz 70%-át, egyes fejlődő országokban pedig akár 95%-át is a mezőgazdaság használja fel, mivel a világ népessége folyamatosan növekszik. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete hangsúlyozza az öntözési hatékonyság javításának, a víztakarékos technológiák alkalmazásának és az alacsonyabb vízigényű növények népszerűsítésének fontosságát a fenntartható élelmiszer-termelés és vízkészlet-gazdálkodás biztosítása érdekében.
Eközben a hagyományos gazdálkodási módszerek, különösen az öntözés és a műtrágyázás, jelentős kihívásokat okoznak, beleértve a nem hatékony vízhasználatot és a talajállapot romlását. Az éghajlatváltozás fokozódásával és a vízkészletek egyre szűkösebbé válásával a hatékonyabb és fenntarthatóbb öntözési gyakorlatok iránti igény egyre nagyobb.
Ezenkívül a hagyományos műtrágyázási technikákkal gyakran túlzott mennyiségű tápanyag jut a talajba, ami csökkenti a tápanyagfelvétel hatékonyságát, valamint környezetszennyezést, a művelhető talaj degradációját okozza.
Meggyőző kísérleti eredmények
A kísérletek során a hidrogél talajban gyökerező növények szárhossza 138%-kal nőtt a normál talajban fejlődő kontrollcsoporthoz képest. A módosított talajjal pedig megközelítőleg 40%-os vízmegtakarítást értek el, jelentősen csökkentve a gyakori öntözés szükségességét, és erőteljes termésnövekedést biztosítva.
Fotó: Pixabay