Növénytermesztés

A szántás rohamléptekkel szorul vissza, de vannak olyan térségek, ahol az eke kiszoríthatatlannak tűnik

Agrofórum Online

Óriási különbségek vannak ekehasználat terén az egyes német államok között, a bajorok például rendíthetetlenül kitartanak a szántás mellett.

Miközben őseink számára évszázadokon keresztül az eke volt az egyik legfontosabb talajművelő eszköz, mára a szántás egyfajta „szitokszó” lett. Tény, hogy az előnyei mellett (létezik olyan talajtípus, talajminőség, ahol lehetetlen végleg elhagyni az ekét) számos hátrányát is fel tudjuk sorolni ennek a munkaműveletnek.

A szántás elhagyása ugyanakkor segít megőrizni a talajban lévő nedvességet, ráadásul a bolygatás minimalizálásával a talajszerkezet javulása is elérhető. Nő a talaj szénmegkötő képessége, a humusztartalom és a szerves szén mennyiségének emelkedésével pedig javul a talaj nitrogénszolgáltató képessége, így hosszabb távon kevesebb műtrágyára van szükség.

Ennek előnyeit már egyre több magyar gazda ismeri fel, de kétségtelen, hogy a nyugati társadalmak ezen a téren jóval előrébb tartanak. Az Agrarheute című német mezőgazdasági lap a közelmúltban például arról írt cikket, hogy évről évre egyre kevesebb német gazdálkodó alkalmaz szántást a földjein.

Jelenleg a szántóföldek 40 százalékán használnak ekét, miközben 2015-ben ez az arány még 53 százalék volt. 1,7 millió hektáron hagytak fel tehát a szántással 7 esztendő alatt, ami elképesztő trendet mutat.

A no-till technológia, illetve a direktvetés ezzel párhuzamosan csak lassan nyer teret, a vizsgált hétéves időszakban például nem is változtak érdemlegesen az arányok, a német szántóföldek mindössze 1 százalékán alkalmazzák a forgatás nélküli művelést.

Érdekes két szomszédos állam, Türingia és Bajorország összehasonlítása is. Előbbinél a talajkímélő művelés, a direktvetés és a forgatás nélküli művelés a földek 82 százalékát érinti (az országos átlag 60 százalék), miközben a bajoroknál a területek 56 százalékánál továbbra is az ekét tartják az egyik legfontosabb munkagépnek, rendszeresen használva azt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Talajművelés forgatás nélkül, 8 literes fogyasztással, kevesebb gyommal

2023. augusztus 22. 07:40

Üzemanyagot takarít meg és még a gyomterhelés is kisebb a Regent Tukan MSG 300 grubber használatával egy békési gazda tapasztalatai szerint, aki 5-6 éve hagyta el az ekét.

Mi értelme van a geometrikus szántásnak?

2023. október 12. 15:10

Miközben lassan szitokszóvá válik idehaza (is) a szántás, addig vannak olyan helyek a Földön, ahol szinte ez az egyetlen módja a termőréteg megőrzésének.

Fontos a hagyományok őrzése a mezőgazdaságban is

2019. augusztus 4. 10:03

A következő nemzedékek esetleg éppen egy hagyományőrző szántóversenyen találják meg hivatásukat, helyüket a magyar mezőgazdaságban.

Vakmerő: szántás és vetés egy menetben

2024. június 18. 16:40

Furcsának tűnhet, hogy a talajforgatás után rögtön sor kerül a vetésre, ám ehhez csupán egy jól átgondolt gépkombinációra van szükség.