Növénytermesztés

A vadburgonya mentheti meg egyik alapvető élelmünket

Agrofórum Online

Számos burgonyakutató valamint -termesztő komoly aggodalommal tekint az elkövetkezendő évtizedek klímaváltozás által vezérelt élelmiszer-biztonságára, pontosabban a burgonya termeszthetőségének nyilvánvaló nehézségeire. A megoldást a burgonyafélék családjába tartozó vad növényfajok hordozhatják magukban.

Az élelmezési burgonya vad rokonai nagy számban rendelkeznek olyan tulajdonságokkal, amelyek – beépítve a termelésbe fogott fajtákba – biztosíthatják a megbízható hozamot és minőségi javulást idézhetnek elő. Miközben számos rokon fogyasztásra alkalmatlan, mégis olyan értékes paraméterrel rendelkeznek, melyek megőrzése a jövő számára elengedhetetlennek bizonyul az élelmezési rendszerek biztosítása érdekében.

Az International Potato Center (Nemzetközi Burgonya Központ) és Crop Trust által szervezett “Vadon élő burgonya rokonok felhasználása az elő-nemesítésben” című konferencián a szakértők megvitatták a vad rokonokban rejlő potenciál felhasználási lehetőségeit.

Benjamin Kilian, a Crop Wild Relatives (CWR) project vezetője elmondta: az időjárási körülmények változása arra kényszeríti a termelőket, hogy a lehető legtöbb lehetőséget kiaknázzák az ellenálló fajták kialakítása céljából – többek közt az idegen eredetű genetikai állományét is. A CWR project keretein belül immár 4500 minta került begyűjtésre a világ 24 országából és ebből csupán Peruból 300 vad burgonyafajt sikerült összegyűjteni, melyek szaporítása és konzervációja folyamatban van.

A CWR olyan globális, hosszútávú kezdeményezéseket gondozó program, amely célja, hogy a génbankok és a nemesítők közötti szakadékot áthidalva 19 nemesítési tervet támogasson 50 országban, 100 partnerszervezet közreműködésével.

A burgonyatermelést érintő betegségek, kártevők, valamint abiotikus stresszorok hatása a jövőben is érvényesülni fog. Ezek kivédése érdekében az nemesítést megelőző szakasz hosszadalmas és költséges folyamatán szükséges átesni, a burgonyatermelés számára hasznosítható értékes tulajdonságok feltárása érdekében.

A CIP és a Lengyel Növénynemesítési és Akklimatizációs Intézetb (IHAR) a szakemberei előnevelt csíraplazma használatának fejlesztésén dolgoznak, a termesztők számára optimális fajták kialakításáért. A csíraplazma hatékony felhasználásának ékes példája az 1960-as évektől kezdve történő mintegy 72, az IHAR által nemesített burgonyafajta, melyek a fitoftórával és egyéb kártevő szervezetekkel szemben folytatott küzdelemben segítik ennek az alapvető élelmiszernek az előállítását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Több mint 100 ezer euró egy hektár földért

2024. október 30. 13:10

Hollandiában 2024 3. negyedévére tovább emelkedtek a termőföldárak, és meghaladják a 100 ezer eurót (400 millió forint).

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Hogy vonultak a télbe az őszi kalászosok?

2022. december 15. 05:36

Az őszi árpa állományaiban 2022 őszén felszaporodott kórokozók ellen több helyütt védekeztek a gazdálkodók. A védekezéseket nagymértékben hátráltatta az árpatáblák talajának állapota is.

Piretroid rezisztencia – Repcefénybogár

2019. március 29. 11:37

A rezisztencia tesztek alapján Magyarországon 2017-ben a vizsgált repcefénybogár populációk több mint 91%-a (a tesztelt 35 mintából 32 minta) rezisztens, vagy kifejezetten rezisztens besorolású.

Inváziós kártevők: - A harlekinkatica

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.