Növénytermesztés

Digitális farm: a robotizáció jelenthet megoldást a munkaerőhiányra

Syngenta Blog

Kína mezőgazdasága is számos problémával küzd. Csökkent a gabonatermesztés iránti lelkesedés, a világ legnépesebb országának vidéki területeinek társadalma egyre öregebbé válik, így új, fiatal munkaerőre égető szükség lenne a zavartalan termeléshez.

Szakértők szerint a munkaerőt nem, vagy csak jóval kisebb mértékben igénylő farmok jelentenének megoldást. A robotizáció hozzájárul a mezőgazdasági termelés hatékonyságának javításához, a munkások nélküli farmok az ország modern mezőgazdaságának, fejlődésének fontos központjává válhatnának.

A 23 millió lakosú metropolisz, Shanghai közelében nemrég megnyílt az első digitális farm, ahol kiképzett személyzet ellenőrzése mellett a rizsföldeken a robotok sikeresen be is takarították az első termést.

„Hamarosan a dolgozóinknak csak néhány gombot kell megnyomniuk, és a betakarítás automatikusan működik majd” – mondta Zhang Xu, Waigang város Mezőgazdasági Szolgáltató Központjának igazgatóhelyettese.

A farmon eddig 33 hektár rizsföld robotizált művelését valósították meg, benne a vetés, a permetezés és aratás folyamataival. A hagyományos mezőgazdasági műveletekhez képest a személyzet nélküli hajtórendszerrel rendelkező mezőgazdasági gépek több mint 20 kilogramm magot spórolhatnak meg hektáronként.

Több mint 50 százalékkal csökkenthetik az üzemanyagköltségeket, a munkaerőköltségek több mint 65 százalékkal csökkenthetők, a földhasználati ráta pedig 0,5-1 százalékkal nőtt. A robot javítja a betakarítás pontosságát és csökkenti a betakarítási folyamat során két-három százalékos szemveszteséget is.

A tervek szerint 2022 végéig öt személyzet nélküli traktort, rizsátültetőt, permetezőgépet és betakarítót is átalakítanak a digitális üzem igényeihez. Ezen kívül a bemutató területet 264 hektárra bővítik, majd következik a promóciós szakasz, amely során a projekt technológiáját és platformját mutatják be és népszerűsítik.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Napelemes fülbevalót fejlesztettek ki a szarvasmarhák ellenőrzéséhez

2018. december 29. 13:41

Az állatok élettartamára tervezett időjárásálló fülbevalót napelem látja el energiával, és GPS-adója lehetővé teszi a mezőgazdasági termelők számára, hogy egy webportálon megnézhessék, merre is jár egy konkrét állat.

Kamélia Akadémia – A teanövény termesztése Magyarországon

2020. január 22. 06:47

Most a teatermesztés eddigi magyar tapasztalatait bemutatva tart egész napos képzést Varga Marianna február 20-án.

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.

A jövő új típusú élelmiszerei az alultápláltság leküzdéséért

2021. június 6. 19:44

A technológia fejlődése számos lehetőséget kínál az alternatív élelmiszer-ellátási rendszerek szempontjából, melyek jobban ellenállnak a kockázati tényezőknek és hatékonyabban képesek táplálékkal ellátni emberek milliárdjait.