Növénytermesztés

Digitális farm: a robotizáció jelenthet megoldást a munkaerőhiányra

Syngenta Blog

Kína mezőgazdasága is számos problémával küzd. Csökkent a gabonatermesztés iránti lelkesedés, a világ legnépesebb országának vidéki területeinek társadalma egyre öregebbé válik, így új, fiatal munkaerőre égető szükség lenne a zavartalan termeléshez.

Szakértők szerint a munkaerőt nem, vagy csak jóval kisebb mértékben igénylő farmok jelentenének megoldást. A robotizáció hozzájárul a mezőgazdasági termelés hatékonyságának javításához, a munkások nélküli farmok az ország modern mezőgazdaságának, fejlődésének fontos központjává válhatnának.

A 23 millió lakosú metropolisz, Shanghai közelében nemrég megnyílt az első digitális farm, ahol kiképzett személyzet ellenőrzése mellett a rizsföldeken a robotok sikeresen be is takarították az első termést.

„Hamarosan a dolgozóinknak csak néhány gombot kell megnyomniuk, és a betakarítás automatikusan működik majd” – mondta Zhang Xu, Waigang város Mezőgazdasági Szolgáltató Központjának igazgatóhelyettese.

A farmon eddig 33 hektár rizsföld robotizált művelését valósították meg, benne a vetés, a permetezés és aratás folyamataival. A hagyományos mezőgazdasági műveletekhez képest a személyzet nélküli hajtórendszerrel rendelkező mezőgazdasági gépek több mint 20 kilogramm magot spórolhatnak meg hektáronként.

Több mint 50 százalékkal csökkenthetik az üzemanyagköltségeket, a munkaerőköltségek több mint 65 százalékkal csökkenthetők, a földhasználati ráta pedig 0,5-1 százalékkal nőtt. A robot javítja a betakarítás pontosságát és csökkenti a betakarítási folyamat során két-három százalékos szemveszteséget is.

A tervek szerint 2022 végéig öt személyzet nélküli traktort, rizsátültetőt, permetezőgépet és betakarítót is átalakítanak a digitális üzem igényeihez. Ezen kívül a bemutató területet 264 hektárra bővítik, majd következik a promóciós szakasz, amely során a projekt technológiáját és platformját mutatják be és népszerűsítik.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

SAATEN-UNION hibridkalászos-fejlesztések 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 29. 15:17

Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.

Hogyan hat a LED világítás a paradicsom termésmennyiségére?

2021. május 21. 05:16

A felső LED megvilágítással kombinált technológiák bevezetésével a minőség és hozam maximalizálása a cél.

Tématerületi Kiválósági Program: közel 453 millió forint támogatást kap a Szent István Egyetem

2019. augusztus 2. 05:36

A támogatott projektek egyik legfőbb célja, hogy az Egyetem még erőteljesebben keresse a megoldásokat korunk társadalmi-környezeti kihívásaira.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.