Növénytermesztés

Ha csökken a hozam, gondoljon a foszforra és a káliumra is!

Agrofórum Online

Mindenki a magas hozamra törekszik (a minőségről nem megfeledkezve). Azonban sokan nem helyeznek elég hangsúlyt a tápanyagok közül a foszfor- és káliumpótlásra, amiből pedig a terméssel szintén jelentős mennyiség távozik a talajból.

A tápanyaghiány oka az, hogy a megcélzott termésmennyiség eléréséhez nem elegendő az előző betakarítást követően visszapótolt tápanyag mennyisége.

A P és K szerepe

A foszfor és a kálium a 12 alapvető növényi tápanyag közül kettő.

A foszfor a NAK honlapja szerint segíti a növekedést, gyökérfejlődést és a generatív fejlődést (virág-, mag-, és termésképződést). Fokozza a szárszilárdságot, az ellenálló képességet (vízgazdálkodás, szárazságtűrés). Kedvezően befolyásolja a termésminőséget, koraiságot. Részt vesz a fehérjeképződésben, energiaforgalomban, valamint építőeleme a fehérjéknek és szerves vegyületeknek.

A foszfor kevésbé mozog a talajban, mint bármely más elem, a talaj sószintjét nem emeli, ezért egyszerre nagy adagú kijuttatása is lehetséges. Túladagolása közvetlen tüneteket nem okoz, inkább más mikroemelek relatív hiányát idézi elő.

  • A foszfor hiányának legjellemzőbb tünetei:
    sötétzöld, majd vörösesbarna levélfonáki elszíneződés az alsó levelektől indulva,
  • felkopaszodás indul meg tartós hiány esetén,
  • gyenge a növekedés, gyökérképződés, vékony és rövid a szár,
  • a gyökér hosszú, szálas vörösesbarna,
  • a termés fejletlen, torz a virágfejlődés, kötődés hibái miatt.

A káliumnak (K) kiemelt szerepe van a sok szénhidrátot termelő növények táplálkozásában. Sok káliumot igényel például a szőlő a fürtök beéréséig. Káliumigényes még a dinnye, burgonya málna is. A kultúrnövények káliumigénye függ attól, hogy egyszikűek, például gabonafélék, vagy kétszikűek (bab, borsó, szója stb.). Az egyszikűek kevésbé érzékenyen reagálnak a káliumra, mint a kétszikűek.

A kálium igen mobilis elem, amelyet a növények elsősorban a vegetatív fejlődés során vesznek fel intenzíven. Például a gabonafélék káliumtartalma bokrosodáskor 45-ször nagyobb, mint éréskor.

Tápanyagfelvételi zavarok esetén az idősebb levelekből a fiatalabbakba helyeződik át, míg a levelekből a termések felé vándorol. Éppen ezért káliumhiány tünetei a hosszabb hajtások alján levő idősebb leveleken jelennek meg legelőször. A növény lankad, majd a levelek széleitől kiindulva először világosabb jól körülhatárolható sáv jelenik meg a jelentkező anyagcserezavarok eredményeként.

Szakértők szerint sokszor előfordul, hogy a beteg kultúrák talajáról kiderül, alacsony a káliumtartalma. A kálium a tápanyag-kölcsönhatásokban is jelentős szerepet játszik. Egy kutatás szerint 10%-kal nagyobb a nitrogénhatékonyság, ha elegendő kálium van jelen, mint káliumhiány esetén. A makro- és mikrotápanyagokkal való kielégítő kölcsönhatások következményei az erős, jól gyökerező, egészséges növények.

A P és K kezelése

A talajt úgy kell elképzelni, mint egy bankot, ahol az emberek a megtakarításaikat tarják. Ebből a gazdálkodók akkor „vesznek ki”, amikor a bevételek szűkösek. Sok esetben azonban a növekvő hozamszintek egyre csökkentik a tartalékokat.

Annak eldöntése, hogy hogyan fektessünk be ezekbe a tápanyagokba, olyan egyszerű dologgal kezdődik, mint a reális hozamcél kitűzése. Ha a talajvizsgálati eredményekre alapozunk, akkor már jó úton járunk. Ahol ez nem történt meg, ott inkább ragaszkodni kell a magasabb kijuttatott tápanyagmennyiséghez. Ha a talaj K-szintje jó, akkor lehet csökkenteni a kijuttatott mennyiséget. Ha a foszforszint alacsony, ennél a tápanyagnál nagyobb lehetőség adódik annak eldöntésére, mennyi kerüljön adott szezonban a területre.

Itt kerülnek elő a precíziós technológiák, amelyekkel a lehető legpontosabban tudjuk mérni azt is, mennyi tápanyag került le a terméssel, valamint mennyi a talaj tápanyagtartalma, és ennek alapján változtathatjuk a kijuttatott mennyiséget.

A tápanyag-kijuttatás optimalizálásakor az optimális terméshozam megcélzása, a tervek végrehajtása, a pontos talajvizsgálatok és a kiegyensúlyozott növénytáplálás elérését célzó technológiák alkalmazása mind a gyengébb, mind az optimális területeken az, ami a legjobb és fenntartható eredményt biztosítja a gazdálkodónak.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

További két génmódosított növény termesztését hagyja jóvá az EU

2024. október 17. 13:40

A géntechnológiával módosított növényekre vonatkozó engedélyek és meghosszabbított engedélyek tíz évig érvényesek.

Hurrikán után kellett betakarítani a kukoricát, ennyi maradt belőle

2024. október 14. 11:10

A talajon fekvő növényeket csak az egyik irányban vághatták, vagyis a tábla végén ismét vissza kellett menniük a kombájnoknak a terület túlsó végére.

20 érdekesség a burgonyáról

2024. október 7. 16:10

Magyarországra német közvetítéssel került a krumpli, így lett Grundbirnéből (földikörte) krumpel, majd krumpli. De mi mást tudunk még a burgonyáról?

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

2024. október 3. 08:10

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad.

Az emberek fizetik meg a műtrágyaipar túlzott mértékű profitjának az árát

2023. július 6. 17:10

Miközben a világ lakossága súlyos élelmiszerválsággal küzdött, és a gazdák költségei emelkedtek, a világ legnagyobb műtrágyagyártó vállalatai az elmúlt öt évben megháromszorozták nyereségüket.

Precíziós nitrogénkijuttatás az amerikai kukoricaövezetben

2019. május 16. 10:17

A rossz minőségű területeken a műtrágyázást el kell kerülni, amelyeket gazdasági szempontból is inkább megéri természetvédelmi gyepekként hasznosítani, vagy évelő bioenergia növények termesztésére fordítani.

A műtrágyagyártó-óriás növeli hamuzsírtermelését

2022. június 12. 08:36

A hamuzsír ára megugrott, amióta a Nyugat szankciókat vezetett be Oroszország ellen Moszkva ukrajnai inváziója miatt, ami az amúgy is szűk műtrágyapiacot is erősen érintette.

Szédítő műtrágyaárak vs. apró tápanyaggyárak

2021. október 18. 07:07

Az energiahordozók áremelkedése nehéz helyzetbe hozta a műtrágyagyártókat. A gyárak kapacitás-csökkenése, esetleges leállása pótolhatatlan űrt fog hagyni a gazdák többségének inputanyag beszerzésében. Úgy kell neki menni az őszi és tavaszi vetéseknek, hogy a műtrágya magas ára, illetve hiánya esetén nem csak a hozam és a gazdaságosság lesz kérdés, hanem már maga a termesztés technológiája is.