Növénytermesztés

A munkagépek által létrehozott talajszerkezet az összeomlás határán van

Agrofórum Online

A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, melynek keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei.

Az élelmezésbiztonság alapja: az egészséges talaj. Ezért a kampány célja nem más, mint felhívni a hazai közönség figyelmét a talajok sokszínűségére, a talajegészség jelentőségére és a talaj mint nem vagy csak részlegesen megújuló erőforrás megőrzésének lehetőségeire. Hiszen ez az élő közeg, amelyen járunk, a mezőgazdasági termelés, ezen keresztül pedig az élelmiszer-termelés és az élelmiszer-biztonság alapja.

Megóvása tehát közös érdek, tegyünk érte együtt: a talajvédelem, a talaj megőrzését előtérbe helyező mezőgazdasági gyakorlatokkal kapcsolatos információ rendelkezésre áll, nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is.

Változtatni kell a technológián

Baklanova Szandra videoriportja a Soroksári Botanikus Kert területén készült, ahol a kialakított talajszelvényt dr. Juhos Katalin, a MATE adjunktusa mutatta be a szép számú érdeklődőnek.

Dr. Juhos Katalin elmondta: hosszú évek kampányának köszönhető, hogy valamiféle technológiaváltás indult a magyar mezőgazdaságban. Ennek legfontosabb része a talajok regenerálása vagy a talajdegradációnak legalább a megállítása.

Az utóbbi évtizedekben ugyanis a talajt inert, élettelen termesztőközegként kezelték. Ám talán még nem késő a talajdegradációra felhívni a figyelmet és visszafordítani a folyamatot. A talajtípushoz nekünk kell adaptálódni, a lehető legkevesebb műveléssel. Ennek módját a szakma a tapasztalatok alapján határozza meg, az eredménye pedig: porózusabb talaj.

A talaj – élet

A hosszú távú kutatás legfőbb tanulsága azonban, hogy az a szerkezet, amit a „vas” hoz létre, az összeomlás határán van; amit viszont a talajélet hoz létre, kíméletesen, az stabil.

Több fontos kérdésekre is rövid megoldást vázolt fel Juhos Katalin. Például: Milyen változások mentek végbe az utóbbi időben? Hogyan lehet a talajok állapotán javítani? Kiknek köszönhetjük a hosszú távú eredményeket, megfigyeléseket? Kikkel működnek szorosan együtt a kutatók? Milyen külső tényező idézi elő a technológia változását? Milyen lehetőségei vannak azoknak, akik átállnának a talajkímélő gazdálkodásra? Mikor érdemes a talajkondicionáló szereket használni? Hogyan segítsük, gazdagítsuk a mikrobiális életet?

Ha kíváncsi a válaszokra, nézze meg a videót:

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Hogyan vegyünk általában talajmintát?

2023. február 15. 05:36

A talajmintavétel célja általában az adott területre jellemző átlagminta felvétele, mely a talajtulajdonságok és a tápanyagtartalom meghatározására alkalmas.

Magyarország talajtípusai VII.: kőzethatású talajok

2022. június 11. 06:36

A kőzethatású talajok vízgazdálkodása szélsőséges. A tavaszi nedves, dús vegetációjú időszak után hosszú, igen száraz nyári időszak következik.

Középkötött talajok észszerű megművelése a gyakorlati háttér és a tudományos szemlélet egyesítésével

2019. január 23. 07:36

Zsár Ernő családi gazdaságában alkalmazott talajművelési eljárásokat mutatja be, különös tekintettel az őszi szántás elmunkálásának fontosságára hívja fel a figyelmet.

Magyarország talajtípusai IV.: réti talajok

2022. január 6. 04:36

A réti talajok tulajdonságait a tapadós humuszanyagokkal, a nehéz művelhetőséggel, a foszfor erős megkötődésével, valamint a nitrogén tavaszi nehéz feltáródásával jellemezhetjük.