A gyümölcsültetvények engedélyezésének feltételeit, a gyümölcsültetvény kataszter vezetésének követelményeit a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény határozza meg. A törvény 2018. január 1-i hatállyal számos ponton változott.
A változások több ponton érintik az ültetvényekkel kapcsolatos szabályokat, előírásokat.
Január 1-jével a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény gyümölcs termőhelyi kataszterbe sorolással és a gyümölcs ültetvények telepítésének bejelentésével foglalkozó részei jelentősen módosultak.
A gyümölcs ültetvények telepítése a továbbiakban nem engedély köteles. Engedélyeztetés helyett a telepítési szándék bejelentését írja elő a jogszabály a 2500 m2-nél nagyobb területek esetén. Az ültetvény telepítési szándék bejelentését a megyeszékhely szerinti járási hivatalnál kell megtenni. A bejelentésnek nem feltétele, hogy a terület szerepeljen a gyümölcs termőhelyi kataszterben.
A gyümölcs termőhelyi kataszterbe vételi eljárásban is változás történt. A terület gyümölcstermesztésre való alkalmasságáról készített ökológiai szakvéleményt csatolni kell a kérelemhez (korábban ezt a NÉBIH-en keresztül is meg lehetett kérni). A szakvélemény beszerezhető a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Gyümölcstermesztési Kutatóintézetétől. A szakvéleményt a telepítést megalapozó talajvédelmi tervben előírt vizsgálati adatok birtokában, helyszíni szemlét követően állítják ki. A szakvélemény megrendelését a NAIK honlapjáról letölthető űrlapon kezdeményezheti. Ennek elérhetősége:
http://resinfru.hu/termohely-minosites vagy http://fruitresearch.naik.hu/dokumentumok
Egyes támogatások előírhatják követelményként azt, hogy a támogatás igénybevételével érintett ültetvény (vagy telepítési támogatás esetén annak tervezett helye) a gyümölcs termőhelyi kataszterben adott minősítéssel szerepeljen. Abban az esetben, ha csak saját anyagi forrásait használja fel egy ültetvény létesítéséhez / fenntartásához, nem kötelező a terület termőhelyi kataszterbe sorolása. Ennek ellenére minden esetben javasolt meggyőződni arról, hogy a jelentős beruházást igénylő ültetvénye az adott gyümölcsfaj ökológiai igényeinek alkalmas területre fog-e kerülni!
Az árutermő ültetvényekkel kapcsolatos feladatokat és az eljáró hatóságokat az alábbi táblázat foglalja össze.