Növénytermesztés
Növénytermesztés

Kétmilliárdos kár a belvíz miatt Makón

Kétmilliárdos kár a belvíz miatt Makón

Agrofórum Online

Nem várható gyors megoldás a makói térség belvízgondjaira – ezt lehetett leszűrni az ügyben összehívott válságtanácskozásból.

Nem várható gyors megoldás a makói térség belvízgondjaira – ezt lehetett leszűrni az ügyben összehívott válságtanácskozásból.

A város környékén, beleértve a Békés megyéhez tartozó, de a térség lakói által is művelt földeket, majdnem 10 ezer hektár áll víz alatt vagy sáros annyira, hogy nem lehet művelni. A fórumot összehívó makói agrárkamarai vezető, Nagy-György József elmondta: sok helyütt elmaradt a kukorica, a napraforgó betakarítása, az őszi búza vetése, illetve az ilyenkor szokásos talaj-előkészítés. A becsülhető kár 2 milliárd forint. Farkas Éva polgármester hozzátette: ez több száz család problémája, ezért is szervezték meg a fórumot.

A városházi rendezvényre több mint 200 gazda, valamint vízügyi és agrárszakemberek jöttek el. Miután a rendezvény szervezője közel egyórás, képekkel illusztrált előadásban vázolta a problémát, azt mondta: kérik, hogy a fő elvezetőket sürgősen tisztítsák meg a lefolyást akadályozó növényzettől.

Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) igazgatója, Kozák Péter ugyanakkor azt mondta: a helyzet oka az idei 1000 milliméteres, rendkívül sok csapadék, ami miatt erőiket koncentrálni kellett, valamint az, hogy sok helyütt megoldatlan a víz elvezetése a földekről a csatornákig. Hozzátette: sok helyen végeztek kézi, gépi tisztítást, és a munka most is folyik.

(delmagyar.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rejtélyes növényegészségügyi probléma támadja a csicseriborsót

2024. május 5. 10:10

A furcsa tünetek a levélcsúcs klorózistól és hervadástól egészen a növény teljes elhalásáig terjednek a csicseriborsónál.

Elavult, ezért érdemes lenne a nitrát rendeletet felülvizsgálni

2024. május 2. 11:10

A jó mezőgazdasági adottságú nitrátérzékeny területeken számos esetben már az engedélyezett maximális értékeknél jóval nagyobb mennyiségű a növények nitrogénfelvétele.

Magas hozam, aszálytűrés: világszerte nő a megtermelt cirok mennyisége

2024. május 1. 12:10

Gyors ütemben nő a cirok mennyisége és termőterülete a világon. Ennek oka, hogy a cirok jól tűri a szárazságot és magas a hozama.

Csípősebb a mustár? A talajmikrobák hatása is lehet

2024. április 29. 16:10

Kutatók azt vizsgálták, hogy a talajmikroba-összetételnek van-e hatása a termény ízére. A vizsgálat nem egyszerű, de lehet összefüggés.

Vízben állnak a repcék!

2021. március 16. 08:11

Repcetáblán tébláboló, fejüket vakargató gazdák? Az ország egyes részein mostanában nem is annyira ritka látvány, mint gondolnánk.

Miért érdekes a tájtörténet? – Hogyan használható a tájtörténet elemzés a fenntartható gazdálkodás megalapozásához? 2. rész

2019. március 14. 12:47

Az előző cikkben áttekintettük milyen tájváltozások voltak jellemzőek a múltban, most a történeti térképekről szóló rövid áttekintő után, nézzünk néhány példát a múlt és jelen tájhasználatára különösen néhány olyan térségben, ahol ma belvíz vagy eróziós problémák vannak.

Agrometeorológia: a komoly fagyok ártanak a kultúrnövényeinknek

2018. március 20. 10:04

Bár nem példa nélküli, hogy március második felében kemény, téli időjárás uralkodjon a Kárpát-medencében, de nem is átlagos.

Átáztak a földek, de még két napig szakad az eső

2023. december 1. 13:40

Átmeneti szárazabb időszak után kedden ismét csapadékosabbra fordult időjárásunk, és november utolsó napjaiban az igazi tél is beköszöntött már. Az Alföld déli és keleti tájain egyre nő a belvízzel elöntött területek nagysága, ami nem tesz jót az őszi vetéseknek.