Növénytermesztés

Kukorica alávetése pázsitfűvel: jó tapasztalatok

Agrofórum Online

Az alávetés célja, hogy a főnövény lekerülése után az alávetett kultúra valamilyen hasznos feladatot lásson el. Ilyen lehet a talaj takarása, a tápanyag megőrzése, a humusztartalom fokozása és a talaj mikrobiomjának gazdagítása.

Bár Magyarországon az alávetést inkább őszi vetésű kultúráknál használják, mert a tavaszi vetésűek esetében nem minden esetben megfelelő már a klíma, ez a kísérlet is bizonyítja, hogy a fajgazdagság növelése jó hatással van a fő növénykultúrára.

Harmóniában a két kultúra

Ebben a projektben vörös csenkeszt használtak, amely egy lassan növő fűfaj, és ideálisnak tekinthető alávetésre. Öt különböző, eredetileg gyepterületről származó vöröscsenkesz-fajtát teszteltek. Emellett azt is vizsgálták, hogy a különböző talajherbicidek milyen hatással vannak az alávetett fűre, amire azért volt szükség, mert az alávetésnél a legfőbb probléma a gyomosodás.

A kukoricát 9,5 növény/négyzetméter sűrűséggel vetették, a kukoricasorok között pedig 35 cm széles sávban szórták ki a vörös csenkeszt, 6 kg/ha mennyiségben. Az egyes kukoricatövek és az alávetett növény között 20 cm távolságot hagytak annak érdekében, hogy a kukorica gyökereinek ne kelljen konkurálniuk az alávetett növényekkel.

A talaj meghálálta

A vetéshez egy régebbi kukorica-vetőgépet használtak, amelyet egy speciális alászóró berendezéssel egészítettek ki. Az elemzések során kiderült, hogy a kukoricatermesztés alászórással terméshozamban nem mutat különbséget a hagyományos, alászórás nélküli kukoricatermesztéshez képest. A 2022-es száraz évben a terméshozamok még kicsit magasabbak is voltak.

Az alávetés a nitrogén téli tárolása szempontjából is előnyösnek bizonyult, és segített mérsékelni a tápanyagveszteséget. Az alacsony humusztartalmú területeken a humusztartalom javult, és a földigiliszták számának növekedése volt megfigyelhető. A vörös csenkesz mellé pedig találtak jól használható, kompatibilis gyomirtó szereket.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

Folytatódott a lejtmenet a terménypiacokon pénteken

2023. július 29. 12:41

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Sikerágazat a csemegekukorica-termesztés itthon

2018. július 7. 16:24

A csemegekukorica-termelés szigorúan szerződéshez kötött, amelyben a felvásárlók meghatározzák, mikor, milyen fajtákat vessenek a termelők, s hogy mikor kell a terményt betakarítani.

Nagy szükség lenne a csapadékra!

2020. április 24. 09:32

A tavaszi szántóföldi munkáknak kedvez az időjárás, a gazdálkodók jó ütemben haladnak a tervezett feladatokkal. Folyamatban van a gyomirtás is, azonban annak hatékonyságát az éjszakai fagy közeli állapot jelentősen hátráltatja.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.