Növénytermesztés

Már a gazdálkodókat is hibáztatják a rovarok pusztulásáért

Agrofórum Online

A német szövetségi kormány szerint az utóbbi 10 év intenzív mezőgazdasága tehető felelőssé a rovarpusztulásért, amiben a talajmunkák is közrejátszanak.

A szövetségi kormány a vörös listában felsorolt, veszélyeztetett állat-, növény- és gombafajokra hivatkozik: a 12 984 értékelt faj közül 571 kihalt vagy legalábbis eltűnt, további 4159 faj pedig veszélyeztetett státuszú. Egy közelmúltban közzétett, 560 vörös listás fajt értékelő elemzés szerint 71 százalékuk egyedszám csökkentésében vagy a kihalásukban jelentős szerepet játszott a mezőgazdaság. 

Különféle német tanulmányok azt is bizonyítják, hogy nemcsak a fajszám, hanem a különféle repülő rovarok egyedszáma is jelentősen, negyedével-harmadával visszaesett még a védett területeken is. A művelt területeken 29%-kal kevesebb rovarfajt sikerült kimutatni, a veszélyeztetett fajok esetében 56%-kal kevesebbet. Globálisan pedig évi egy-másfél százalékkal csökken a rovarok mennyisége és fajszáma.

A szövetségi kormány elismerte, hogy a mechanikus talajmunkák jelentik a legnagyobb problémát, mivel mind a rovarok, mint a madarak élőhelyét tönkreteszik. A szántás és egyéb intenzív talajművelő gyakorlatok ráadásul talajeróziót idéznek elő.

Más szemszögből nézve viszont a talajművelésnek nagy jelentősége van a gyomirtó szerek káros hatásainak mérséklésében. Bizonyos kutatásokban kimutatták ugyanis, hogy a glifozát többféle rovarcsoportra is káros hatással van, ha azok a növénnyel együtt közvetlenül elfogyasztják, például a beporzást végző poszméhekre is.

Ördögi kör lehet ez, hiszen a termesztett növények háromnegyede kifejezetten igényli a beporzást, aminek köszönhetően több termést ad, más rovarok pedig a lebontó folyamatokban játszanak fontos szerepet, vagy a károsnak ítélt szervezeteket ritkítják.

Persze hozzászokhattunk már, hogy nem minden fehér vagy fekete. A független EFSA (Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság) más véleményen van: szerintük nem lehet bizonyítani, hogy a glifozát hatással van a biológiai sokféleségre, mivel az eddig elvégzett vizsgálatok ennek kimutatására nem voltak alkalmasak. Ráadásul a biológiai sokféleséget számos tényező befolyásolja, amelyeket még nem kutattak átfogóan.

(Fotó: BiggiBe/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

A gyakran belvizes területeken meg kell változtatni a művelési ágat

2018. március 2. 10:20

A tavaly elfogadott Nemzeti Vízstratégia új korszakot nyitott a hazai vízgazdálkodásban – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem honlapjának adott interjújában Somlyódy Balázs, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője.

Feketefoglalkoztatás: csökkenés tapasztalható a mezőgazdaságban

2019. január 20. 12:34

A mezőgazdasági vállalkozások az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 6%-át (466 fő) alkalmazták, amely a 2017-es hasonló időszak 9%-ához (859 fő) képest csökkenést mutat.

Budapest Afrika Fórum: bővülő mezőgazdasági kapcsolatok Afrikával

2018. június 21. 06:35

Magyarország természeti és így mezőgazdasági viszonyai is gyökeresen eltérőek Tunéziáétól, Ugandáétól vagy a Dél-afrikai Köztársaságétól, vannak olyan globális kihívások, amelyekre leginkább együttesen lehet megtalálni a helyes választ.

Nőtt az agrárvállalatok hitelállománya

2019. május 23. 09:33

A mezőgazdaságban továbbra is a forinthitelek a meghatározóak, részesedésük a mezőgazdaság hitelállományán belül változatlanul 90 százalék felett van.