Növénytermesztés
Növénytermesztés

Már a gazdálkodókat is hibáztatják a rovarok pusztulásáért

Már a gazdálkodókat is hibáztatják a rovarok pusztulásáért

Agrofórum Online

A német szövetségi kormány szerint az utóbbi 10 év intenzív mezőgazdasága tehető felelőssé a rovarpusztulásért, amiben a talajmunkák is közrejátszanak.

A szövetségi kormány a vörös listában felsorolt, veszélyeztetett állat-, növény- és gombafajokra hivatkozik: a 12 984 értékelt faj közül 571 kihalt vagy legalábbis eltűnt, további 4159 faj pedig veszélyeztetett státuszú. Egy közelmúltban közzétett, 560 vörös listás fajt értékelő elemzés szerint 71 százalékuk egyedszám csökkentésében vagy a kihalásukban jelentős szerepet játszott a mezőgazdaság. 

Különféle német tanulmányok azt is bizonyítják, hogy nemcsak a fajszám, hanem a különféle repülő rovarok egyedszáma is jelentősen, negyedével-harmadával visszaesett még a védett területeken is. A művelt területeken 29%-kal kevesebb rovarfajt sikerült kimutatni, a veszélyeztetett fajok esetében 56%-kal kevesebbet. Globálisan pedig évi egy-másfél százalékkal csökken a rovarok mennyisége és fajszáma.

A szövetségi kormány elismerte, hogy a mechanikus talajmunkák jelentik a legnagyobb problémát, mivel mind a rovarok, mint a madarak élőhelyét tönkreteszik. A szántás és egyéb intenzív talajművelő gyakorlatok ráadásul talajeróziót idéznek elő.

Más szemszögből nézve viszont a talajművelésnek nagy jelentősége van a gyomirtó szerek káros hatásainak mérséklésében. Bizonyos kutatásokban kimutatták ugyanis, hogy a glifozát többféle rovarcsoportra is káros hatással van, ha azok a növénnyel együtt közvetlenül elfogyasztják, például a beporzást végző poszméhekre is.

Ördögi kör lehet ez, hiszen a termesztett növények háromnegyede kifejezetten igényli a beporzást, aminek köszönhetően több termést ad, más rovarok pedig a lebontó folyamatokban játszanak fontos szerepet, vagy a károsnak ítélt szervezeteket ritkítják.

Persze hozzászokhattunk már, hogy nem minden fehér vagy fekete. A független EFSA (Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság) más véleményen van: szerintük nem lehet bizonyítani, hogy a glifozát hatással van a biológiai sokféleségre, mivel az eddig elvégzett vizsgálatok ennek kimutatására nem voltak alkalmasak. Ráadásul a biológiai sokféleséget számos tényező befolyásolja, amelyeket még nem kutattak átfogóan.

(Fotó: BiggiBe/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Takarmányminőséggé vált a búza a csapadék hatására

2024. július 5. 08:40

Bár a búza átlaghozama 6 tonna körül maradt, a csapadék után már fele-fele arányban takaríthattak be malmi és takarmányminőséget a gazdák.

Házi tápoldat a zöld levelekért

2024. július 5. 07:40

Két olcsó és minden háztartásban előforduló alapanyagból készíthető növényápoló szer. Vajon tényleg működik?

PANNATURA és Biogazdálkodási napok

2024. július 4. 14:50

Az Esterházy Alapítványok 2024-ben ünneplik fennállásuk 30. évfordulóját. Az utolsó herceg, Esterházy V. Pál örököse, Esterházy Melinda 1994-től kezdődően három megszüntethetetlen magánalapítványt hozott létre, megteremtve ezzel a mai vállalkozási sikert döntően meghatározó, erőteljes növekedésre képes gazdasági vállalkozások előfeltételét.

HySEED hibridkalászosok. A precizitás sikerre vezet

2024. július 3. 11:40

A HySEED hibridkalászosok termesztéstechnológiájában a precizitás igénye már az állományok fejlődésének első lépéseinél tetten érhető.

A GDP növekedésben a mezőgazdaságnak is fontos szerepe van

2018. november 25. 13:03

A GDP volumene 4,7 százalékkal bővült 2018. I-III. negyedévében és a KSH tájékoztatása szerint a mezőgazdaság hozzáadott értéke is növekedett.

Nőtt a mezőgazdaságban dolgozók bére

2019. január 22. 15:16

Tavaly novemberben a bruttó és a nettó keresetek 10,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a bruttó átlagkereset 355 100 forint volt.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.

Kitekintés: a magyar agrárágazat helyzete

2019. március 2. 09:15

A magyar élelmiszergazdaság belső problémái évtizedekre nyúlnak vissza. A kilencvenes évektől kezdődően az is elmondható, hogy Magyarország messze nem használja ki az agrárgazdaságában rejlő lehetőségeit – véli Benedek Fülöp, az OTP Agrárigazgatóság ügyvezető igazgatója egy vele készült interjúban.