15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növénytermesztés

Már a gazdálkodókat is hibáztatják a rovarok pusztulásáért

Agrofórum Online

A német szövetségi kormány szerint az utóbbi 10 év intenzív mezőgazdasága tehető felelőssé a rovarpusztulásért, amiben a talajmunkák is közrejátszanak.

A szövetségi kormány a vörös listában felsorolt, veszélyeztetett állat-, növény- és gombafajokra hivatkozik: a 12 984 értékelt faj közül 571 kihalt vagy legalábbis eltűnt, további 4159 faj pedig veszélyeztetett státuszú. Egy közelmúltban közzétett, 560 vörös listás fajt értékelő elemzés szerint 71 százalékuk egyedszám csökkentésében vagy a kihalásukban jelentős szerepet játszott a mezőgazdaság. 

Különféle német tanulmányok azt is bizonyítják, hogy nemcsak a fajszám, hanem a különféle repülő rovarok egyedszáma is jelentősen, negyedével-harmadával visszaesett még a védett területeken is. A művelt területeken 29%-kal kevesebb rovarfajt sikerült kimutatni, a veszélyeztetett fajok esetében 56%-kal kevesebbet. Globálisan pedig évi egy-másfél százalékkal csökken a rovarok mennyisége és fajszáma.

A szövetségi kormány elismerte, hogy a mechanikus talajmunkák jelentik a legnagyobb problémát, mivel mind a rovarok, mint a madarak élőhelyét tönkreteszik. A szántás és egyéb intenzív talajművelő gyakorlatok ráadásul talajeróziót idéznek elő.

Más szemszögből nézve viszont a talajművelésnek nagy jelentősége van a gyomirtó szerek káros hatásainak mérséklésében. Bizonyos kutatásokban kimutatták ugyanis, hogy a glifozát többféle rovarcsoportra is káros hatással van, ha azok a növénnyel együtt közvetlenül elfogyasztják, például a beporzást végző poszméhekre is.

Ördögi kör lehet ez, hiszen a termesztett növények háromnegyede kifejezetten igényli a beporzást, aminek köszönhetően több termést ad, más rovarok pedig a lebontó folyamatokban játszanak fontos szerepet, vagy a károsnak ítélt szervezeteket ritkítják.

Persze hozzászokhattunk már, hogy nem minden fehér vagy fekete. A független EFSA (Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság) más véleményen van: szerintük nem lehet bizonyítani, hogy a glifozát hatással van a biológiai sokféleségre, mivel az eddig elvégzett vizsgálatok ennek kimutatására nem voltak alkalmasak. Ráadásul a biológiai sokféleséget számos tényező befolyásolja, amelyeket még nem kutattak átfogóan.

(Fotó: BiggiBe/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Újra önálló mezőgazdasági minisztériuma lesz Ukrajnának

2020. december 17. 06:33

Ukrajna, a mezőgazdasági termékek egyik vezető termelője és exportőre, önálló kormányzati egységként újjáalakítja mezőgazdasági minisztériumát.

Nőtt a mezőgazdaságban dolgozók bére

2019. január 22. 15:16

Tavaly novemberben a bruttó és a nettó keresetek 10,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a bruttó átlagkereset 355 100 forint volt.

Gutenberg megnyugodhat

2019. július 29. 08:33

Sokunk gyermekkorának kedves emléke, amint apa a reggeli kávéja mellett újságot olvas. Többünk életében apa már nincs jelen, de mi a helyzet az újságokkal?

Megoldások az agrárium munkaerőhiányára

2018. szeptember 27. 06:13

Egyre nagyobb gondot okoz a munkaerőhiány és a munkaerő fluktuációja az agráriumban. Mit tehet egy munkáltató, hogy megtalálja és meg is tartsa a megfelelő munkatársat?