Van valami varázsos abban, amikor egy növény a számára legideálisabb mennyiségű fényt kapja meg odafentről. Pláne, hogy az optimális fénymennyiség évszakonként, sőt, napszakonként is változik.
Ez volt egyik legfontosabb megállapítása annak a kísérletnek, amelynek során a közelmúltban összegyűjtötték a szakemberek meglátásait és a Svensson kutatási eredményeit, hogy azokat egy új kézikönyvben publikálják az olyan forró éghajlatú régiók termelői számára, mint Mexikó, Latin-Amerika és Spanyolország déli része.
Paco Usero, a spanyolországi Almeríában működő Svensson klímavédelmi szakértője szerint az a felismerés, hogy a növényeknek különböző időpontokban más-más környezeti tényezőkre van szükségük, volt az egyik fő oka annak, hogy a Svensson megtervezte az általa fejlesztett éghajlati monitorokat és az ügyfeleknek szánt stratégiát.
„Minden növénynek megvan a maga optimális fényintenzitás-tartománya – magyarázta. – E fölött a szint fölött, illetve ez alatt a szint alatt termeléskiesés, a növényi sejtek túlhevülése vagy a fotoszintézis hatékonyságának csökkenése tapasztalható. De ha eltaláljuk ezt az ideális pontot, az eredmények szembetűnőek lehetnek.”
A Svensson összegyűjtötte a saját szakértőinek az ötleteit, az ügyfeleinek a meglátásait és a legfontosabb kísérleti adatait a nemrég megjelent kézikönyvében, A fény egyensúlyának megfelelő beállításának varázslata című kiadványban.
„Mexikóban egy fontos kísérletet hajtottunk végre, amelyben összehasonlítottunk egy fehérre meszelt üvegházat egy hozzá hasonló, ám a korai órákban és a késői napszakokban kinyitható árnyékolóval ellátott üvegházban termesztett növényzettel – emlékezett vissza Paco Usero. A 19 éves műanyag növényházakban végzett kísérletek során a fényegyensúlyra való összpontosítás és a szellőzőnyílások fölé helyezett Svensson rovarháló 20%-os termésnövekedést eredményezett, és hat héttel meghosszabbította a betakarítási időt.”
Az árnyékoló háló eltávolítása
Usero szerint a kísérlet egyik kulcsfontosságú lépése az árnyékoló paravánok eltávolítása volt, így a növényeknek energikusan indult a napjuk, majd ahogy a fényerősség dél körül tetőzött, egyre több árnyék lett bevezetve.
„A kora reggeli és a késő délutáni órákban ez előnyös helyzetet teremtett az árnyékolót használó termesztőknek – mondta. – A kora reggeli és késő délutáni napsütésből a lehető legtöbbet profitálhatnak, ha ezekben az időszakokban teljesen behúzzák a paravánokat. Emellett délben az árnyékoló védi a növényeket a legerősebb napsugárzástól, a lágy fényt azonban egyenletesen szórja szét az egész üvegházban. Ez egy lágyabb és jobb minőségű, horizontális fényeloszlást biztosít, ami gyorsabb növekedést és egészségesebb növényeket eredményez. Ezt a szabályozhatóságot és flexibilitást kizárólag ezzel a módszerrel lehet elérni.”
(Fotó: J Garget/Pixabay)