Növénytermesztés

Mérgezőből ehető növények

Agrofórum Online

Vajon lehetséges a mérgező növények ehetővé nemesítése? Valójában már most is számos olyan növényt fogyasztunk, amelyek toxikus vegyületeket tartalmaznak.

Példának okáért a nyersen elfogyasztott vesebabban található fitohemagglutinin hatására akár öt szem termés elfogyasztása is komoly emésztőrendszeri tüneteket okozhat – amennyiben nem hőkezeljük azokat.

A főzés számos növényt ehetővé varázsolt az emberiség számára, a termésekben található termolabilis méreganyagok lebontása segítségével. A növények olyan vegyületek termelésével tántorítják el a fogyasztani vágyó rovarokat, illetve állatokat, amelyeket a gazdálkodók évről évre szisztematikusan csökkenteni igyekeznek az élvezhetőbb ízhatás elérése érdekében.

Köszönhetően ennek a szelekciós tevékenységnek a ma hozzáférhető grapefruit, bimbóskel, vagy a padlizsán már sokkal kevésbé keserű, mint 50 évvel ezelőtt. Azonban minél vonzóbb a kérdéses növény a tányérunkon, annál inkább kívánatos a kártevők számára is.

Az ideális növény képes távol tartani a kártevőket a vegetációs időszakban, majd a betakarítás idejére étvágygerjesztőbbé válik.

A paradicsom esetében például a zöld termésben előforduló alkaloidok az érés folyamán természetes úton lebomlanak, azonban a génsebészeti technológiák számos egyéb utat is kínálnak.

Az olajáért termesztett repce maghéját például előzetesen eltávolították annak méreganyag-tartalma miatt. 2012-ben a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem tudósai a géntechnológia támogatásával olyan módosításokat hajtottak végre a repce genetikai állományában, amelyek hatására a magvak toxinszintje éréskor lecsökken. A préselt mag immár fehérjében gazdag lisztté alakítható, mely gabonapehely és vegán húspótló készítmények gyártásához használható.

Forrás: https://www.sciencefocus.com/science/poisonous-plants-edible-crops/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Lila elszíneződés a paprika termésén - Mi okozza a jelenséget?

2019. március 13. 10:59

Néhány kártevő és betegség is kiválthatja az említett színelváltozást, de ilyen esetben egyéb jellegzetes, a kártevőre és kórokozóra jellemző tünetek is felfedezhetők a bogyón vagy a leveleken, amelyek egyértelművé teszik az antociánosodás okát. Többnyire a jelenség abiotikus környezeti tényezőkre vezethető vissza.

A téli hónapok hideghatása a gyümölcsfáinkra 

2024. február 13. 14:10

Az utóbbi évek megfigyelései alapján kijelenthetjük, hogy egyre jobban csökken a téli fagyos napok száma. Idén februárban a melegrekord is megdőlt (Szeged, 20,2 ℃).

Hobbikert: érdemes-e csávázott vetőmagokat vásárolni és felhasználni?

2019. február 1. 04:38

Sz. Kamilla kérdése: Vetőmagválasztáskor gyakran tapasztaltam, hogy bizonyos magtételek csávázottak. Érdemes-e csávázott vetőmagokat vásárolni és felhasználni?

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben: a megfigyelés módszerei

2022. augusztus 21. 07:32

Cikksorozatunk második részében a megfigyelés módszereiről és az előrejelzési modellek lehetőségeiről olvashatnak.