Vajon lehetséges a mérgező növények ehetővé nemesítése? Valójában már most is számos olyan növényt fogyasztunk, amelyek toxikus vegyületeket tartalmaznak.
Példának okáért a nyersen elfogyasztott vesebabban található fitohemagglutinin hatására akár öt szem termés elfogyasztása is komoly emésztőrendszeri tüneteket okozhat – amennyiben nem hőkezeljük azokat.
A főzés számos növényt ehetővé varázsolt az emberiség számára, a termésekben található termolabilis méreganyagok lebontása segítségével. A növények olyan vegyületek termelésével tántorítják el a fogyasztani vágyó rovarokat, illetve állatokat, amelyeket a gazdálkodók évről évre szisztematikusan csökkenteni igyekeznek az élvezhetőbb ízhatás elérése érdekében.
Köszönhetően ennek a szelekciós tevékenységnek a ma hozzáférhető grapefruit, bimbóskel, vagy a padlizsán már sokkal kevésbé keserű, mint 50 évvel ezelőtt. Azonban minél vonzóbb a kérdéses növény a tányérunkon, annál inkább kívánatos a kártevők számára is.
Az ideális növény képes távol tartani a kártevőket a vegetációs időszakban, majd a betakarítás idejére étvágygerjesztőbbé válik.
A paradicsom esetében például a zöld termésben előforduló alkaloidok az érés folyamán természetes úton lebomlanak, azonban a génsebészeti technológiák számos egyéb utat is kínálnak.
Az olajáért termesztett repce maghéját például előzetesen eltávolították annak méreganyag-tartalma miatt. 2012-ben a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem tudósai a géntechnológia támogatásával olyan módosításokat hajtottak végre a repce genetikai állományában, amelyek hatására a magvak toxinszintje éréskor lecsökken. A préselt mag immár fehérjében gazdag lisztté alakítható, mely gabonapehely és vegán húspótló készítmények gyártásához használható.
Forrás: https://www.sciencefocus.com/science/poisonous-plants-edible-crops/