31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növénytermesztés

Mérgezőből ehető növények

Agrofórum Online

Vajon lehetséges a mérgező növények ehetővé nemesítése? Valójában már most is számos olyan növényt fogyasztunk, amelyek toxikus vegyületeket tartalmaznak.

Példának okáért a nyersen elfogyasztott vesebabban található fitohemagglutinin hatására akár öt szem termés elfogyasztása is komoly emésztőrendszeri tüneteket okozhat – amennyiben nem hőkezeljük azokat.

A főzés számos növényt ehetővé varázsolt az emberiség számára, a termésekben található termolabilis méreganyagok lebontása segítségével. A növények olyan vegyületek termelésével tántorítják el a fogyasztani vágyó rovarokat, illetve állatokat, amelyeket a gazdálkodók évről évre szisztematikusan csökkenteni igyekeznek az élvezhetőbb ízhatás elérése érdekében.

Köszönhetően ennek a szelekciós tevékenységnek a ma hozzáférhető grapefruit, bimbóskel, vagy a padlizsán már sokkal kevésbé keserű, mint 50 évvel ezelőtt. Azonban minél vonzóbb a kérdéses növény a tányérunkon, annál inkább kívánatos a kártevők számára is.

Az ideális növény képes távol tartani a kártevőket a vegetációs időszakban, majd a betakarítás idejére étvágygerjesztőbbé válik.

A paradicsom esetében például a zöld termésben előforduló alkaloidok az érés folyamán természetes úton lebomlanak, azonban a génsebészeti technológiák számos egyéb utat is kínálnak.

Az olajáért termesztett repce maghéját például előzetesen eltávolították annak méreganyag-tartalma miatt. 2012-ben a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem tudósai a géntechnológia támogatásával olyan módosításokat hajtottak végre a repce genetikai állományában, amelyek hatására a magvak toxinszintje éréskor lecsökken. A préselt mag immár fehérjében gazdag lisztté alakítható, mely gabonapehely és vegán húspótló készítmények gyártásához használható.

Forrás: https://www.sciencefocus.com/science/poisonous-plants-edible-crops/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

7 burgonyatermesztési probléma, amely tönkreteheti a termést

2023. október 31. 12:10

Bár a burgonyát világszerte termesztik, időről-időre a termesztőknek olyan problémákkal kell szembenézniük, amelyek, ha nincsenek rájuk felkészülve, komoly terméskiesést okozhatnak.

Neveljen héricset!

2023. február 9. 08:35

A hérics (Adonis) a természetben rendkívül ritkán fordul elő, de ha van elegendő helye, a saját kertjében is termesztheti ezt a gyönyörű virágot.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzanak a nyugati dióburok-fúrólegyek

2022. július 13. 10:36

A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevők számára kedvező, a betegségek terjedésének csak a csapadékot kapó körzetekben, illetve öntözött körülmények között van meg a feltétele.

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 11. 17:10

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.