Növénytermesztés

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

Agrofórum Online

Mesterséges huminsavaknak köszönhetően elérhető közelségbe kerül a humusz gyors előállítása, és a folyamat a biogázüzemek üzemeltetőinek is érdekes lehet. A természetes folyamatokkal ellentétben, amelyeknél a humuszképző anyagok kialakulása több évig tart, az új eljárás sokkal gyorsabb megoldást kínál.

A hagyományos komposztálási folyamatok során üvegházhatású gázok is keletkeznek, míg az újonnan kifejlesztett módszer várhatóan csökkenti ezeket a kibocsátásokat. A Leibniz Institute for Agricultural Engineering and Bioeconomy legfrissebb tájékoztatása szerint az eljárást hidrotermikus humifikációnak nevezik, amellyel percek alatt humuszszerű anyag állítható elő.

A huminsavak haszna

Tanulmányok szerint a termékeny termőföldekben körülbelül háromszázaléknyi huminsav van jelen. Az ilyen humuszos anyagok elősegítik a víz és az ásványi anyagok tárolását a talajban, hozzájárulva, hogy a fontos mikroorganizmusok számára megfelelő környezet alakuljon ki. Ezek a pozitív hatások csökkentik mind a vízigényt, mind a műtrágyák használatát.

A huminanyagok a pH-érték stabilizálásával is jellemezhetőek. Ez a pufferfunkció azt jelenti, hogy a műtrágyákból származó nitrogén hosszabb ideig megmarad a talajban, ami csökkenti a talajvízbe való kimosódást, és ezáltal védi a vízkészleteket. A kutatók viszont hő, nyomás és víz segítségével mesterségesen hajtják végre azt a folyamatot, amely a természetes mikroorganizmusok számára normál körülmények között évekig tartana.

Nagy nyomáson, magas hőmérsékleten percek alatt huminsavak keletkeznek

A magyarázatokból az is kiderül, hogy a biomasszát és a vizet a bioreaktorba meghatározott keverési arányban – körülbelül 0,1-0,4 – adagolják. Ott a rostokat, például a cellulózt, a hemicellulózt és a lignint nagy nyomáson, hat és 60 bar között, 160 és 240 Celsius-fok közötti hőmérsékleten lebontják, és mesterséges huminsavakat tartalmazó, barna, szilárd terméket kapnak.

A kutatás célja a huminsavakon alapuló új mikrotrágyák kifejlesztése. Az első értékelések azt mutatják, hogy már e termékek parányi mennyiségének (0,01 százalék) használata is pozitív hatással van a talajban a csírázóképességre. Ugyanakkor a növényvilág is profitálhat a jobb tápanyagfelvételből.

A biogáztermelők is profitálhatnak belőle

A biogáziparban is alkalmazható a folyamat, ugyanis a mesterséges humifikáció lehetővé teszi a maradék anyagok teljes körű hasznosítását. Az erjedés során keletkező maradékok szárazanyag-tartalmának akár 37 százaléka is humifikálható, ami oldható szerves vegyületeket is létrehoz a technológiai folyadékban. Ezeket aztán a biogáztermelés során vissza lehet vezetni az anaerob folyamatba, hogy jelentősen növeljék a metánhozamot. Ugyanakkor humuszban gazdag fermentációs maradék keletkezik, amely szerves trágyaként szolgálhat, és így kiválthatja az ásványi trágyákat.

Az még tisztázásra vár például, hogy mesterségesen mely maradékok alakíthatók át könnyen humuszos anyagokká. Azt is vizsgálni fogják, hogyan lehet a folyamatot finomhangolni, és milyen mértékben növelhető így a talajban tartósan megkötött szén mennyisége.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Jó állapotban vannak az ukrán termőföldek

2020. június 27. 16:17

A legtöbb tavaszi vetésű mezőgazdasági földterület jó vagy kielégítő állapotban van, mivel az ország nagy részében visszatért a melegebb időjárás.

A herceghalmi mészlepedékes csernozjom lett az év talaja

2022. december 6. 09:11

Minden eszközzel támogatja a talajtudatos gazdálkodást az Agrárminisztérium – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár hétfőn, a Magyarország talaja 2022 szakmai konferencián.

Jelentősen változott a földforgalmi törvény - Ezeket kell tudni földvásárlásról

2018. december 12. 14:59

Az agrárkamara területi szervei foglalhatnak állást a jövőben a földadásvételi szerződésekről, a kialkudott ár megítélésekor pedig figyelembe kell venni a föld jövedelemtermelő képességét.

Az ukrán földpiac megnyitása ellen tüntettek Kijevben

2019. december 18. 13:03

A parlament november 13-án első olvasatban már megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely alapján 2020. október 1-jétől feloldják Ukrajnában a termőföld adás-vételének 2001 óta érvényben lévő moratóriumát.